Koszyk 0
Opis:
Rok 1939. Wybucha wojna. Mecenas Karol Holzer, spolonizowany Saksończyk, prowadzi sprawy notarialne, z których dochód idzie na getto. Pewnego dnia w kancelarii pojawia się jego była studentka, Żydówka. Karol chce jej pomóc, oddając dokumenty żony, lecz Aneta zostaje zamordowana. W tle pełnej napięcia historii – portrety okupowanego Lwowa i Warszawy.
Mniej Więcej
  • Janusz Majewski
  • 2016
  • 1
  • 368
  • 210
  • 135
  • *, 9788365282-20-0
  • 9788365282200
  • ZD3PY

Recenzje czytelników

Wojna, miłość i zbrodnia

Ocena:
Autor:
Data:
"Czarny mercedes" Janusza Majewskiego to świetny kryminał retro, którego akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Realistycznie i ujmująco pokazany jest obraz Warszawy, ale autor, który w swojej twórczości często odwołuje się do zapamiętanych z dzieciństwa Kresów, przeniósł część wydarzeń do Lwowa.
Ubarwia to fabułę i podnosi napięcie, gdyż kresowe miasto odgrywa dużą rolę w prowadzonym śledztwie i w życiu osobistym nadkomisarza Rafała Króla ... Postać ta nawiązuje swoim rodowodem do detektywa z przedwojennych powieści Antoniego Marczyńskiego. I na pewno budzi zainteresowanie oraz sympatię czytelnika.

Ciekawi i barwni są właściwie wszyscy bohaterowie, nawet ci drugoplanowi i poboczni. Ich kreacje to jeden z największych atutów fabuły (niezapomniany jest np. hrabia-erotoman). Być może reżyserskie doświadczenie autora przyczyniło się do stworzenia tak wyrazistych i zapadających w pamięć wizerunków.

Majewski radzi sobie świetnie nie tylko z portretami bohaterów, ale i z akcją, która cały czas trzyma w napięciu. Wątek kryminalny rozwija się stopniowo, budząc coraz większe emocje, a jego zakończenie jest zaskakujące. I to również wielka zaleta książki.
Także obyczajowy i historyczny rys powieści ujmuje świeżością, autentycznością, burzliwością. Majewski nie powiela schematów, nie ma w jego powieści miejsca na banały czy pretensjonalność.
No i ten żywiołowy język! Momentami ma się wrażenie, jakby trafiło się do opisywanej rzeczywistości, w której arystokratyczne i inteligenckie frazy przeplatają się z przestępczym żargonem i chuligańskim slangiem. A mowa mieszkańców Lwowa to po prostu uczta dla ucha.

Całość przeczytałam jednym tchem i z niecierpliwością czekam na ekranizację oraz zapowiadany kolejny tom.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam

Ocena:
Autor:
Data:
Świetna książka, która łącz różne gatunki i konwencje literackie. Jest tu wszystko, czego szuka się w nowoczesnych publikacjach - błyskotliwa akcja, interesująca fabuła i prawdziwy rys historyczny. Ekstra!
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena