Koszyk 0
Opis:
Rok 2014. USA i Wielką Brytanią wstrząsa seria na pozór przypadkowych zabójstw. Łączy je jednak wspólny mianownik - mordercy to nawróceni na fanatyczny dżihad islamiści, zainspirowani zamieszczanymi w internecie kazaniami wzywającymi do mordowania niewiernych. Ich Autor, z braku nazwiska znany Kaznodzieją, trafia ba super tajną listę - terrorystów tak groźnych dla USA, że postanowiono ich zabić, bez silenia się na stawianie przed sądem i cywilizowany proces ... Sprawa trafia do specjalnej jednostki "łowcy głów", której najlepszym agentem jest niejaki Tropiciel - Były podpułkownik marines. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Frederick Forsyth
  • 2014
  • 1
  • 432
  • 195
  • 123
  • 978-83-7885-744-0
  • 9788378857440
  • ZB3Z3

Recenzje czytelników

Somalia

Ocena:
Autor:
Data:
Nie ukrywam, że bardzo się ucieszyłam, kiedy w moje ręce wpadło przedpremierowe wydanie nowej powieści Fredericka Forsytha, autora słynnego Dnia Szakala. Dla mnie Forsyth to mistrz powieści szpiegwskiej, a jego najnowsza powieść okazała się równie doskonała, jak jej poprzedniczki.

Forsyth stworzył, po raz kolejny, powieść doskonałą, swisty majstersztyk stanowi scena finałowa z udziałem pathfinderów, która wbiła mnie w fotel. Powieść stanowi kwintesencję gatunku ... która w genialny sposób łączy aktualną sytuację i problemy świata z odwiecznymi walkami pomiędzy chrześcijanami, a islamistami. Mocnym elementem tej wojny był atak terrorystyczny z 11 września, jednak jak sami stwierdzicie po przeczytaniu "Czarnej listy", to nie koniec tego tematu, jedynie początek....

W tajnym miejscu, w Waszyngtonie, ukryta jest supertajna Czarna Lista, która zawiera nazwiska najgroźniejszych terrorystów zagrażających Stanom Zjednoczonym. Lista zwykle jest cyklicznie aktualizowana, jest krótka, gdyż jej patentem jest klauzula natychmiastowej wykonalności.

ZIDENTYFIKOWAĆ - NAMIERZYĆ - ZLIKWIDOWAĆ

Ta to działa, krótko i bez ceregieli, bez śledztw i dowodów. Wina = kara!
Z jednej strony dziwi, że w państwie prawa można stosować takie metody, jednak kiedy walczy się z wrogami, którzy nie stosują żadnych zasad i zabijają niewinnych ludzi, takie skrupuły znikają.
Aktualnie na szczycie listy stoi nieuchwytny KAZNODZIEJA, nigdzie nie widziany, nie posiadający zdjęć, człowiek-widmo. O jego obecności świadczą zajadłe islamskie kazania, które rozpowszechnia w sieci. Jego słowa mają tak wielką moc, że prowadzą do czynów i przez fanatyków religijnych giną niewinni ludzie.
Do walki z Kaznodzieją rusza podpułkownik Marines, Kit Carson, znany też jako Jamie Jackson albo po prostu TROPICIEL. Zmotywowany i zdeterminowany do walki z człowiekiem-cieniem. Kiedy w starciu z fanatykiem-zabójcą zostaje poszkodowany jego ojciec, wojna nabiera innego wymiaru, stanowi osobistą rozgrywke pomiędzy dwoma potężnymi mężczyznami. Walkę na śmierć i życie, której świadkami stajemy się .... my.

Wokół mamy amerykańskich i brytyjskich żołnierzy, agentów obcych wywiadów, zagorzałych islamistów i chrześcijan, a na dokładkę szwedzki statek i somalijskich piratów. Jak widzicie mocnych wrażeń Wam w tej powieści nie zabraknie! Frederick Forsyth stworzył kolejnego, niesamowitego bohatera - widmo, groźnego i nieuchwytnego. Najpierw mieliśmy Szakala, a teraz mamy Kaznodzieję. Misterna intryga i niesamowita konstrukcja powieści sprawia, że czyta się ją jednym tchem i aż żal ją odkładać. Jest po prostu doskonała, nie znalazłam żadnych niuansów, do których mogłabym się przyczepić.
Jeśli lubicie filmy i książki sensacyjno-szpiegwskie, to "Czarna lista" powinna być waszą obowiązkową lekturą. Za kilka lat stanie się takim samym klasykiem jak "Dzień Szakala" czy "Igła" Folleta. Dawno książka o takiej tematyce, tak mocno mnie nie zainteresowała. Scena finałowa jest niesamowita, już widzę ją oczami wyobraźni - znakomita do sfilmowania!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Lista życia i śmierci

Ocena:
Autor:
Data:
Wypowiedziane słowa wydają się czymś ulotnym, co przemija szybko, rzadko zostaje zapamiętane i nie ma większego wpływu na tych, którzy je słyszą. Ot po prostu litery ułożone w wyrazy, a te w zdania, jaką siłę oddziaływania mogą mieć? Czy są w stanie dokonać zmian w życiu człowieka? A może wszystko zależy od tego kto jest ich autorem i jego przesłania zawartego właśnie w słowach, jakie mogą nieść pocieszenie, radość, ostrzeżenie, ale i śmierć ...

Lista z nazwiskami, więcej niż ściśle tajna ... o jej istnieniu wie tylko kilka osób - dokładnie sześć, nie więcej i nie mniej. Każdy kto na niej się znajdzie stanowi zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, największe w jakiejkolwiek skali, i musi zostać "wyeliminowany" bez jakiejkolwiek zwłoki, bo ta oznacza tylko jedno - kolejną porażkę w wojnie z terrorystami. Liczy się jak najszybsze zlikwidowanie tego, kto zagraża, bez względu na wszystko i coś jeszcze - dokonanie tego skutecznie ...

Tropiciel nie wie kogo ściga, nie zna jego nazwiska, imienia, narodowości, nawet twarzy. Zdaje sobie doskonale sprawę ze skutków działalności człowieka nazwanego Kaznodzieją i jest świadomy, że każde następny jego przekaz udostępniony w internecie będzie oznaczać kolejne zamachy. Dopóki on żyje spirala śmierci będzie wciąż od nowa nakręcana i nikt nie będzie wiedział kiedy nastąpi kolejny atak. Cel jest jeden, a Tropiciel jeszcze nigdy nie zawiódł. Stawką jest życie nieświadomych rozgrywki ludzi, jacy w każdej chwili mogą zostać zamordowani. Już nieraz stawał przed takim zadaniem, lecz tym razem jest ono o wiele trudniejsze niż do tej pory. Jak zawsze każdy, nawet najmniejszy błąd oznacza fiasko całej operacji, jednak tym razem nawet jeden nieprzemyślany krok lub ujawniony nieumyślnie strzęp informacji mogą zniweczyć wszystko, a druga szansa będzie okupiona krwią kolejnych ofiar. Jak odnaleźć wroga, który zatarł za sobą wszystkie ślady? Jedynym tropem są nagrania opublikowane w sieci, nic więcej ... Czy to, co jest największą siłą Kaznodziei okaże się również jego największą słabością? A może tym razem Tropiciel będzie musiał przyznać się do porażki? Kto z nich zwycięży w tej rozgrywce?

Rzucić wyzwanie mocarstwom i wciąż być nieuchwytnym dla najpotężniejszych sieci wywiadowczych. Bezustannie trzymać w napięciu świat, czekający z lękiem na kolejne słowa mężczyzny potrafiącego zasiać ziarno tam gdzie wydawało się, że zwyciężyła zachodnia filozofia. Bez imienia, nazwiska, narodowości i twarzy. Jedynym środkiem oddziaływania są słowa, pojedynczo to tylko kilka liter o wielu znaczeniach, lecz kiedy zaczynają się układać w zdania nabierają mocy, niszczącej i bezwzględnej ... Taki sam jest ich autor, jego celem jest jedno - rzucenie na kolana wrogów. Tropiciel również ma misję - odnaleźć i zlikwidować tego dla kogo życie ludzkie nie jest warte nic, bo najważniejsza jest religijna wizja ...

Nazwisko autora "Czarnej listy" dawno stało się symbolem w literaturze, szczególnie w gatunku thrillera. Jednak oznacza to również, że czytelnik z góry zakłada, iż i tym razem się nie zawiedzie lekturą. Powtarzanie sprawdzonego schematu wcale nie musi okazać się przepisem na kolejny bestseller, a jak jest w przypadki najnowszej książki Fredericka Forsyth`a? Jak dla mnie podobnie do wcześniejszych spotkań z książkami tego autora czyli intrygująco, czytaniem bez przerywania lektury i oczekiwaniem jak rozwiążą się poszczególne wątki, bo każdy, nawet najmniejszy z nich, ma związek z głównym motywem. Podczas lektury "Czarnej listy" nie ma czasu na zastanawianie się nad alternatywnymi ścieżkami, jakimi mogłyby podążyć poszczególne postacie, refleksje nasuwają się później. Liczy się tylko pojedynek pomiędzy dwoma ludźmi, którzy początkowo stanowią zagadkę dla czytających. Strona po stronie autor odkrywa kolejne cechy bohaterów, ale wciąż pozostawia wiele w cieniu, tak by w odpowiedniej chwili zaskoczyć nimi. Pojedynek wydaje się nierówny - z jednej strony potężna machina polityczno-wojenna, z drugiej jeden człowiek, lecz tak naprawdę rozgrywka toczy się pomiędzy dwoma osobami.Za każdą z nich stoi przeszłość, mająca wpływ na ich postępowanie w teraźniejszości, dotarcie do tych związków podsuwa podpowiedzi co do ostatecznego rozwiązania. To, co najważniejsze w thrillerze czyli napięcie, niepokój, prowokacja oraz konflikt ani na moment nie schodzą na dalszy plan i wciąż są obecne w "Czarnej liście". Kluczowy motyw jest osią akcji i pozostaje nim ostatnich stron. Po raz kolejny okazało się, że Frederick Forsyth jest mistrzem w swoim gatunku, a słowa wychodzące spod jego pióra wciąż intrygują.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena