Koszyk 0
Opis:
Rok 1873. Zjednoczona po ciężkiej wojnie domowej Japonia szybko przeistacza się w nowoczesny kraj pełen riksz, kolei i szkół dla dziewcząt. Odwieczny konflikt między północą a południem wygasł na dobre – a przynajmniej na to wygląda. Taka pochodzi z potężnego południowego klanu Satsuma, który obecnie dominuje w kraju, a jej ojciec, generał Kitaoka stoi na czele nowego rządu. Nobu należy do północnego klanu Aizu, w czasie wojny zdziesiątkowanego przez klan Satsuma ... Sekretną miłość Taki i Nobu potępiają obie rodziny. Nikt nie może jednak przewidzieć, jak dramatyczne wydarzenia gotuje los. Wielu południowych samurajów jest bowiem rozczarowanych nowym reżimem, który pozbawił ich mieczy, statusu i honoru. Z tego powodu ojciec Taki nagle opuszcza Tokio i wraca na południową wyspę Kiusiu. Tam jednak problemy tylko narastają… Kiedy wraz ze swoim klanem wszczyna rebelię, rząd wysyła wojsko, by zdusić ich bunt. Nobu będzie musiał walczyć, a może nawet zabić ojca i brata Taki. Taka zaś stanie wobec wyboru pomiędzy swoją rodziną a ukochanym mężczyzną… „Klimatyczna, zwalająca z nóg historia miłości i wojny w dziewiętnastowiecznej Japonii. Nikt nie pisze o Japonii z większą dbałością o szczegóły niż Lesley Downer. Urzekła mnie ta książka”. Katie Hickman Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Lesley Downer
  • 2014
  • 1
  • 384
  • 231
  • 149
  • *, 9788375088601
  • 9788375088601
  • ZBBHK

Recenzje czytelników

Droga samuraja

Ocena:
Autor:
Data:
Historie, których akcja toczy się w XIX-wiecznej Japonii, Kraju Kwitnącej Wiśni były mi dotychczas bliżej nieznane. Jakimś trafem te lektury pozostawały poza moim zasięgiem, a że zawsze znalazło się coś do czytania, to szczególnie za nimi się nie rozglądałam.
Gdy w moje ręce trafiła książka "Córka samuraja" pomyślałam, że wreszcie będę miała okazję bliżej poznać tą egzotyczną i dotychczas mi nieznaną kulturę, po której już dzisiaj zostało tylko wspomnienie.

Japonia roku 1873 ... Trwa tzw. restauracja Meiji, mająca na celu zlikwidowanie różnic cywilizacyjnych między Japonią, która przez wieki egzystowała w izolacjonizmie, a państwami zachodnimi. Zmiany dotykają wszystkich sfer życia: politycznego, społecznego i kulturowego.
Taka pochodzi z potężnego, południowego klanu Satsuma. Jej ojciec, generał Kitaoka, stoi na czele nowego rządu. Gdy pewnego dnia dziewczyna wraz z matką, niegdysiejszą sławną gejszą, Fujino, siostrą Haru oraz ciotką Kiharu spędza czas w jednej z tokijskich restauracji, napada na nich jeden z samurajów należących do klanu Satsuma. Przerażone kobiety uzyskują niespodziewany ratunek z rąk przechodzącego nieopodal młodzieńca, Nobu. W ramach wdzięczności zostaje on zatrudniony jako służący w domu rodziny generała.
Wkrótce między Taką a Nobu zaczyna rodzić się uczucie, które okaże się być nie do zaakceptowania przez obie rodziny, bowiem chłopak należy do Aizu, jednych z największych wrogów Satsuma. Dodatkowo po mieście chodzą plotki, jako generał Kitaoka stanął na czele buntu wobec nowych władz propagujących zachodnioeuropejski porządek.
Dwójka młodych będzie musiała wybierać między uczuciem a zobowiązaniami wobec rodziny.

"Córka samuraja" to najnowsza powieść Lesley Downer, autorki wielu historii, których akcja toczy się w dziewiętnastowiecznej Japonii. Nie czytałam innych książek tej pani, "Córka samuraja" jest moją pierwszą, ale powiem szczerze, że po tej lekturze mam ochotę na lekturę pozostałych jej dzieł.

Autorka przedstawia czytelnikom dziewiętnastowieczną Japonię w jednym z najważniejszych momentów w jej dziejach: wymuszonym przez Zachód zakończeniu trwającego od wieków izolacjonizmu (sakoku) i powolne oraz żmudne wprowadzanie stylu życia na modłę zachodnioeuropejską. Dla części społeczeństwa japońskiego była to ekscytująca nowość: szerokie, rozłożyste suknie, eleganckie zachodnie garnitury i meloniki; spożywanie nieznanej dotychczas w smaku wołowiny; wprowadzenie nowoczesnej armii, szkolonej głównie przez siły francuskie; nauka nowych języków...
Z drugiej strony wszystkie te zmiany wiązały się z koniecznością rezygnacji z dotychczasowego stylu życia: wprowadzono nowy podział klasowy, przestał obowiązywać tradycyjny kalendarz księżycowo-słoneczny, który zastąpiono kalendarzem gregoriańskim. Nowe siły zbrojne zaczęły wypierać armię samurajów. Zaczęły znikać domy gejsz, zastępowane przez zwykłe prostytutki, nie mające nic wspólnego ze wspomnianymi damami do towarzystwa.
Lata 70. XIX wieku oznaczały w Japonii kres pewnej epoki, i pani Lesley Downer doskonale to pokazała w swojej książce. Wszystkie te szczegóły wiążące się ze starą i nową Japonią sprawiają, że czytelnik odczuwa swoisty żal za tym, co minęło...

"Wiesz co? Wczoraj było święto Tanabata – siódmy dzień siódmego miesiąca. Musiałem obliczać dni na palcach. Ten nowy kalendarz to podstęp, żebyśmy zapomnieli o swoich świętach, o nauce chińskiej, o wszystkim. Stary kalendarz wiązał nas z naszymi korzeniami; ten ciska nas w przeszłość. Mówią nam, że musimy odrzucić przeszłość i ruszyć naprzód, ale się mylą. Stare zwyczaje to część nas samych."

Muszę zauważyć jedno: "Córka samuraja" to przede wszystkim powieść historyczna. Wątek romansowy prowadzony jest naturalnie, bez nacisku ze strony autorki, i współgra z pozostałymi tematami poruszanymi w książce.
Uczucie Taki, wywodzącej się z klanu Satsuma, i Nobu, pochodzącego z Aizu, może sprawiać wrażenie, że oto rozgrywa się przed oczami tragedia rodem z Szekspirowskiej sztuki, gdzie "dwa rody zacne jednako i sławne" po raz kolejny stają naprzeciw siebie, "plamiąc szlachetną krwią szlachetne dłonie". Lecz, jak już wspomniałam, romans ten, będący podstawą powieści, autorka budowała zgodnie z konwenansami społecznymi tamtych czasów.
Kiedy uczucie młodych wychodzi na jaw i zostają oni rozdzieleni, czuć ogarniającą ich tęsknotę, która przeplata się z poczuciem winy, jako że pochodzą z wrogich wobec siebie klanów. Starają się w dalszym ciągu spełniać życzenia rodziny i pomagać jej, lecz w głębi duszy marzą o tym, by jeszcze kiedyś było im się dane spotkać, jak księżniczce tkaczce i pasterzowi w święto Tanabata.

"Samuraj nigdy nie obawia się stracić życia. Obawia się stracić honor. Wstyd jest dużo gorszy niż śmierć. Samuraj zawsze jest gotów umrzeć – za swego pana, za swój honor. To jest droga samuraja."

Legendy i opowieści z dawnych czasów są jedną z ciekawszych stron "Córki samuraja". W tle powieści ciągle przewija się wspomniana akapit wyżej legenda o pasterzu i księżniczce tkaczce, która stanowi metaforę dla postaci Taki i Nobu.
Ponadto Lesley Downer wplotła w fabułę powieści historię o Czterdziestu Siedmiu Roninach, a opisana na kartach powieści nienawiść pomiędzy klanami Północy (Aizu) a Południa (Satsuma) jest (była) jak najbardziej autentyczna.
Choć większość postaci występujących w "Córce samuraja" jest fikcyjnych, to niektóre z nich wzorowane były na żyjących osobach. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o Saigo Takamorim, który był pierwowzorem dla postaci generała Kitaoki. Ten wywodzący się z klanu Satsuma samuraj był przywódcą buntu, który do historii przeszedł jako rebelia Satsuma lub wojna na południowym zachodzie. Choć wielu jemu współczesnych uważało go za zdrajcę, to kilkanaście lat później został on oczyszczony z ciążących na nim zarzutów i zrehabilitowany.
(Ciekawostka: postać Katsumoto z filmu "Ostatni samuraj" z 2003 roku, również była wzorowana na postaci Saigo)
Postać Fujino zaś była wzorowana na Buta-hime, Księżniczce Świni, gejszy, która była prawdziwą miłością Saigo Takamoriego. Jako że prawdziwe gejsze były niezwykle dyskretne, to o tej kobiecie wiadomo bardzo niewiele.

Jako uzupełnienie informacji przekazanych w "Córce samuraja" można sięgnąć jedno z kilku źródeł, które autorka wymieniła w bibliografii na końcu książki.

"Córka samuraja" została napisana pięknym, niezwykle barwnym językiem, który dodatkowo wzbogaca opisywaną przez autorkę historię. Dodatkowo w powieść wplecione zostały haiku i tradycyjne pieśni japońskie – nie jest ich wiele, więc nie przytłaczają, tylko dodają uroku – a zostały one zapisane zarówno w języku japońskim, jak i w tłumaczeniu polskim.
Choć jako minus muszę zaliczyć brak jakiegoś słowniczka czy chociażby przypisu, w którym odnaleźć można by było tłumaczenie niektórych pojęć czy wyrażeń z języka japońskiego, czy francuskiego, który również w kilku miejscach w historii się pojawia. Jeśli chodzi o mnie, to bardzo ułatwiłoby mi to czytanie powieści.

"Córka samuraja" to piękna, słodko-gorzka historia o miłości, tęsknocie i honorze w cieniu polityki i nieuchronnych zmian jaką niesie za sobą tak zwany postęp cywilizacyjny. Polecam!

http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/02/lesley-downer-corka-samuraja.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

„Niech wróg tnie twoje ciało, być mógł ciąć jego kości.”

Ocena:
Autor:
Data:
W moje łapki trafiła kolejna książka z działu literatury historycznej, tym razem autorstwa Lesley Downer. Autorka nie była mi znana, bowiem po powieści historyczne nie sięgam aż tak często, więc obeznana zbytnio nie jestem. Ale przecież nie można się ograniczać, trzeba się rozwijać! Dlatego z chęcią dałam się ponieść tej cudownej historii, która kryje w sobie wiele dobrego. Moi Kochani, poznajcie „Córkę samuraja”!

Akcja powieści rozgrywa się w roku 1873 ... kiedy to w Japonii zaczęła wisieć w powietrzu wojna domowa. Taka jest córką najsłynniejszego generała, samuraja Kitaoki. Dziewczyna młoda, lekko skryta, chcąca wyrwać się spod panujących stereotypów, choć zawsze znajduje się jakieś „ale”. Nadal jednak pozostaje córką samuraja i doskonale wie, czym jest honor. Niespodziewanie któregoś dnia na jej drodze staje Nobu, biedny chłopak z wrogiego klanu, który został rozgromiony przez ojca Taki. Oboje przypadają sobie do gustu, wywiązuje się między nimi zauroczenie, ale los nie ma w zwyczaju sprzyjać młodym kochankom. Zostają brutalnie rozdzieleni i każde musi zacząć żyć swoim życiem. Jednak czy ich miłość okaże się na tyle silna, żeby przetrwać wojnę domową, odnaleźć się na nowo i być razem mimo przynależności do dwóch wrogich sobie klanów?

„Niech wróg tnie twoje ciało, być mógł ciąć jego kości.”

Kulturą Japonii nigdy nie interesowałam się jakoś nadmiernie, chociaż samuraje zawsze wydawali mi się postaciami intrygującymi. Moje zafascynowanie wzrosło po obejrzeniu filmu „47 roninów”, których historia również zostaje wspomniana w powieści Lesley Downer. Cieszy mnie to, że autorka nie poszła po najprostszej linii oporu, tylko naprawdę przyłożyła się do wykreowania świata, w którym rozgrywa się historia Taki i Nobu. Oddanie realiów czasów, w jakim przyszło żyć tej dwójce, wyszło naprawdę znakomicie. Z łatwością można poczuć klimat Japonii, ale również powagę sytuacji wynikającej z toczącej się wojny. Autorka sprawiła, że rzeczywistość powieści całkowicie nas przenika, czytelnik zostaje porwany do kart tej historii i aż do ostatniej strony nie ma możliwości ich opuszczenia.

Narracja trzecioosobowa z punktu widzenia wszechwiedzącego narratora nieco utrudniła mi zżycie się z bohaterami, ale nie można zaprzeczyć, że są oni dobrze wykreowani. Zwłaszcza młoda Taka, która zyskała moją sympatię. Interesującą postacią jest również jej matka, dawna gejsza. Postać samego generała Kitaoki była wzorowana na „ostatnim samuraju”. Pani Downer utworzyła gamę różnobarwnych osobowości, z których każda odgrywa swoją rolę. Rozgrywające się wydarzenia są chronologiczne, obserwujemy rozwój i zmiany zachodzące w bohaterach, przede wszystkich w dwójce głównych postaci, dla których ten ciężki okres w dziejach kraju jest również okresem wchodzenia w świat dorosłości.

Styl autorki jest lekki i przyjemny. Rozbudowane słownictwo i płynność językowa są tutaj podstawowymi elementami, dzięki któremu książka zyskuje w oczach każdego. „Córka samuraja” jest wymieszaniem fikcji i historii, a autorce udało się to naprawdę dobrze. Czytało mi się ją naprawdę dobrze i z przyjemnością, chociaż żałuję, że nie byłam w stanie odczuć motywu miłości wystarczająco dobrze. Być może jestem wybredna, ale jakoś ciężko było mi zauważyć rozwój uczucia między Taką i Nobu – spotkań kochanków jest niewiele i osobiście uważam, że brakuje im głębi. Wiem, że co za dużo to niezdrowo, ale tutaj chyba mamy przegięcie w drugą stronę, a szkoda, bo potencjał na piękną i lekko tragiczną opowieść miłosną był. Mogła z tego powstać naprawdę poruszająca historia.

„Córka samuraja” to książka dobrze napisana, którą czyta się lekko i przyjemnie. Fabuła jest wciągająca, a bohaterowie realistyczni. Wątek miłosny trochę leży, ale naprawdę urzekło mnie przedstawienie książkowego świata, nawiązanie do kultur Japonii i tradycji samurajów oraz przedstawienie kilku legend japońskich. Uznanie dla autorki za ogromny wkład w tworzenie tej powieści. Jeżeli więc macie ochotę na zanurzenie się w świecie XIX-wiecznej Japonii to zachęcam do zapoznania się z twórczością Lesley Downer.

bookeaterreality.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena