Koszyk 0
Opis:
Dwudziestotrzyletni Hans Castorp jedzie do Szwajcarii, by odwiedzić kuzyna, który przebywa na leczeniu w sanatorium "Berghof", położonym wysoko w górach. Pobyt zaplanowany na trzy tygodnie w rezultacie trwał siedem lat (siódemka miała dla Thomasa Manna znaczenie magiczne!). Przerwał go dopiero wybuch pierwszej wojny światowej. Świat zastany przez Castorpa "na górze", tak odległy od normalności i różny od tego na "nizinie", to po mistrzowsku sportretowane panopticum napotkanych tam ludzi ... dla których czas - konstytutywny czynnik powieści! - upływa bez celu i bez refleksji. Niczym ruchome piaski, z wolna zaczyna wchłaniać młodego Castorpa. Z jednej strony u w o d z i go atmosfera miejsca, z jego rutynowym rozkładem dnia i chorobliwym zaiste rozplotkowaniem, z drugiej - rodząca się miłość. Skomplikowana. Jak to nieraz bywa. Jej punkt kulminacyjny wyznacza bal kostiumowy w zapustny wtorek. "Berghof" to jednak nie tylko sanatorium, zamknięty świat chorych, to zarazem symbol chorej Europy, obraz jej duchowego kryzysu w przededniu wybuchu Wielkiej Wojny. Powieść zakrojona pierwotnie na krótkie opowiadanie, po dwunastu latach pracy i przemyśleń autora, stała się jednym z najważniejszych głosów na temat kondycji moralnej i intelektualnej Europy XX wieku. Przełożyli: tom 1 - Józef Kramsztyk, tom 2 - Jan Łukowski Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • twarda
Mniej Więcej
 • Thomas Mann
 • 2009
 • 0
 • 800
 • 212
 • 137
 • *, 97883-7495-4266
 • 9788374954266
 • Y6434

Recenzje czytelników

"Czarodziejska góra" Tomasza Manna pozwala zagłębić się w myślach o tym, co dla nas istotniejsze niż sobie uświadamiamy.

Ocena:
Autor:
Data:
Życie jest zaburzeniem organicznych funkcji, a śmierć i miłość jego nasileniami. Religia wymaga terroru i odrzucenia moralności. Etyka bez polityki nie istnieje. Kiedy Hans Castorp, znajdując się w sanatorium Berghoff pozwala się pochłonąć pytaniom dotyczącym kwestii, których „na nizinie” nikt mu nie stawiał, dziwi się bezużytecznej dla ducha pustce tamtego życia. Jednak wraz z upływem siedmiu lat, do których przedłuża się jego trzytygodniowy pobyt ... widzi jak otępienie wtrąca ludzi w dziwne obsesje i skłania do łamania swoich zasad. Otrzeźwieniem jest wybuch wojny, przed którą inni uciekają z sanatorium, Castorp zaś zaciąga się na ochotnika. On, który zawsze będąc blisko śmierci, myślał często, że świetnie czułby się w roli duchownego. I z twarzą w zimnym błocie młodzi ludzie ze strachem i wstydem, ale piękni dzięki zjednoczeniu w swoim zapale biegną walczyć.

Mann przyznawał się do rozdarcia między miłością ojczyzny a niechęcią do wojennych poczynań Niemiec, którym sprzeciwiał się jako humanista kochający ludzkość oraz których skutki przewidywał jako wizjoner. Książka wychodząc od odsłonięcia charakterów ludzkich i motywów rządzących ludźmi, plastycznie ukazuje siły rządzące społeczeństwami czy prądami umysłowymi. Stopniowo Mann pokazuje stan Europy w jego czasach, a nawet pozwala świadomie zapytać o przyszłość ludzkości.

Jak parokrotnie podkreśla sam autor, jest to opowieść o zwyczajnym młodzieńcu, któremu przytrafiło się coś nietypowego. Również każdy czytelnik, niezależnie od płci, wykształcenia i poglądów może, odpoczywając porwany tokiem książki, przeżyć coś niezwykłego. Otrzeć się o geniusz, ale co może ważniejsze – o prawdziwe ludzkie emocje. Przyjaźń czy miłość pojawiają się tu równie niepostrzeżenie i głęboko przenikając człowieka jak w „prawdziwym” życiu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Klasyka literatury

Ocena:
Autor:
Data:
"Czarodziejskiej góry" nie można po prostu ocenić, a określenie książki mianem "dobrej" - nie przystoi żadnemu czytelnikowi. W historię opisaną przez Tomasza Manna się wrasta i żyje wraz z pensjonariuszami sanatorium. Czas jest pojęciem względnym, zarówno jak i przedstawiona przestrzeń. Po przeczytaniu książki nie sposób nie oddać się refleksjom i zastanowić się nad ludzkim życiem i jego sensem.
Polecam nie tylko tę książkę, ale i inne pozycje niemieckiego pisarza ... rewelacyjną "Śmierć w Wenecji".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena