Koszyk 0
Opis:
Rok 1943. W okupowanej Polsce nasila się bezwzględny terror. Jednocześnie napływ świetnie wyszkolonych w Anglii "cichociemnych" - specjalistów od dywersji i sabotażu umacnia polskie podziemie. Czas honoru. Przed burzą opowiada losy czterech spośród nich: egzekutora Bronka Woyciechowskiego, fałszerza dokumentów Janka Markiewicza, oficera wywiadu Michała Konarskiego oraz jego starszego brata Władka, szefa komórki łączności z Londynem. Ich przeciwnikiem jest ambitny szef Gestapo ... były as policji kryminalnej Lars Rainer. Walka wywiadów, działania partyzanckie, akcje dywersyjne tworzą okupacyjną codzienność bohaterów. Powieść jest kontynuacją losów czterech cichociemnych z powieści Czas Honoru, stanowiąc jednocześnie odrębną całość. Akcja toczy się na tle prawdziwych wydarzeń z przełomowego roku wojny, takich jak masakra na Wołyniu czy powstanie w getcie warszawskim. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jarosław Sokół
  • 2012
  • 1
  • 408
  • 229
  • 162
  • 978-83-63014-38-4
  • 9788363014384
  • ZANW6

Recenzje czytelników

Czas honoru. Przed burzą

Ocena:
Autor:
Data:
Ostatnio recenzowałam pierwszą część serii "Czas Honoru", opartą na podstawie scenariusza serialu o tym samym tytule. Tak jak poprzednia, tak i tę część stworzył Jarosław Sokół, autor zarówno literackiej jak i telewizyjnej wersji tej historii. Także i w tym przypadku, jest ona oparta na faktach autentycznych, choć jak poprzednio, nie zabrakło w niej nowych, dodanych przez autora wątków, wydarzeń i faktów historycznych. "Przed burzą" ... została tez wzbogacona o nowe wątki i bohaterów co czyni ją jeszcze bardziej rozbudowaną i wciągającą niż pierwsza część serii.
Tym razem książka rozpoczyna się w roku 1943 roku, a więc wydawałoby się, że wojna w końcu zmierza ku końcowi. Nasza wiedza historyczna, od razu nasuwa nam myśl, że do jej końca pozostały teoretycznie dwa lata, a więc bohaterowie dążą ku wolności. Jednak dla nich walka staje się coraz bardziej zacięta, a przeżycie jest celem coraz trudniejszym do zdobycia. Polska okupowana jest zniszczona, panuje terror i nie widać jego końca. Nadzieją są "cichociemni", którzy skutecznie umacniają polskie podziemie. Głównym punktem jest walka z szefem Gestapo Larsem Rainerem, przeciwnikiem trudnym i okrutnym. W tej części zdecydowanie nie zabraknie walk, wywiadów, działań partyzanckich i akcji dywersyjnych. Akcja powieści toczy się w czasie masakry na Wołyniu, powstania Warszawskiego w Getcie i innych.
Na czele dywersantów znów stają czterej przyjaciele, jednak tym razem w nowych rolach. Ze zwykłych młodych mężczyzn, musieli stać się doświadczonymi i sprytnymi oficerami, gotowymi na wszystko w obronie ojczyzny. Bronek zostaje egzekutorem, Janek fałszerzem dokumentów, Michał oficerem wywiadu a Włodek szefem komórki łączności z Londynem. Razem dążą ku wyzwoleniu Polski, jednocześnie starając się pogodzić okrutną wojnę, z życiem prywatnym, które choć naznaczone śmiercią, nie zniknęło całkowicie.
Każdy z nich doświadcza zniecierpliwienia, rezygnacji, braku nadziei i wiary w lepszą przyszłość. Jednocześnie zakochują się, cieszą małymi chwilami wytchnienia i walczą o szczęście w niełatwej rzeczywistości. Świadomość, że postacie książkowe są odzwierciedleniami realnych osób, sprawia, że lektura jest jeszcze bardziej emocjonująca, bardzo wzrusza i wywołuje współczucie ale i złość na sytuację w jakiej przyszło żyć bohaterom. Z tego też powodu nie jest to lektura łatwa, choć ważna.
Podobnie jak pierwsza część, tak i ta przysparza wielu trudnych chwil z książką. Od lektur tego typu trudno zdystansować się choć na chwilę, mając świadomość, że to poniekąd autentyczne fakty. Jednak to w jaki sposób wykreowane zostały postacie, pomaga także cieszyć się małymi chwilami wytchnienia, jakich doświadczają bohaterowie. Razem z nimi przechodzimy przez trudne chwile i trzymamy kciuki za każdą akcję, a tych jest nie mało. Na pewno jest to świetnie napisana i zbudowana powieść. Dowiedziałam się z niej mnóstwa szczegółów dotyczących wojny i ważnych wydarzeń wojennych, przypomniałam sobie ważne momenty w historii Polski i daty, które trzeba pamiętać. Cała seria jest według mnie idealna dla każdego kto chce uzupełnić lub poszerzyć swoją wiedzę z tego okresu, ale i dla fanów serialu i osób, które swoje zainteresowanie tematem lubią uzupełniać za pomocą wielu źródeł, także telewizji i literatury. Naprawdę warto sięgnąć.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena