Koszyk 0
Opis:
Arcydzieło o dojrzewaniu, pierwsza udana próba doścignięcia mistrzów gatunku, takich jak Tolkien czy Le Guin - tak pisze krytyka o tej niezwykle poczytnej baśni fantasy o oryginalnej fabule i skomplikowanej dramaturgii. Tytułowa córka Czarownic to potomkini królewskiego rodu, przygotowywana od dzieciństwa po wiek dojrzały przez pięć Czarownic do trudnej sztuki uwolnienia kraju z rąk Najeźdźców i do rządzenia. Będąc doskonałą lekturą dla czytelników w każdym wieku ... jest równocześnie niezwykle ambitnym utworem w swoim gatunku. Wpisana w roku 1994 na Światową Listę im. H. Ch. Andersena, znalazła się wśród najlepszych książek świata dla dzieci i młodzieży. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • 2014
  • 0
  • 362
  • 198
  • 123
  • *, 97883-08-053027, 9788308053027
  • 9788308053027
  • ZBBU2
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Wędrówka przez życie

Ocena:
Autor:
Data:
Bardzo cenię książki Doroty Terakowskiej. "Ono" i "Poczwarka" zawsze pozostaną w mojej pamięci. Kiedy brałam do rąk "Córkę Czarownic" byłam bardzo ciekawa, czym Autorka zadziwi mnie tym razem. Dorota Terakowska czaruje i dzieci, i dorosłych, gdyż uważam, że ta książka skierowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców. Niby bajkowa opowieść, ale niosąca wiele refleksji.

Było sobie Wielkie Księstwo rządzone przez dynastię Luilów, pełne dobrobytu i przepychu ... Niestety, ten bogaty kraj napadła grupa Najeźdźców, którzy go podbili i zaczęli nim rządzić. Kraj podupadł, ludzi w nadziei na lepsze jutro trzymała "Pieśń Jedyna", przekazywana z ust do ust, zakazana, bo można było za nia stracić życie. Pieśń stanowiła swoistą przepowiednię, światełko w tunelu. Dawała ludziom siłę i wiarę.
Po Królestwie wędrowało Dziecko, ktorym opiekowała się Stara Kobieta, Czarownica Pierwsza. Stroniły od ludzi i ukrywały się przed Najeźdźcami. Dziecko zgłębiało wiedzę. Kiedy nadszedł wlaściwy moment zmieniło się w Dziewczynkę i odeszło pod opieką Czarownicy Drugiej. Tak trwała jej edukacja, zmieniały się Czarownice, a Dziewczynka zamieniła się w Panienkę, a później w ...... To już musicie doczytać sami.
Nikt nie chciał podać jej imienia ani tożsamości, była bezimiennym tworem, ktory kształtowały Czarownice, jednak nadszedł Czas, kiedy dowiedziala się kim jest, jak się nazywa i jakie zadanie stoi przed nią.

Dorota Terakowska w swojej książce, w baśniowy sposób ukazuje nam trudy dojrzewania, odnajdywania siebie i swojego miejsca w życiu, pracy nad sobą. Dziewczynka jak plastelina jest kształtowana przez Opiekunki, a nieznajomość pochodzenia nie ułatwia jej drogi w życie. Stale znajduje się na uboczu, nie wie, czym są radości dzieciństwa, miłość czy zabawa. Kocha Las, zwierzęta, a ludzi po prostu nie zna. Jednak, kiedy przychodzi pora, Dziewczynka okazuje swoją własną wolę i zaczyna podążać wlasną ścieżką.
Opowieść jest piękna, po raz kolejny Dorota Terakowska uwiodła mnie swoim piórem i oczarowała. Zaprezentowana historia jest mądra i głęboka, skłania do refleksji i pokazuje nam, jakie jest życie. Pokazuje jego jasne i ciemne strony. Cieszę się, że "Córka Czarownic" znalazła się w kanonie lektur szkolnych, na pewno będzie stanowiła dla młodzieży miłą odmianę.

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2014/02/corka-czarownic-dorota-terakowska.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

pod opieką czarownic

Ocena:
Autor:
Data:
Daleko w lesie w czasach gdy panowanie nad Wielkim Królestwem przemocą zdobyli Urghowie, żaden mieszkaniec wsi oraz miasteczek nie mógł czuć się bezpiecznie, mieszkała czarownica z dzieckiem. Dziewczynka lubiła otoczenie przyrody, zwierząt. Była przyzwyczajona,że często musiały wraz ze swą opiekunką uciekać i poszukiwać kolejnego schronienia z dala od Najeźdźców. Kiedy dziecko osiągnęło wiek odpowiedni do nauki czytania kobieta położyła przed nim Wielką Księgę ... była w niej spisana historia Wielkiego Królestwa, czary oraz wiele innych ważnych informacji. Dziewczynka czytała ją, zaś gdy zasypiała czarownica kładąc swe wielkie dłonie na jej głowie wypowiadała zaklęcia. Dni mijały, dziecko rosło gdy skończyła lekturę Księgi, czarownica postanowiła ją spalić, od tej pory jej treść miała się znajdować w pamięci wychowanki. Gdy dziewczynka była bliska swych siódmych urodzin, czarownica wraz z dzieckiem wybrała się w podróż na górę, tam miała przejąć opiekę nad wychowaniem dziewczynki druga z czarownic.
Było ich pięć, sióstr czarownic, które podjęły się dopełnienia jakże ważnej oraz odpowiedzialnej roli, przygotowania dziecka wybranego do swojego przeznaczenia. Otóż jak głosiła Pieśń Jedyna po siedmiuset siedemdziesięciu siedmiu latach pojawi się istota, która sprawi,że zniknie cierpienie, nie będzie już prześladowania, a ludzie którzy siłą wtargnęli do Królestwa wrócą na stepy skąd przybyli. Słowa tej pieśni były zakazane, jeżeli żołnierze usłyszeli, że gdzieś w jakimś domu były nucone zakazane zwrotki, osoby te skazywano na śmierć. Trudne to był czasy, ludzie cierpieli na głód i prześladowanie. Jedyne co trzymało ich przy życiu to wiara,że przepowiednia się spełni i pojawi się ta tajemnicza istota, która wybawi lud od ucisku.

W odległym zamku mieszkał potomek Urgha, bezwzględnego władcy, który miał być szkolony tak by za kilka lat objąć władzę i sprawować ją równie okrutnie jak ojciec. Niestety Ajok był zupełnym przeciwieństwem ojca. Nie potrafił walczyć, zabić zwierzę było dla niego czymś niemożliwym. Jego dusza była delikatna. Czym nie zaskarbił sobie względów u nauczycieli fechtunku oraz samego ojca, ten nim pogardzał, odczuwał wstyd,że z jego krwi wyrósł ktoś tak nieporadny. Jednak Ajok posiadał ukryty dar, który sam w sobie jeszcze nie potrafił odkryć. Może nie potrafił strzelać z łuku, władać mieczem, ale umiał rozmawiać ze zwykłymi ludźmi, zaskarbić ich sympatię. Właśnie siedząc w kuchni, w towarzystwie służby oraz kucharek nauczył się słów Pieśni Zakazanej, nie tylko ją śpiewać ale i rozumieć sens..

Dziecko rosło, uczyło się wielu zaklęć, które mogłyby w przyszłości pomóc w nagłym wypadku, czytać z gwiazd i wielu innych rzeczy. Czarownice uczyły starannie mając nadzieje,że każda lekcja będzie niosła za sobą oczekiwane efekty, jednak panienka nie zawsze reagowała na pewne sprawy tak jak powinna. Była bardzo pojętna, lecz nie miała w sobie uczuć żalu, miłości. Nie rozumiała cierpienia ludzi, chowana z dala od nich wszystkie uczucia były jej obce. Nie musiała pracować ciężko, własną krwią, nie czuła głodu ani zimna. Dlatego też była próżna i niewyrozumiała. Im bliżej było do dnia spełnienia przepowiedni tym bardziej coś niepokoiło czwartą siostrę czarownicę. W samym zamku działy się sprawy, które miały zaważyć na dalszych losach nie tylko mieszkańców, ale również dziewczyny i jej opiekunki...


Zastanawiałam się czym tym razem mnie zaskoczy autorka, każdy kto poznał Terakowską wie,że w jej książkach jest ukryte drugie dno, między wersami wplecione ważne nauki. Tak było i tutaj. Dziecko mimo,że było wybrańcem z przepowiedni musiało się wiele nauczyć, jak wiadomo wychowywanie nie należy do prostych, czego doświadczyły czarownice. Posiadały wielką wiedzę oraz umiejętności, władały zaklęciami, jednak nie wszystko były wstanie nauczyć dziewczynkę. Było coś co musiała ona sama w sobie odkryć, zrozumieć i wypracować. Najważniejszą umiejętność. Jest to chyba jedna z najważniejszych cech, którą ludzie powinni posiadać.
Słów kilka jeszcze na temat samych bohaterów, nie wiem dlaczego nie za bardzo polubiłam dziewczynki, było w niej coś takiego co mnie odpychało, może ta zuchwałość i wielka chęć pojęcia całej wiedzy czarownic, albo ta dominacja. Nie wiem, ale do jej osoby podchodziła z rezerwą, obserwowałam każdą przemianę, a mimo to nie zachwycała mnie jej postawa w wielu sytuacjach. Natomiast Ajok zaskarbił sobie moją sympatię od samego początku.Czarownice wiadomo były niezwykle mądre, z ich nauk można się wiele dowiedzieć, jak wspomniałam między słowami zostało sporo przemycone, trzeba tylko uważnie czytać.
Córka czarownic niezwykle mądra i pouczająca książka, którą warto przeczytać, a i sama historia Wielkiego Królestwa została bardzo ciekawie oraz tajemniczo przedstawiona.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena