Koszyk 0
Opis:
Niezwykły, głęboki, poruszający portret psychologiczny kobiety niespełnionej, zawiedzionej i nieszczęśliwej. Historia pięknej i utalentowanej Róży, której karierę artystyczną złamał w zaraniu nieodpowiedzialny nauczyciel, a serce - nazbyt pochopnie obdarzony wielkim uczuciem młody mężczyzna. Opowieść o rozczarowaniu i nienawiści do świata, która zatruwa każdą chwilę życia, niszczy niewinnych, tych najbliższych, a przede wszystkim tę, która nienawiść zamknęła w swoim sercu. Opowieść o tym ... że nigdy nie jest za późno, aby pogodzić się ze światem Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Maria Kuncewiczowa
  • 2011
  • 0
  • 224
  • 195
  • 120
  • 97883-7648-6161
  • 9788376486161
  • ZA214

Recenzje czytelników

Nie gniewam się

Ocena:
Autor:
Data:
Czy Heine, układając słowa do „Ich grolle nicht”, mógł się spodziewać, że sto lat później staną się one inspiracją do powstania arcydzieła literatury polskiej? Czy Schumann, komponując „Dichterliebe”, przeczuwał, że jeden z utworów stanie się głównym motywem najbardziej poruszającej powieści polskiego dwudziestolecia międzywojennego? Wreszcie, czy obaj mogli przypuszczać, że ich dzieło stanie się manifestem kobiety nieszczęśliwej i przegranej ... W „Cudzoziemce” Marii Kuncewiczowej to właśnie muzyka stoi na piedestale i dopowiada wszystko to, czego autorka nie była w stanie wyrazić słowami, chociaż – mówiąc wprost - i tak oddała nimi o wiele więcej, niż niejeden współczesny pisarz byłby w stanie z siebie wykrzesać.

Dla jednych nieczuła, stara prukwa zatruwająca życie wszystkim dookoła, dla innych – kobieta wrażliwa, niespełniona i pragnąca miłości, która nigdy nie była jej dana. Kreacja Róży Żabczyńskiej jest pod każdym względem nieprzeciętna, niezwykle rzadko bowiem spotyka się w tak stosunkowo krótkiej powieści do tego stopnia rozbudowany portret psychologiczny. Główna bohaterka i jej działania spowodowane „ewig verlor'nes Lieb” zostały ujęte w taki sposób, który nie pozwala pozostać czytelnikowi - czytelnikowi emocjonalnie dojrzałemu, takiemu, który potrafi spojrzeć na Różę obiektywnie i dostrzec w jej zachowaniu nie tylko powierzchowny sens – obojętnym.

Niech przyszły czytelnik nie myśli, że biorąc „Cudzoziemkę” do ręki, będzie skazany na lekturę kolejnego harlequinu dla starych, brzydkich i samotnych właścicielek gromadki dachowców, a jedyna refleksja, jaką książka będzie w stanie w nim wykrzesać, to „kiedy ona się w końcu wkończy”. Chapeau bas dla autorki za jej niezwykły talent do tworzenia charyzmatycznych i momentami aż przerażająco realistycznych postaci. Ukłony za stworzenie powieści intrygującej pod względem zarówno konstrukcyjnym, jak i fabularnym. „Cudzoziemka” to, niestety - jak wynika z mojej obserwacji i „badań terenowych” - powieść przez wielu zapomniana i niedoceniana, a szkoda, bo zdecydowanie należy jej się o wiele więcej uwagi, niż ma jej na chwilę obecną.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena