Koszyk 0
Opis:
Trzynasta powieść budzącego najwięcej kontrowersji, najbardziej prowokacyjnego i nowatorskiego współczesnego pisarza amerykańskiego, laureata National Book Award, PEN/Faulkner Award i Jerusalem Prize, to studium okresu prosperity w Stanach Zjednoczonych końca lat dziewięćdziesiątych, obraz świata wielkich pieniędzy i najnowszych technologii, a także wiwisekcja "amerykańskiego marzenia". Pewnego kwietniowego dnia 2000 roku Eric Packer, 28-letni nowojorski miliarder ... wstaje po nieprzespanej nocy w swym 48-pokojowym apartamencie na szczycie 89-piętrowego drapacza chmur przy Pierwszej Alei i postanawia udać się do fryzjera na końcu Czterdziestej Siódmej Ulicy. W imponującej limuzynie Packer przedziera się przez Manhattan, zablokowany z powodu wizyty prezydenckiej. Otoczony monitorami, śledzi kurs jena, od którego zależy stan jego finansów, spogląda na nowojorskie ulice, a także spostrzega, że ekran kamery w samochodzie pokazuje jego ruchy i gesty o kilka sekund wcześniej, niż Packer wykonuje je w rzeczywistości. Podróż przez Manhattan przedłuża się w nieskończoność, wypełniając cały dzień Erica Packera. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Don DeLillo
  • 2012
  • 2
  • 176
  • 235
  • 145
  • 978-83-7392-392-8
  • 9788373923928
  • ZAKZO

Recenzje czytelników

American dream...

Ocena:
Autor:
Data:
Ponieważ jakoś nie miałam okazji czytać nic tego autora pomyślałam czemu nie. Postać znana, uznana za jednego z najwybitniejszych autorów współczesnej amerykańskiej prozy. "Cosmopolis" to bardzo kontrowersyjna książka pomyślałam więc, że będzie ciężko.
Fakt, "Cosmopolis" zdecydowanie nie jest książką dla każdego. Jest bardzo specyficzna ale też cholernie uniwersalna. Na lekturze niestety trzeba się skupić - nie da rady inaczej ... Jednak grzechem byłoby spodziewać się po autorze tego formatu czegoś lekkiego.
Bohater książki - Eric Packer to człowiek, który w imię fortuny wyrzekł się zupełnie swojego człowieczeństwa. Ma obsesję na punkcie swojego zdrowia i ... kursu jena.Nie dba o najbliższych , pracownicy to dla niego tylko niewielkie trybiki machiny napełniającej jego portfel. Nie potrafi zrozumieć nikogo łącznie ze sobą.
Im dłużej czytałam książkę tym częściej powracało do mnie wrażenie, że to nie Parker jest głównym bohaterem książki. Faktycznym bohaterem "Cosmopolis" jest Ameryka ze wszystkimi swoimi "dobrami". Osławiony american dream, świat w którym liczy się tylko konsumpcja i seks. Pieniądze i przemoc. Amerykańska popkultura. To właśnie "Cosmopolis"
Warto zwrócić uwagę postawę autora - jest jakby z boku. Nie oceniając przekazuje nam such fakty, opisy oraz dialogi. I to nie byle jakie dialogi. Uważam, że to własnie dialogi są jedna z mocniejszych stron tej książki.
Podsumowując "Cosmopolis" to książka bardzo zaskakująca i kontrowersyjna. Myślę, ze każdy czytelnik może ją interpretować na swój sposób na co pozwala jej wielowymiarowość. Nie jest to lektura dla każdego - zdecydowanie polecam ją bardziej dojrzałym i wymagającym czytelnikom
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zaskakująca i dość kontrowersyjna

Ocena:
Data:
Akcja książki rozgrywa się w przeciągu 24 godzin. W tym czasie obserwujemy jak wygląda życie 28-letniegi miliardera , Erica Packera.
Główny bohater , wybrać się do swojego ulubionego salonu fryzjera, wsiada do swojej pięknej limuzyna i natrafia na pierwszy problem. Miasto jest sparaliżowane, korki są jeszcze większe niż zwykle a to wszystko z powodu, przyjazdu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Miliarder, z powodu tej małej niedogodności, nie chcę zmienić planów ... Wydaję polecenie swojemu szoferowi i rozpoczyna się powolna i żmudna podróż. W między czasie szef ochrony Erica Packera odkrywa, że młody miliarder może stać się celem zamachu.
Podobało mi się, że w książce ,,Cosmopolis” autor/ narrator jest neutralny. Pozwala czytelnikowi na samodzielny osąd. Czytelnik nie ma z góry narzuconych poglądów, stopniowo poznaje zakamarki duszy głównego bohatera, by móc samodzielnie ocenić jego charakter i zachowanie.
Główny bohater jest bardzo starannie opisany, wydaję się, że poznajemy każdy zakamarek jego duszy. Bohater jest osobą do szpiku kości złą i zepsutą. Pozbawioną jakichkolwiek zasad moralnych, nielicząca się z podstawowymi formami współżycia społecznego. Eric Packer jest osobą zimną, nikczemną i egoistyczną. W pogoni za wartościami materialnymi zatracił siebie.
Ciekawa fabuła, w ciągu tych 24 godzin życia Erica bardzo dużo się dzieję. Jest to krótki czas, który bohater przeżywa z sposób bardzo intensywny. Autor pokazuję nam co dzieję się z człowiekiem, dla którego jedyną wartość ma pieniądz. Ukazuję również życie w wielkim metropolii i to jak w łatwy sposób można się zatracić, stracić sprzed oczu to co jest naprawdę ważne.
Strasznie irytujące i trudne w odbiorze były dla mnie dialogi. Rozumiem, że miały być prześmiewcze, przejaskrawione ale dla mnie bardzo często były wręcz niesmaczne i nużące. Były dla mnie toporne, nie było w nich lekkości.
Zabrakło mi też jakiegoś punktu równowagi. Jak dla mnie obraz Amerykanów, żyjących na o wiele wyższym poziomie niż reszta społeczeństwa, był tak przejaskrawiony, że w niektórych fragmentach aż tracił na wiarygodności.
Książa jest trudna w odbiorze. Podczas lektury trzeba być bardzo skupionym, czytać między wierszami, nie rozpraszać się niczym. ,,Cosmopolis” jest zaskakującą i dość kontrowersyjną pozycją, dającą wiele do myślenia. Książka jest bardzo dobrze i ciekawie napisana, posiada również tą cechę, że każdy czytelnik może ją na różne sposoby interpretować.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena