Koszyk 0
Opis:
Powołanie jest niczym rozkaz Komisarz Krzysztof Louvain jest człowiekiem pękniętym wewnętrznie - były oficer SB, tropiciel solidarnościowej opozycji, przeżył nagłe i niespodziewane nawrócenie, z którym pomimo upływu lat nie może sobie poradzić. Ukrywa przemianę duchową pod jawnym cynizmem, a ostentacyjne praktyki religijne i znajomości w kręgach kościelnych pomagają mu skutecznie unikać policyjnej emerytury. Nikt nie wie, w co naprawdę wierzy, nawet on sam stara się nad tym nie zastanawiać ... I oto nagle zaczynają ginąć pomocnicy znanego warszawskiego egzorcysty, a władze kościelne chcą za wszelką cenę uniknąć skandalu. Komisarz Louvain znajduje się w sytuacji, która wytrąca go z duchowej i profesjonalnej rutyny, prowadząc do dramatycznego kryzysu sumienia. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Konrad T. Lewandowski
  • 2014
  • 364
  • 205
  • 140
  • 978-83-7785-452-5
  • 9788377854525
  • ZBOOD

Recenzje czytelników

Ciekawy kryminał

Ocena:
Autor:
Data:
Nieraz dochodzą nas słuchy o różnorodnych morderstwach, które mają miejsce na terenie naszego kraju. Ludzie z zimną krwią pozbawiają życia innych i nieraz odbywa się to w przerażający sposób. Motywy działania przestępców bywają różne. Zemsta, chęć spełnienia własnych, chorych pragnień czy też przypadek towarzyszący rabunkowi. Od czasu do czasu pojawiają się jednak o wiele bardziej zatrważające powody… Sekty i rytualne obrzędy. To właśnie one, tajemnicze i mroczne, wywołują największe poruszenie ... A pomimo tego, że mało kto z nas zdaje sobie sprawę z ich istnienia, to jednak takie organizacje funkcjonują i od czasu do czasu dają o sobie znać. I właśnie teraz nadchodzi „Czas egzorcystów”, pełen sekretów, zamiecionych pod dywan rytuałów, niejasności. Książka Konrada T. Lewandowskiego wprowadza nas w świat, o którym na co dzień aż strach mówić…

Na torach, pod pędzącym pociągiem, ginie człowiek. Początkowe domysły dokonanego samobójstwa oddalają się, kiedy to wychodzi na jaw, iż ofiara była przywiązana do wykonanego z rurek krzyża, na wskutek czego nie mogła się bronić. Maszynista, który tego dnia prowadził lokomotywę, zostaje znaleziony nad ranem, kiedy to po opadnięciu mgły zostaje dostrzeżone jego ciało wiszące na drzewie. Sprawą dokonanego przestępstwa zajmuje się komisarz Krzysztof Louvain, były oficer SB. Zauważając w owej zbrodni elementy działania jakieś sekty, dociera do kolejnych tropów, a wkrótce okazuje się, że zamordowaną ofiarą jest jeden z pomocników egzorcysty. Przestępstwo przybiera różne oblicza. Czy w ową tragedię ingerowały jakieś nieczyste, demoniczne siły? Czy zabójcą jest członek jakieś organizacji? A może to ktoś z osób opętanych? Wkrótce okazuje się, że giną kolejni współtowarzysze tego samego egzorcysty, którzy brali udział przy wypędzaniu szatana z człowieka. Jak potoczy się całe śledztwo? Ile jeszcze osób musi zginąć? Czy ukaranie winnego będzie możliwe?

Tutaj szczera wiara w Boga miesza się z powątpiewaniem, sprawiedliwość z nieuczciwością, zaś granica pomiędzy dobrem a złem jest tak cienka, że trudno ją dostrzec. Główny bohater, jakim jest komisarz Louvain, to człowiek nawrócony, a jednak mający z tego powodu wiele wewnętrznych zakłóceń. Ksiądz Jan – egzorcysta, to pomagający innym psychopata. Jakże kontrowersyjnie brzmią zestawione ze sobą te dwa słowa, a jednak określają one sytuację, która właśnie ma miejsce. Tutaj ludzie wyzwoleni od złego ducha nie do końca mają czyste sumienie, a Kościół, na pozór bezgrzeszny i święty, ma swoje skrywane tajemnice. Taka mieszanka osobowości, wydarzeń i kontrastów zwiastuje naprawdę ciekawą fabułę.

Tytuł „Czas egzorcystów” przywodzi na myśl horror. A jednak powiedziałabym, że ta książka to raczej kryminał, bogaty w zagadki, poszukiwanie mordercy oraz ozdobiony w liczne mylące tropy. Pojawiają się tutaj sceny, których czytelnik z pewnością nie chciałby widzieć na własne oczy. Bo któż chciałby zobaczyć przykładowo kopytka kolekcjonowane przez pewnego mężczyznę, będące szczątkami dzieci… Jedno jest pewne, że przestępstw w całej fabule na pewno nie brakuje.

Czy nie chcielibyście poznać dalszego rozwoju tychże wydarzeń? Jak daleko sięgną macki zła i jak wiele ofiar jeszcze pochłoną? Dlaczego giną ludzie i jak wiele z nich musi jeszcze poświęcić swoje życie? Konrad T. Lewandowski stworzył powieść na bazie bardzo ciekawego pomysłu. Wprowadził wydarzenia niezbędne do zbudowania interesującej i zaskakującej akcji, a także dialogi i słownictwo charakterystyczne do poszczególnych kręgów zawodowych. Prowadzone przez bohaterów śledztwo nie poprzestaje na długich domysłach, ponieważ cały czas dochodzą nowe tropy, nowe zdarzenia i nowi podejrzani. Nie ma więc obaw o to, że pojawiające się na pierwszych stronach morderstwo okaże się kulminacja napięcia. Takowe będzie bowiem nieraz powracało.

Czy ludzie wierzący w Boga mogą okazać się szkodliwymi fanatykami? Czy sataniści są tak groźnym stowarzyszeniem, że nie jest w stanie dosięgnąć ich ręka sprawiedliwości? Czy księża, to zawsze ludzie z czystym sumieniem i czy lekarzom zależy tylko na tym, aby pomagać swoim pacjentom? Odpowiedzi na te pytania, nieraz kontrowersyjne, możecie znaleźć w kryminale pana Lewandowskiego, „Czas egzorcystów”.

Książkę polecam wielbicielom akcji bogatej w liczne ofiary, fanom kryminalnych zagadek i tym, którzy lubią powieści o zabarwieniu demonicznym. Odradzam czytelnikom, których bulwersują treści przyozdobione w nie do końca idealne sylwetki członków Kościoła, nie tylko samych wierzących, ale także i księży. Powieść może więc wywoływać różne skojarzenia i emocje, ale niewątpliwie zaciekawia i przez długi czas trzyma w niepewności.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gdy nie wiemy, czy wygraliśmy, czy osiągnęliśmy status quo

Ocena:
Autor:
Data:

Wbrew temu, co się powszechnie uważa, nie każda sprawa policyjna jest albo biała, albo czarna. Wiele zostaje nierozwiązanych przez lata, winni kryminalnego procederu umykają, a satysfakcja związana z zakończeniem sprawy nie nadchodzi. Jak sobie z tym radzą funkcjonariusze warszawskiej policji? Z Bożą pomocą!

ImageNa początku komisarz Louvain irytował mnie swoim prokatolickim entuzjazmem, ale stwierdziłam, że tak inteligentny mężczyzna musi robić pewne rzeczy w konkretnym celu. Miałam rację ... Nie ma bowiem nic lepszego niż zjednać sobie jednego z największych politycznych graczy w kraju, prawda? Nazwisko funkcjonariusza, co najmniej obco brzmiące, jednak wytłumaczone powszechnym zwyczajem dawnych czasów, sprawia nie lada trudności osobom z jego otoczenia. Czy przeszłość komisarza w SB dopadnie go w teraźniejszości? Nie darzymy przecież sympatią byłych członków bezpieki, skutecznie nalepiając im łatki i zupełnie zapominając, że tamte czasy rządziły się innymi prawami i nie wszystko w nich było białe lub czarne. Nie da się nie polubić komisarza, który potrafi wpaść w barbarzyński szał, a jednocześnie zachować pokerową twarz w najgorszej możliwej sytuacji. Z kolei podkomisarz Rafalski, drugoplanowa postać, potrafi rozbawić nawet naćpany Vicodinem. Przestępcy nie są jednoznacznie źli i niewątpliwie mają dziwne podejście do kwestii zbawienia oraz odkupienia grzechów. Jak bardzo zmieni się życie redaktora dziennika religijnego, gdy pozna miłość swojego życia, a później dozna swoistego oświecenia? Dodajcie do tego psychopatycznego księdza, który doskonale rozumie swój stan, ale nie dostrzega, że brak zrozumienia innych ludzi prowadzi go niebezpieczną ścieżką. Czyż to nie barwna kompania?

Konrad T. Lewandowski to autor, wokół którego ostatnio zrobiło się głośno za sprawą incydentu z blogerką. A to wokół jego książek powinno być głośno! Najpierw, całkiem niedawno, wyszedł „Ksin. Początek”, opowieść o tym, jak Ksin stał się Ksinem, a teraz mamy możliwość przeczytania o sensacyjnych przygodach komisarza Louvaina w „Czasie egzorcystów”. Po lekturze tej drugiej książki stwierdzam, że zdecydowanie za mało wokół niej szumu medialnego i za mało recenzji! To kawał naprawdę dobrej literatury, z wartką akcją i wytrącającymi z równowagi zwrotami w fabule. Co więcej, mamy tu sporo humoru – czarnego i nie, takiego, który potrafi przywołać uśmiech na twarz czytelnika (kopytka, choć makabryczniejsze niż na patelni, totalnie mnie rozbroiły). Czego chcieć więcej od dobrego kryminału?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena