Koszyk 0
Opis:
Najnowsza biografia Swietłany Allilujewej - jedynej córki Stalina. Dostęp do zamkniętych wcześniej radzieckich archiwów umożliwił autorce stworzenie pełnego obrazu tej kontrowersyjnej kobiety. Wychowana w luksusach "czerwona księżniczka", a z drugiej strony nieszczęśliwa dziewczyna, która nie zaznała miłości rodziców, przez całe życie bezskutecznie poszukiwała swojego miejsca na ziemi. Autorka przedstawia fakty, które naznaczyły jej życie: samobójstwo matki, samotne dzieciństwo na Kremlu ... skomplikowane relacje rodzinne, czystki w najbliższym kręgu dyktatora, nieudane małżeństwa, niespodziewana ucieczka na Zachód i równie niespodziewany powrót do ojczyzny, trudne lata ponownej emigracji. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Elwira Watała
  • 2013
  • 304
  • 205
  • 130
  • 978-83-7835-211-2
  • 9788378352112
  • ZB2D2

Recenzje czytelników

Córka Stalina

Ocena:
Autor:
Data:
Stalina z pewnością każdy z nas kojarzy. Miał kilka żon, dzieci i mnóstwo kochanek. Gdy otrzymałam propozycję zrecenzowania tej pozycji sama nie wiedziałam, czy się na nią zdecydować. W końcu jednak postanowiłam się na nią skusić. Gdy zawitała do mojej biblioteczki niemal natychmiast sięgnęłam po nią, gdyż byłam jej bardzo ciekawa.

Swietłana Allilujewa to jedyna córka Stalina, jaką miał ze swoimi kobietami. Z pozostałych związków pozostali mu tylko synowie ... dlatego dziewczynę darzył szczególnym uczuciem. Spełniał wszystkie jej marzenia, bardzo o nią dbał. Rodzice nie mieli jednak wiele czasu dla swoich pociech, dlatego u kobiety ujawnił się kompleks Edypa. Miała upodobanie do starszych mężczyzn, którzy mieli zastąpić jej ojca. Nie inaczej było z jej braćmi – występował u nich kompleks Elektry. Swietłana nie wierzyła, że jej ojciec mógł wyrządzić tyle krzywd narodowi, nawet własnej rodzinie…

Książka jest dość obszerna, jej lektura jest ciekawa, jednak pozycji nie czyta się za szybko. Początkowo trochę mnie nużyła, musiałam przywyknąć do stylu autorki. Dalej było już tylko lepiej i z zainteresowaniem czytałam o dalszych losach Swietłany, Stalina oraz ludzi z ich bliższego i dalszego otoczenia. Niejednokrotnie przytaczane były fakty z książek kobiety, których w swoim życiu napisała kilka.

Lektura książki trwała długo, nie jest to łatwa pozycja, którą można bardzo szybko przeczytać. Tekstu jest bardzo dużo, dodatkowo trzeba się bardzo skupić, aby niczego nie pominąć. Fakty nie są opisywane chronologicznie, co jakiś czas jest nawiązywanie do tych, o których mieliśmy okazję przeczytać już wcześniej. Autorka zwraca się także bezpośrednio zarówno do Czytelnika, jak i do Swietłany Allilujewy. Nie osądza jednak jej postępowania, wniosku pozostawia czytającym.

Język jest w miarę prosty, jednak ogrom zła, jaki miał miejsce w Rosji jest nie do pomyślenia. Wielokrotnie czytałam o obozach koncentracyjnych, czy wielkiej czystce, jaka miała miejsce w kraju. Autorka jednak ujawniała jeszcze fakty dotąd mi nieznane, które rzuciły inne światło na postać Stalina i jego współpracowników.

Sama Swietłana jest także postacią kontrowersyjną. Tak naprawdę nie została zaakceptowana przez żaden kraj, w którym przebywała. Dlaczego tak się stało? Czy wierzyła w winę ojca, czy może obwiniała o wszystkie decyzje kogoś innego? Tego dowiecie się podczas czytania tej książki.

Rzadko sięgam po literaturę faktu, co z pewnością mogliście już zauważyć. Tym razem jednak zrobiłam wyjątek i nie żałuję swojej decyzji. Losy bohaterów zostały podzielone na 3 duże rozdziały. Dodatkowo, co jakiś czas pojawiały się także podrozdziały.

Na uwagę zasługują także fotografie umieszczone, jako dodatek do książki. Ich wykonanie jest czarno-białe. Dodatkowo zostały podpisane. Przedstawiają rodzinę Stalina oraz osoby, z którymi miał styczność. Moim zdaniem są doskonałym dodatkiem do książki.

,,Córka Stalina. Chciała być kochaną” to niełatwa pozycja, którą jednak można przeczytać. Autorka nawiązywała także do pisarzy rosyjskich, takich, jak Gogol, czy Simonow. Miłośnicy literatury będą zachwyceni. Pozycja spodoba się także tym, którzy interesują się Rosją i chcą dowiedzieć się, jaka naprawdę była Swietłana Allilujewa.

Moja ocena: 7/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ciekawa biografia.

Ocena:
Autor:
Data:
Stalina, największego kata i oprawcę XX wieku zna chyba każdy. Gorzej z jego córką. O niej rzadko kiedy się wspomina. A, jak wynika z książki Elwiry Watały, jest to postać nie mniej kontrowersyjna niż jej ojciec.
Mimo licznych kochanek, jakie Stalin miał, Swietłana Allilujewa była jego jedyną córką. Urodzona w 1926 roku, zmarła w 2011 roku. Żyła długo, biorąc pod uwagę życie, którym przyszło jej żyć, może nazbyt długo. Tak może sobie pomyśleć niejeden czytelnik niniejszej książki ... Ale czy sama bohaterka też o sobie myślała, jako o pokrzywdzonej przez los?
Wychowywała się w wyjątkowym miejscu, w wyjątkowej rodzinie. Brak czasu, który mógłby poświęcić córce, ojciec rekompensował spełnianiem każdej, nawet najbardziej absurdalnej zachcianki. Swietłana miała więc wszystko, co tylko za pieniądze można bo kupić. Nie miała jednak najważniejszego - prawdziwej rodzicielskiej miłości. Jej matka zmarła, gdy Swietłana miała zaledwie 6 lat, o ojcu nie trzeba nic pisać. Jakie więc było jej życie? Watała ukazuje pełne luksusu, ale i niezwykle trudne dzieciństwo i okres dorastania Swietłany. Jednak dużo ciekawsze było jej życie, gdy stała się osobą dorosłą. Zakochuje się w żydowskim reżyserze, którego tatuś uroczo wysłał na 10 lat za krąg polarny. Kolejne nieudane związki, szybko rozpadające się małżeństwa.
Dodatkowo po latach spada na jej ojca brzemię oskarżeń o ludobójstwo. Kobieta nie może, a chyba przede wszystkim nie chce uwierzyć, że jej ukochany ojciec może być takim potworem, jak wszyscy twierdzą. Po jego śmierci w 1953 roku prężnie działa w partii.
Jak dalej potoczyło się jej życie? Czy na swój własny sposób była szczęśliwa, czy wręcz przeciwnie? Jaką drogę musiała przejść, żeby w latach 80. XX wieku znaleźć się wraz z córką w Wielkiej Brytanii? Tego i wielu innych ciekawych informacji dowiecie się z książki. Nadmienię tylko, iż podtytuł Chciała być kochaną, jest niezwykle trafny.
Córka Stalina to lektura ciekawa, wciągająca, choć niełatwa w odbiorze. Poważnym minusem jest brak zachowania ciągu chronologicznego - wydarzenia z przyszłości przeplatają się z tymi z przeszłości. Osobom niezbyt zorientowanym w historii ZSRR, w historii świata z połowy XX wieku, może to przysparzać problemów. Aczkolwiek szereg informacji, ciekawostek, nie tylko o tytułowej bohaterce, oraz liczne czarno-białe zdjęcia z pewnością wynagrodzą tą drobną niedogodność.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena