Koszyk 0
Opis:
Było ich troje. Ich dwóch: Bucky Bleichert i Lee Blanchard. I ona jedna: Kay Lake. Obaj chcieli rywalizować o jej względy. I choć ta była dziewczyna gangstera została teraz przyjaciółką Lee - policjant z Los Angeles, to jego partner śledzczy, Bucky, wierzył, że któregoś dnia wszystko może się odwrócić.
  • C&T
  • miękka
Mniej Więcej
  • James Ellroy
  • 2007
  • 2
  • 348
  • 97883-7470-0856
  • 9788374700856
  • M8631

Recenzje czytelników

Elizabeth Short - wciąż nieśmiertelna

Ocena:
Autor:
Data:
"Czarna Dalia" to przydomek, nadany Elizabeth Short przez prasę; kobiety, która została brutalnie zamordowana w 1947 roku w Los Angeles. Sprawcy nigdy nie ujęto. Zwłoki zostały znalezione w dwóch częściach, pocięte, pozbawione organów wewnętrznych. Ciało zdobił makabrycznie powiększony nożem uśmiech od ucha do ucha. Słodka, urocza kobieta okazała się mieć więcej tajemnic, niż początkowo sądzono; w toku śledztwa wyszły na jaw mroczne szczegóły życia denatki ...
To morderstwo miało ogromne implikacje w popkulturze, przede wszystkim amerykańskiej; do dzisiaj trwają spekulacje i domysły, kto jest winien śmierci Short. Wpływ tej sprawy w kulturę masową odzwierciedla się w licznych publikacjach, kilku filmach i wielu książkach, a nawet w nazwach grup metalowych i tekstach piosenek. Najgłośniejszymi opowieściami, bazującymi na historii tego morderstwa, są książka Jamesa Ellroya, która następnie została przeniesiona na ekran przez Briana De Palmę w 2006 roku.
Jako, że mam słabość do historii kryminalnych opartych na prawdziwych wydarzeniach, z przyjemnością sięgnęłam po "Czarną dalię", historię jednego z najbardziej zagadkowych morderstw popełnionych w Stanach Zjednoczonych. Kiepskie opinie mnie nie zniechęciły, wręcz przeciwnie - tym chętniej chciałam się przekonać, czy ci, którzy książkę nisko oceniają, mają rację.
Nie mają.

Mroczne Los Angeles końca lat '40. Czas, kiedy policjantów rekrutowano wprost z ringu bokserskiego, a miast nakazu do wejścia do czyjegoś mieszkania wystarczył wytrych. W czasie sekcji zwłok lekarz patolog palił cygaro, a zgromadzeni funkcjonariusze palili papierosy, wszak denatowi "to już nie zaszkodzi". Brudne ulice Miasta Aniołów patrolują dwaj byli bokserzy z wydziału egzekucyjnego, Lee Blanchard i Bucky Bleichert - niegdyś rywale na ringu, obecnie przyjaciele i partnerzy, dzielący miłość do tej samej kobiety, Kay Lake. Ten swoisty trójkąt będzie musiał zmierzyć się nie tylko z dniem dzisiejszym, ale i z własnymi, uśpionymi demonami - każdy z nich ma za sobą cienie przeszłości, które rzutują na ich teraźniejszość.
"...wyjątkowo odrażająca natura tej zbrodni zmusza nas, abyśmy dołożyli wszelkich starań i schwytali tego potwora najszybciej, jak to możliwe. Grupa doskonale przeszkolonych funkcjonariuszy, wśród nich między innymi byli pięściarze - Ogień i Lód - została odsunięta od dotychczasowych obowiązków, aby dopomóc w śledztwie, a gdy za dochodzenie biorą się tacy jak oni, śmiem twierdzić, że już wkrótce możemy spodziewać się pozytywnych rezultatów"
Pozytywnych rezultatów nie było. Oficjalnie.

Klasyka czarnego kryminału, podobno. Nudne, podobno. Trudny język, podobno.
Ja się nie zgodzę z dwoma ostatnimi zarzutami. Mnie wciągnęło. Nawet długie opisy walk bokserskich, o których wiem tyle, co o gospodarce Andaluzji, nie nużyły; akcja się nie dłużyła a język wcale nie męczył. Książka utrzymana w takim klimacie retro, że podczas czytania moja wyobraźnia podsuwała mi czarno-białe obrazy, niczym ze starych filmów z Polą Negri. Mówiąc o Poli - chcąc, nie chcąc, tak sobie wyobrażałam Betty Short.
Czyta się szybko, ma się wrażenie, że ten gliniarz siedzi z nami w pokoju i paląc papierosa za papierosem, w kapeluszu i szelkach, opowiada nam całą historię.

Śledztwo w sprawie śmierci Czarnej Dalii pochłonęło kilka karier i zniszczyło kilka żyć. Po drodze wychodzi na jaw wiele innych spraw, zalegających cieniem na funkcjonariuszach kalifornijskiej policji. Korupcja, nadmierne używanie siły, stawianie kariery ponad prawdą i działanie poza prawem to tylko kilka niewdzięcznych cech, którymi charakteryzowali się gliniarze późnych lat czterdziestych.
Historia opowiedziana z perspektywy Bucky'ego to wciągający, czasem szokujący kryminał noir, w którym nie brak brudu, seksu i brzydoty. Poznamy mroczne tajemnice władzy, której bliżej do stręczycielstwa, torturowania i zacierania śladów niż do ujawniania prawdy.
Serdecznie polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena