Koszyk 0
Opis:
Kontynuacja Podróży bliższych i dalszych, czyli uroku komunikacyjnych staroci, Intymnego życia niegdysiejszej Warszawy i Szemranego towarzystwa niegdysiejszej Warszawy. Dopełnienie obrazu stolicy, w której jak mogłoby się wydawać przeciętny mieszkaniec wiódł spokojne i dostatnie życie, a tymczasem... No właśnie, jak wyglądała codzienność warszawiaka, gdy przeciętna długość życia wynosiła 33 lata, studnie i ustępy zdobiły każde podwórze, rynsztokami płynęły ścieki ... a na letnisko jeździło się do Anina albo Czerniakowa? To opowieść o prozaicznych sprawach, jak ceny w sklepach, warunki pracy i mieszkania, ale też o ludziach, którzy poświęcali się społecznikostwu, kochali swoje miasto, a dziś są w większości prawie zapomniani. Całość zamyka satyryczny obraz Warszawy widzianej oczami rysownika Franciszka Kostrzewskiego. (...) zachęcony przez niezwykle mi życzliwego prezesa (...) Wydawnictwa (...), wydałem Podróże bliższe i dalsze, czyli urok komunikacyjnych staroci. Pod tym niezbyt fortunnym tytułem kryły się po prostu dzieje komunikacji miejskiej w Warszawie. Książka ta została bardzo ciepło przyjęta przez Czytelników, dlatego też napisałem Intymne życie niegdysiejszej Warszawy (...). Ta publikacja przyjęta została jeszcze cieplej i nawet nagrodzona jako książka miesiąca w maju 2008 roku. Rok później powstała nowa książka: Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy. Teraz oddaję Czytelnikom czwartą z kolei: Codzienność niegdysiejszej Warszawy, poświęconą sprawom bytowym, warunkom mieszkaniowym i innym powszednim problemom mieszkańców XIX-wiecznej Warszawy. (...) Powstała (...) swoista tetralogia, cykl czterech książek o wspólnym temacie i bohaterze: Warszawie, stolicy, która przeszła dramatyczne dzieje. Pomijam tu skomplikowaną sytuację polityczną, koncentrując się na trudach codziennego, nędznego bytowania w mieście. (...) z Wstępu autora Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Iskry
  • twarda
Mniej Więcej
  • Stanisław Milewski
  • 2010
  • 200
  • 235
  • 165
  • 978-83-244-01-345
  • 9788324401345
  • Z2508

Recenzje czytelników

Gorąco polecam, rewelacyjna pozycja.

Ocena:
Autor:
Data:
Cóż ja mogę napisać o tej pozycji, tylko jedno- rewelacja.
Stanisław Milewski zabrał mnie w fantastyczną podróż do Warszawy końca XIX wieku.Z książki dowiadujemy się o wszystkim (dosłownie o wszystkim), co dot. przeciętnego życia w Warszawie w tamtym okresie. Wszystkie informacje podane są w sposób arcyciekawy w formie anegdot, ciekawostek. Dowiemy się m.in. jaka była przeciętna długość życia w Warszawie, dlaczego największa śmiertelność była na Pradze, gdzie były "te miejsca" ... dlaczego higieniści zagrażali interesom Cesarstwa, czym była niepełna satysfakcja prezydenta Starynkiewicza i o wielu, wielu innych ciekawych rzeczy. W trakcie lektury kilkakrotnie wybuchałam śmiechem, ale niestety częściej otwierałam oczy ze zdumienia.
Książka, aż kipi od tego typu ciekawostek i niebanalnego spuentowania wielu z nich przez autora. Trzeba Stanisławowi Milewskiemu przyznać, że oprócz dociekliwości w wyszukiwaniu materiałów do swoich książek, posiada także wspaniałe, lekkie pióro i niezwykłe poczucie humoru.Wszystko to połączone w jedno, sprawia, iż od lektury Codzienności... nie sposób się oderwać. Czas spędzony z książką, to magiczna podróż w czasie. I nawet ja, łodzianka, z założenia nie przepadająca za Warszawą, dałam się oczarować, a po lekturze długo szorowałam dłonie:). No cóż, niektóre opisy są bardzo, bardzo realistyczne.
Cennym uzupełnieniem są zdjęcia i ilustracje z: Tygodnika Ilustrowanego (z lat 1859-1914), Kłosa (z lat 1865-1890). Jednak prawdziwą wisienką na torcie są felietony Bolesława Prusa. Gorąco polecam. Fenomenalna i do tego niezwykle wartościowa lektura. Celowo nie pisze wiecej o treści, żeby nie odbierać wam niesamowitej przyjemności lektury. Bo, że sięgnięcie po Codzienność niegdysiejszej Warszawy będzie przyjemnością, tego jestem pewna.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena