Koszyk 0
Opis:
Zbyszek Cybulski powraca do nas w niezwykłej książce składającej się wyłącznie z jego wypowiedzi. Autorka od lat zbierająca wszystkie materiały dotyczące legendy polskiego kina, uświadomiła sobie, że po Cybulskim zostało mnóstwo wypowiedzi, listów, notatek oraz nagrań archiwalnych w radiu. I wtedy właśnie wpadła na pomysł, że odda mu głos, żeby sam opowiedział o sobie i o aktorstwie, które było jego życiem. Rezultatem jej fascynacji jest właśnie ta książka.
  • MG
  • twarda
Mniej Więcej
  • Mariola Pryzwan
  • 2011
  • 272
  • 240
  • 170
  • 978-83-7779-008-3
  • 9788377790083
  • ZAETP

Recenzje czytelników

Zbyszek Cybulski - polski James Dean

Ocena:
Autor:
Data:
W styczniu mija 45 rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego, mamy okazję powspominać go i bliżej poznać, dzięki książce Marioli Prywzan „Cybulski o sobie”. Autorka zafascynowana osobą Cybulskiego pozbierała wszelkie związane z nim materiały i zredagowała je. Powstał w ten sposób interesujący album zawierający informacje, zdjęcia, listy, notatki – wszystko związane ze Zbyszkiem Cybulskim, gdzie narratorem jest on sam. Znajdujemy tutaj listy Cybulskiego, notatki ... pokreślone scenariusze czy też ankietę z wydawnictwa FILM, napisaną na maszynie i wypełnianą odręcznie przez aktora
Właśnie taki sposób narracji sprawia, że album jest wyjątkowy, czytelnik odnosi wrażenie, że sam ma kontakt z aktorem - nie czyta książki, ale słucha niezwykłej, bardzo osobistej opowieści. Cybulski opowiada nam o sobie, o sobie jako człowieku, nie tylko aktorze - przestaje być tylko pustym wizerunkiem postrzeganym przez pryzmat granych ról, staje się człowiekiem z krwi i kości, z marzeniami, problemami i bardzo indywidualnym podejściem do życia.

"Cybulski o sobie" to niezwykłe wydawnictwo, bardzo bogate, zawierające wiele unikatowych materiałów. Książka jest pięknie wydana, twarda elegancka okładka, porządny papier, bogato ilustrowana - widać dbałość o szczegóły. Przeczytałam książkę z dużym zainteresowaniem, jest bardzo ciekawa, intryguje i wciąga. Teraz inaczej postrzegam Zbyszka Cybulskiego....
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

O sobie

Ocena:
Data:
Kiedy słyszę Zbigniew Cybulski, w głowi powstaje obraz- przystojny mężczyzna, w ciemnych okularach, z nieodłącznym papierosem w palcach, buntownik. polski James Dean. Zbigniew Cybulski był utalentowanym, cenionym i uwielbianym aktorem w latach 50- tych i 60- tych XX w. Tragiczna śmierć przerwała to kruche życie i wielką karierę. Na zawsze zapisał się na panteonie gwiazd a jego legenda trwa po dzień dzisiejszy. Prawie każdy wie kim był Cybulski i potrafi wymienić chociaż jeden film ... w którym występował. Był znany między innymi z charakterystycznej roli Maćka Chełmickiego w "Popiół i diament", "Do widzenia, do jutra" czy "Rękopis znaleziony w Saragossie" oraz wielu sztuk teatralnych. Przez jednych wychwalany, przez innych krytykowany. Chciałam wyrobić sobie o nim własne zdanie, dlatego z miłą chęcią przeczytałam książkę Marioli Pryzwan. Lubię czytać biografie gdyż interesują mnie nieznane fakty lub sekrety z życia sławnych bądź znanych ludzi.

"Cybulski o sobie" to wyjątkowa biografia gdyż składa się wyłącznie z jego wypowiedzi, z radia, z prasy, z nagrań. Dzięki Elżbiecie Chwalibóg- Cybulskiej książka została wzbogacona o listy, zapiski, plakaty filmów oraz zdjęcia z prywatnego archiwum rodziny. Mariola Pryzwan z pozbieranych wywiadów i fragmentów wypowiedzi Zbigniewa Cybulskiego ułożyła pamiętnik, w którym autor opowiada o swojej nauce, o szkole aktorskiej, o filmach, o swojej pracy, o przyjemnościach, przyjaźniach i miłości, o popularności. Z tych wszystkich wiadomości wyłania się obraz człowieka, który umiłował sobie sztukę. Aktorstwo było dla niego pasją, sensem życia. Poprzez odgrywane postacie wyrażał siebie, dodawała otuchy, pomagał wierzyć w marzenia, w idee. Sam o sobie pisał " przywiązuję się do postaci , które gram, chociaż kiedy film jest już gotowy, oglądam go innymi oczami; zapominam jakby, że sam gram tę rolę". Zbigniew Cybulski udowadnia, że miał ogromny dystans do siebie i do swojej pracy. Potrafił ją obiektywnie ocenić. Może dlatego nie gwiazdorzył, żył normalnie nie zauważając swojej popularności.

Najbardziej ujęły mnie listy pisane do żony tuż po narodzinach ich dziecka. Czuć w nich wielka dumę z syna, troskę o bliskich i starach czy spełni się w nowej roli. Czy zapewni odpowiedni byt swojej rodzinie. Zbigniew odkrył swoje ciepłe, miłe i nieznane oblicze. Na chwilę opadła maska "Młodego Gniewnego".

Książka " Cybulski o sobie" jest pięknie wydana. Twarda okładka, mnóstwo prywatnych zdjęć, polskie i zagraniczne plakaty filmów, fragmenty scenariuszów z odręcznymi notatkami. Książka jest gratką dla wielbicieli Zygmunta Cybulskiego, polskiego kina i wybitnych polskich postaci.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena