Koszyk 0
Opis:
Gdy najbardziej technologicznie zaawansowana maszyna NSA(Narodowa Agencja Bezpieczeństwa)do łamania kodów napotyka tajemniczy szyfr, którego nie jest w stanie złamać, agencja wzywa głównego kryptologa, Susan Fletcher, piękną i zdolną panią matematyk. Udaje jej się odkryć coś, co zatrzęsie posadami szefów NSA. Agencja staje się zakładnikiem szantażowanym nie bronią czy bombą, ale szyfrem tak genialnie skomplikowanym, że mógłby sparaliżować amerykański wywiad. Susan ... stawiając czoła burzy kłamstw i przerażających tajemnic, walczy dzielnie, by uratować agencję, w którą zawsze wierzyła. Zdradzona przez wszystkich, odkrywa w pewnym momencie, że toczy bój nie tylko o swój kraj, ale o swoje życie, a nawet o życie ukochanego mężczyzny. Z podziemnych korytarzy władzy, poprzez drapacze chmur w Tokio, aż po katedry w Hiszpanii, rozpoczyna się desperacki wyścig z czasem. Jest to walka o przetrwanie - bitwa decydująca o zniszczeniu niewyobrażalnie genialnej formuły matematycznej, mogącej zaburzyć równowagę władzy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Dan Brown
  • 2013
  • 21
  • 448
  • 195
  • 120
  • *, 97883-75088496
  • 9788375088496
  • ZB5SS

Recenzje czytelników

Ona

Ocena:
Autor:
Data:
To jak najbardziej książka godna przeczytania. Akcja i napięcie wyczuwalne cały czas. Nie zawiedzie nas również i zaskakujące zakończenie. Majstersztyk Dana Browna.
Czy ta recenzja była przydatna?

Debutancka książka Browna

Ocena:
Autor:
Data:
Poszukując jakiejś książki do miłego spędzenia czasu, postanowiłem zasięgnąć po powieść jednego z najsławniejszych pisarzy na świecie - Dana Browna.
Pierwsza książka Browna, napisana w 1998 roku, nosi tytuł ,,Cyfrowa Twierdza". Oczywiście można się domyślić, że nie odniosła takiego sukcesu jak seria o Robercie Langdonie. Nie doczekała się też ekranizacji, mimo tego uważam ją za wartą przeczytania.
Opowiada ona o losach kryptografki NSA Susan Fletcher oraz jej przyszłego narzeczonego ... Davida Beckera.
NSA jest w posiadaniu TRANSLATORA, czyli komputera mogącego w kilka minut rozszyfrować wiadomość metodą "brutalnego ataku". W dzień wolny główna bohaterka zostaje wezwana do siedziby agencji przez swojego szefa Strathmore'a. Ensei Takando wystawił na sprzedaż program o nazwie "Cyfrowa Twierdza". Oprogramowanie te potrafi tak zaszyfrować wiadomość, że nawet superkomputer NSA nie jest w stanie jej odczytać. W tym samym czasie przyszły narzeczony Susan z prośby szefa NSA udaje się do Hiszpani, gdzie "świeżo upieczony" wróg rządu USA zostaje zamordowany...ale czy na pewno? Na palcu miał pierścień umożliwiający unieszkodliwienie Cyfrowej Twierdzy - co się z nim stało? Tego właśnie próbuje się dowiedzieć Becker, tym samym podpisując na siebie wyrok seryjnego mordercy, który pracuje dla osoby, która niejednokrotnie nas zaskoczy.
No dobra, ale po co w takim razie kryptografka zostaje wezwana do siedziby NSA? TRANSLATOR od kilkunastu godzin pracuje nad tekstem i nie może go rozszyfrować. Przypadek?
Prawie w każdej książce i każdym filmie pojawia się pracownik, który trzyma się przepisów niczym katolik Dekalogu. Brown postanowił nie robić z tej powieści wyjątku, więc i taki człowiek pojawia się w recenzowanej przeze mnie "Cyfrowej Twierdzy". No cóż, o tym jak skończył dowiecie się po przeczytaniu :-)
Oczywiście nie zabrakło też wścibskiej Pani przy kości, która wie o każdym romansie. Ba! Nawet ma nagrania :) Stety czy niestety, odgrywa dużą rolę w fabule.
Sprawy przybierają tempa, gdy dowiadujemy się, kim jest North Dakota - jedyny pomocnik Ensei'a Tankado.
Muszę przyznać, że relacja między dyrektorem NSA a Susan Fletcher nieco mnie rozczarowała. Brown mógł spokojnie ominąć ten wątek przy pisaniu powieści.
Bogaty w słownictwo opis sytuacji i otoczenia wspaniale pozwala wczuć się w rolę bohaterów. Dzięki temu możemy sobie wyobrazić piękną Hiszpanię, w której przebywa jedna z głównych postaci, nowoczesną siedzibę Agencji Bezpieczeństwa Narodowego... Niezabrakło również brutalnych zabójstw, szczególnie jeśli chodzi o wiek niektórych ofiar.
Reasumując, książkę warto przeczytać, ponieważ jest lepsza niż nie jeden film nagrodzony Oskarem. Osobiście mam nadzieję, że po mimo upływu tylu lat od jej napisania, doczeka się ekranizacji!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena