Koszyk 0
Opis:
Ze zdjęciami Joakima Eskildsena Znakomite opowieści Lidii Ostałowskiej o Romach po kilkunastu latach od pierwszego wydania wciąż nie tracą na aktualności. Niestety. Mimo upływu lat, zaangażowania prywatnych organizacji i międzynarodowych agend sytuacja Romów wciąż pozostaje zła, nierzadko zmieniła się na gorsze. Żadne z postkomunistycznych państw nie wypracowało dobrego modelu współistnienia z mniejszością romską ... która - na co dzień niewidoczna - przypomina o sobie niemal wyłącznie w nagłówkach alarmujących newsów: deportacje z Francji, budowa gett na Słowacji, zakaz żebrania w Polsce. Cygan to Cygan pokazuje złożoność środowiska romskiego, na którą nakładają się mentalność gadziów i tożsamość narodowa państw, w których żyją Limalo, Marika, Ziutek, Badzio, Romek i wielu innych, z paszportem polskim, bułgarskim, serbskim, węgierskim... "Od pierwszego wydania zbioru Cygan to Cygan minęło 12 lat. W naszej części Europy sporo się zmieniło. Należymy do społeczności, dla której liczą się prawa człowieka. We wspólnej pełnej zgiełku przestrzeni publicznej coraz wyraźniej przebija się głos, że to nie my – 'gadziowie' – mamy zadecydować o przyszłości Romów. Sami rozstrzygną, jak łączyć nowoczesność i tradycję. Dajmy im miejsce". Lidia Ostałowska "Jakże niezwykły jest świat Cyganów, o którym tak przejmująco opowiada Lidia Ostałowska! Ileż tu przewija się losów najdziwniejszych, ileż zdumiewających historii. Te świetne, napisane z pasją i humanizmem reportaże odsłaniają zagadkową i fascynującą rzeczywistość, w którą książka Ostałowskiej wciąga od pierwszej strony". Ryszard Kapuściński "Szczerze Państwu polecam niezmiernie ciekawą książkę Lidii Ostałowskiej Cygan to Cygan. Impresje dotyczące tajemniczego narodu, jego trudnej i tragicznej historii warte są przeczytania". Jerzy Giedroyc "Cyganów kojarzymy przede wszystkim z problemami socjalnymi i ekonomicznymi. Patrzymy na nich jak na niezintegrowanych ze społeczeństwem outsiderów, jak na niechcianych pariasów. Bardzo rzadko natomiast zauważamy w nich ludzi, współobywateli. Lidia Ostałowska w swojej książce opowiada o ludziach, o ich marzeniach, potrzebach i tragediach. Opowiada o tym niezwykle subtelnie, bez fałszywej sentymentalności, nie uderzając przy tym ani razu w niewłaściwy ton. Mistrzowskie dzieło". Martin Pollack. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • twarda
Mniej Więcej
 • Lidia Ostałowska
 • 2012
 • 2
 • 176
 • 215
 • 133
 • *, 9788375363616
 • 9788375363616
 • ZAKDJ

Recenzje czytelników

Naród pełen sprzeczności

Ocena:
Autor:
Data:
Rzetelnie napisane reportaże, ukazujące codzienne życie i problemy Cyganów mieszkających w Polsce i innych krajach środkowej Europy. Teksty publicystyczne są przeplatane krótkimi impresjami i opowieściami prozatorskimi - czasem to rozbudowane anegdoty, innym razem opisy obyczajów lub symboli typowych dla świata Romów.

Autorka skupiła się przede wszystkim na życiu ubogich, czasem wręcz żyjących w nędzy Cyganów, rozproszonych po różnych krajach europejskich ... Ich świat to ciągła walka o przetrwanie, ale i uleganie niskim instynktom, takim jak kradzieże, przemoc, żebranie...
Lidia Ostałowska stara się znaleźć odpowiedzi na pytania o przyczyny takiego stanu rzeczy. Docieka też, czy obraz Cygana - złodzieja to tylko stereotyp, czy prawdziwy wizerunek. Przedstawia również stosunek Polaków, Bułgarów, Rumunów, Węgrów i innych Europejczyków do romskiej społeczności, która rządzi się własnymi prawami, często nieakceptowalnymi przez tzw. gadziów (czyli nie Cyganów) i niejednokrotnie staje się obiektem rasistowskich ataków.

Mimo iż większość reportaży powstała ponad 20 lat temu, wiele jest w nich ponadczasowych i wciąż aktualnych problemów. Przykładem może być była stolica mojego województwa, czyli Gorzów Wlkp., w którym mieszka sporo Cyganów. Mimo iż przed kilkoma laty otwarto tu bezpłatną szkołę dla romskich dzieci, wiele dziewczynek nie uczęszcza na lekcje, gdyż rodzice uważają, że edukacja nie jest im potrzebna.
Z drugiej strony w mieście żyją wykształceni i uduchowieni Romowie - literaci, malarze, muzycy, tancerze; to tu organizowany jest jeden z największych romskich festiwali Romane Dyvesa.

Taki kontrast pokazuje, że cygańska społeczność wciąż jest podzielona - tę wewnętrzną segregację odnajdujemy również w reportażach Ostałowskiej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena