Koszyk 0
Opis:
* Kolejna, po bestsellerowym Lektorze, prezentowana w MUZIE książka Bernharda Schlinka * zbiór opowiadań wydanych w 2000 roku, który utorował autorowi drogę do sławy * opowiadanie Ten inny zostało sfilmowane, w roli głównej wystąpił Antonio Banderas Siedem opowieści o miłości, których bohaterowie uwikłani są w przeszłość Niemiec. Mamy tu między innymi portrety młodzieńca zafascynowanego pewnym obrazem, portret uczestnika rewolucji 1968 roku uwikłanego w zawiłości liberalnego związku ... mamy parę wschodnich berlińczyków, którzy popełniają zdradę, aby ratować swoje małżeństwo, i Niemca walczącego o miłość amerykańskiej Żydówki. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Bernhard Schlink
 • 2010
 • 1
 • 232
 • 205
 • 145
 • 978-83-7495-7-250
 • 9788374957250
 • Z0344

Recenzje czytelników

Wstrząsająca i prawdziwa prawda o miłości.

Ocena:
Autor:
Data:
Kim jest pan Schlink? Panem od „Lektora”. I przyznaję – poleciałam na opinię. Przynajmniej za pierwszym razem, kiedy sięgnęłam po książkę z Kate Winslet na okładce. Opowiadania nie trafiły więc do mnie przez przypadek – wiedziałam, jakiego rodzaju literackiego geniuszu się spodziewać. Nie zawiodłam się, ale za to zmęczyłam. Zmęczyłam zakłamanym życiem bohaterów każdego z opowiadań. Weźmy taki przykład. Chłopiec przez całe swoje życie obserwuje ojca ... który oddaje kult obrazowi przedstawiającemu dziewczynkę z jaszczurką. Po śmierci ojca, chłopak przejmuje opiekę nad obrazem. I też zaczyna oddawać mu kult. Obraz kryje tajemnicę, którą chłopak w końcu odkryje, jednak wcześniej zdąży zniszczyć sobie życie. Tylko po to, aby obraz chronić.
Inna historia – mężczyzna po śmierci żony odkrywa, że ta miała kochanka. Odnajduje go, zaprzyjaźnia się z nim, zaczyna gardzić, a w końcu współczuć.
Schlink nie pozostawia cienia wątpliwości – piękna miłość nie istnieje. Każde uczucie podszyte jest fałszem, niepewnością, poczuciem niedosytu i nawet brakiem bezpieczeństwa. Autor w bezlitosny sposób uświadamia nam, w jakim tak naprawdę świecie żyjemy. Przeszłość, pamięć, różnice kulturowe – najmniejszy okruch potrafi zniszczyć wszystko. Każdy związek jest kolosem na glinianych nogach. Związek ojca z synem. Związek młodej Żydówki z młodym Niemcem. Męża i żony. I jego dwóch kochanek. Schlink być może szokuje i zaskakuje, ale jednocześnie uświadamia, że nie ma nic bardziej skomplikowanego od ludzkich uczuć.
„Coraz dalej od miłości” to taka książka, która powinna znaleźć się na liście lektur. Nie szkolnych, oczywiście. Liście lektur niezbędnych do osiągnięcia emocjonalnej dojrzałości. Opowiadania, które sprawiają ogromny ból i wkładają do głowy myśli, których nie można i nie należy się pozbywać. Wraz z wiekiem, wraz ze zdobywaniem nowych doświadczeń, poznawaniem nowych emocji, każdy z nas, każda kobieta i każdy mężczyzna, oddala się od miłości. Umierając jesteśmy więc na skraju piekła. Inaczej się nie da.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena