Koszyk 0
Opis:
 Brawurowa biografia człowieka, który został legendąBYŁO ICH DWÓCH.Pierwszego znają wszyscy: „polski James Dean”, największy gwiazdor filmowy epoki, obiekt westchnień tysięcy kobiet. Kultowy Maciek Chełmicki w Popiele i diamencie. Ginie pod kołami pociągu, dzień po otrzymaniu propozycji zagrania w amerykańskiej telewizji.Drugiego znali nieliczni: chłopak z nerwicą natrę ... ctw i kompleksami na punkcie swojej sylwetki, z marną dykcją i kiepską pamięcią. Jego zmagania z własnym mitem, których ofiarą padają żona i syn, trwają aż do tragicznego końca.Dorota Karaś z reporterską dociekliwością przygląda się obu obliczom Zbyszka Cybulskiego. Jako pierwsza opisuje dzieciństwo, o którym on sam nie mógł mówić w powojennej Polsce. Odsłania kulisy działalności legendarnego teatrzyku Bim-Bom i powstawania najsłynniejszych filmów tamtej epoki. Przede wszystkim jednak pyta o cenę sławy i o to, co naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego.Gdyby z ekranu naszych czasów pozostał wyłącznie on, wiedzielibyśmy o nas więcej niż z kronik wydarzeń i uczonych ksiągGustaw HoloubekDorota Karaś – dziennikarka gdańskiego oddziału Gazety Wyborczej, współpracuje z Wysokimi Obcasami i Dużym Formatem, autorka książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Dorota Karaś
 • 2016
 • 1
 • 384
 • 235
 • 165
 • 97883240-4350-7
 • 9788324043507
 • ZDE0J

Recenzje czytelników

CY-BUL-SKI

Ocena:
Autor:
Data:
Biografie zawsze przyciągają czytelników. Odkrywają przed nimi znane i to mniej znane oblicze gwiazd i popularnych postaci. Nie inaczej jest w wypadku książki „Cybulski. Podwójne salto” autorstwa Doroty Karaś. Dzięki żmudnej i rzetelnej pracy, jaką wykonała autorka, możemy z bliska przyjrzeć się życiu jednej z największych legend polskiego kina – Zbigniewa Cybulskiego. Karaś zabiera nas w podróż, rozpoczynającą się w Kniażu, gdzie urodził się gwiazdor. Opowiada o jego dzieciństwie ... przypadającym na trudne czasy wojny. Po jego śladach dociera do różnych zakątków kraju, przedstawiając czytelnikom zdarzenia, które ukształtowały charakter i osobowość Cubulskiego.
Książka „Cybulski. Podwójne salto” nie ma jednak jedynie charakteru kronikarskiego zapisu wydarzeń. Wciąga nas niczym dobrze nakręcony film, opisując zdarzenia z życia aktora z kilku perspektyw – głównie dzięki wspomnieniom ludzi, którzy znali Cybulskiego. Autorka unika jednoznacznych osądów. Z informacji uzyskanych od bliższych i dalszych znajomych Dorota Karaś tworzy portret wielowymiarowy, ukazując złożoność tej postaci. Zestawia ze sobą mitycznego Zbigniewa Cybulskiego – aktora, który w historii kina i świadomości wielu niemal zespolił się z postacią Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu” ze Zbyszkiem Cybulskim – chłopakiem z ogromnymi kompleksami, poczuciem misji aktorskiej, wiecznie żyjącego na kredyt i goniącego za…no właśnie – za czym? Dorota Karaś w biografii polskiego gwiazdora (bodajże pierwszego w powojennej Polsce) ukazuje, jak ciężko było się Cybulskiemu mierzyć z popularnością, jak wiele niosła ona ze sobą konsekwencji. Nie gloryfikuje aktora. Wręcz przeciwnie – pokazuje, jak ciężka była praca i współpraca z tym człowiekiem. Śledzi drogę jego rozwoju, dojrzewania do kolejnych kreacji aktorskich, zmaganie się z mitem Maćka Chełmickiego, opowiada o planach Cybulskiego na dalszy rozwój kariery. Podkreśla z jednej strony towarzyski charakter aktora, z drugiej zaznaczając jego potrzebę bycia outsiderem, odsuwania się od elity artystycznej Warszawy.
Dorocie Karaś udaje się zawrzeć w biografii Cybulskiego wiele wspomnień jego przyjaciół, towarzyszy, współpracowników. To bardzo ubogaca narrację. Genialnym zabiegiem jest, rozpoczynający każdy rozdział, wyimek z listów, jakie aktor otrzymywał od wielbicieli i wielbicielek. Ukazują one nastrój Polski lat 50. i 60. XX w. oraz to, z czym przychodziło się mierzyć Zbigniewowi Cybulskiemu. W książce znajdziemy też liczne zdjęcia – zarówno z prywatnego archiwum rodziny, jak i z planów filmowych. To sprawia, że zmarły 50 lat temu aktor wydaje się nam postacią bliską. Autorka spaja tekst pewną klamrą – historię rozpoczyna od opisu pogrzebu Cybulskiego, kończy zaś opisem ostatnich chwil jego życia. Poświęca też rozdział historii jego syna i żony, co sprawia, że biografia aktora staje się bardzo współczesna.
Po przeczytaniu książki miałam ochotę zobaczyć wszystkie filmy z Cybulskim. Wydaje się, że ta pozycja to hołd złożony aktorowi w 50 lat po jego śmierci. Dzięki niej możemy na nowo odkryć „polskiego Jamesa Deana”. I musimy to zrobić, żeby lepiej zrozumieć polskie kino. Bardzo polecam tę książkę!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Portret prawdziwy

Ocena:
Autor:
Data:
Jaki był? Lub raczej kim był? Mówią: świetny aktor, kiepski aktor, gadatliwy, małomówny, otwarty, nieśmiały, zamknięty w sobie, wierny przyjaciel, awanturnik, dobry człowiek , hulaka. Mówią wszyscy, każdy znał, widział, rozmawiał, albo tak mu się przynajmniej wydaje. Zbigniewa Cybulskiego moje pokolenie zna tylko z filmów, opowieści mam i babć,wyblakłych zdjęć zachowanych na pamiątkę. Widzimy go jedyne na czarno-białym ekranie ... wyidealizowane bożyszcze zarówno rozwrzeszczanych nastolatek jak i steranych życiem gospodyń domowych. Książka Doroty Karaś przybliża nam Cybulskiego - człowieka, ze wszystkimi zaletami i wadami, unikając jednak tabloidowego poszukiwania sensacji i powielania najpikantniejszych plotek. Książka wciąga mimo, że jest to dla mnie aktor niemal nieznany, nie wzbudzający zbytnich emocji. Po przeczytaniu chce się więcej, chce się sprawdzić i samemu zobaczyć, czy to co widzi autorka jest jasne i rzeczywiste również dla reszty świata. Najsłynniejsze filmy zostają wygrzebane z otchłani tylko dla zobaczenia charyzmatycznego aktora. Warto przeczytać tę książkę choćby po to, by potem obejrzeć kawał dobrego kina.
Zgłoś naruszenie
Dostawa
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena