Koszyk 0
Opis:
Małżeństwo Kleopatry i Marka Antoniusza to jedna z najpiękniejszych historii miłosnych, jakie zna świat, historia zakazanego uczucia podszytego trudnym do okiełznania pożądaniem i zwiastującego polityczną katastrofę. Kiedy do Egiptu wkracza pałająca żądzą zemsty armia Oktawiana, kochankowie wybierają wspólną śmierć. Osierocają tym samym trojkę dzieci, które zostają zabrane do Rzymu. Podczas podróży jedno z nich ginie ... pozostała dwójka - dziesięcioletnie bliźniaki: Selena i Aleksander - trafia pod opiekę siostry Oktawiana. Tłamszone przez niezdrowe ambicje rodziny Oktawiana rodzeństwo marzy w skrytości serca, że pewnego dnia powróci do ojczyzny, by zająć należne im miejsce na tronie... Oparta na skrupulatnych badaniach tego niezwykłego okresu w historii Córka Kleopatry to powieść będąca fascynującym portretem starożytnego Rzymu. To również chwytająca za serce historia obdarzonej nieodpartym urokiem i ponadprzeciętną inteligencją młodej kobiety, która miała odwagę, by walczyć o spełnienie własnych marzeń. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Michelle Moran
  • 2012
  • 1
  • 372
  • 230
  • 150
  • 978-83-7508-481-8
  • 9788375084818
  • ZAJEF

Recenzje czytelników

Wspaniała opowieśc o miłości

Ocena:
Autor:
Data:
Historia Selene i Aleksandra, dzieci królowej Kleopatry i Marka Antoniusza, tak bardzo mnie urzekła że pochłonęłam ją dosłownie w kilkanaście godzin. Zawsze darzyłam wielką sympatią tego typu powieści mimo, że świat który w niej autorka przedstawiła, w pewnych momentach wydawał się być zbyt piękny i idealny. Szczególnie wtedy gdy po śmierci rodziców - wrogów Rzymu, bliźnięta zamieszkały u Oktawii, siostry Cezara i tam zaprzyjaźniając się z jej synem Marcellusem i córką Oktawiana Augusta - Julią ... spędzały czas na studiowaniu historii Rzymu, wierszy tamtejszych poetów czy też elementów mitologii greckiej [m.in. Odysei Homera]. Jakby nie patrzeć, zostały siłą zabrane z Egiptu jako niewolnicy, gdzie zmarł ich najmłodszy brat - Ptolomeusz, mający zaledwie kilka lat.

Autorka książki wiernie trzymała się wydarzeń i postaci historycznych, które przywołała na tle fikcyjnego Czerwonego Orła, który walczył w obronie właśnie niewolników. Michelle Moran, wdrażając nas w świat starożytnych bogów i ludzi, nie zapomniała wspomnieć o władzy która sprawiała tyle bólu niewinnym, śmierci, zdradach, intrygach których w tamtych czasach było całe multum wplatając w ową historię wątek prawdziwej Przyjaźni oraz Miłości, którą wtedy traktowano po macoszemu a wręcz wyrzucano ją z ludzkiego życia i serca siłą.

Mimo, że na koniec zwycięża właśnie ta upragniona Miłość(niestety przy niemałych ofiarach, które za nią oddały życie) to zakończenie było bardzo zaskakujące. Jedno jest jednak pewne, nawet w czasach tak okrutnych jak w Imperium Rzymskim, warto było wierzyć w to co dobre i piękne.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Recenzja

Ocena:
Autor:
Data:

Wydaje mi się, że coraz częściej sięgam po książki, których fabuła jest przeniesiona do przeszłości. Nigdy jednak nie czytałam pozycji, która tyczyłaby się starożytnego Egiptu oraz Imperium Rzymskiego - nie żałuję, że zapoznałam się z treścią tej powieści, chociaż wiadomo, ma ona zarówno swoje plusy i minusy, o których trochę więcej opowiem w dalszej części recenzji.

Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że osoby, które nie znają dokładnie historii z tego okresu ... nie muszą się przejmować tym, że nic nie zrozumieją. Owszem, początkowo będą trochę zdezorientowani - bitwa pod Akcjum, walki pomiędzy Rzymianami a Galami... No cóż, zdecydowanie łatwiej całą tę polityczną otoczkę zrozumieć, jeżeli wcześniej się miało jakiekolwiek informacje o tych zdarzeniach. Niemniej jednak wszystko w "Córce Kleopatry" jest opisane tak fajnie i prosto, że nawet totalny nieuk domyśliłby się, o co może chodzić.

Główną bohaterką tejże pozycji jest Selene, córka Kleopatry i Marka Antoniusza. W chwili, kiedy jej rodzice wybierają śmierć, dziewczyna wraz ze swoim rodzeństwem - w tym Aleksandrem, swoim bratem bliźniakiem - zostają wysłane statkiem do Imperium Rzymskiego. Nie mają wtedy więcej niż dziesięć lat, a ich jedyną myślą jest to, że kiedyś uda im się wyzwolić i odzyskać panowanie w Egipcie.

Muszę przyznać, że polubiłam Selene. Przede wszystkim jest ona osobą, która jest w stanie dostosować się do sytuacji, pomimo wszelkich zakazów i nakazów. Co więcej, potrafi odłożyć swoje marzenia na dalszy plan, aby nie narazić przez przypadek życia swojego i osoby jej najbliższej, czyli Aleksandra.
Wątek jej talentu artystycznego, który wykorzystywała w taki, a nie inny sposób, naprawdę mi się podobał - chcecie dowiedzieć się o co mi chodzi? Proponuję zajrzeć do książki.

Największym szokiem, przynajmniej dla mnie, nie było to, kto okazał się buntownikiem, który działał nie dosyć, że po kryjomu, to jeszcze starał się poprawić życie niewolników - a raczej fakt, jak potoczyło się życie Aleksandra.
Nie mogę nie dodać, że to on był jedną z moich ulubionych postaci w tejże powieści.

Cała fabuła tyczy się właśnie życia Selene i jej brata bliźniaka w obcym kraju, w obcym dla nich miejscu. Wszystko to nie jest jednak nudną historią - mieszają się wątki religijne, polityczne, miłosne, a nawet pojawiają się tajemnice i popełniane są zbrodnie.
Przedstawiona rzeczywistość nie jest łatwa, nawet dla osób bogatych, z najbliższego otoczenia Cezara.

Wydarzeń jest całkiem sporo, czytelnik definitywnie nie jest w stanie się nudzić, ale są one na tyle logiczne, że wszystko ma swoją przyczynę i skutek. Bardzo mi się to podoba - szczególnie, że nawet detale się zgadzają z całym zamysłem powieści.

Styl autorki jest świetny - prosty, przyjemny w czytaniu, łatwy do przyswojenia. Zdecydowanie jest ciekawy dla osoby, która sięga po książkę.
Z drugiej strony jest on jednak dostosowany odrobinę do tego, jakie zwyczaje panowały wtedy - nie ma kolokwializmów, nie ma slangów, ani bardzo współczesnych słów - zapewniam, że o telefonach, czy o komputerach nie przeczytamy.

Sama okładka całkiem nieźle pasuje do treści. Nie tylko ilustracją, ale też kolorystyką - wiadomo bowiem, że Egipt przeważnie wiąże się z odcieniami żółtego i ze złotym. Pomysł jest więc całkiem niezły.

Nie zostało mi nic innego, jak tylko polecić tę pozycję. Naprawdę warto poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z jej treścią. Piękno tejże powieści doceni każdy, kto jest pasjonatem historii, lubi Egipt lub Rzym... ale także osoba, która lubi piękne historie ujęte w pięknych słowach. Gwarantuję, że będziecie zadowoleni.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena