Koszyk 0
Opis:
Świat Ellie Faulkner legł w gruzach. Jej mąż Greg zginął w wypadku samochodowym, a na siedzeniu pasażera znaleziono ciało Mileny Livingstone, kobiety, o której Ellie nigdy nie słyszała. Nie zamierza jednak wyciągnąć oczywistego wniosku, choć bliscy i znajomi nie kryją podejrzeń. Wkrótce zyskuje przerażającą pewność, że ich śmierć nie była wypadkiem. Czy wysuwane przez Ellie oskarżenia, że popełniono morderstwo, to jej sposób na uchylenie się przed prawdą o swoim małżeństwie ... A może czeka ją bardziej złowrogie odkrycie? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Nicci French
  • 2012
  • 320
  • 205
  • 135
  • 978-83-245-7929-7
  • 9788324579297
  • ZAF4O

Recenzje czytelników

ciekawa intryga

Ocena:
Autor:
Data:
Granice zdrowego rozsądku

„Co zrobisz, gdy umrę?” Nicci French
wyd. Książnica (Grupa Publicat)
rok: 2012
str. 320
Ocena: 3,5/6

Co chwilę, nawet teraz, umierają ludzie. Setki, jeśli nie tysiące. O większości z nich zwykle się nie dowiadujemy. Nie mamy pojęcia, że coś gdzieś tam, hen, hen daleko od nas, ktoś zginął śmiercią bardziej lub mniej tragiczną. Dopiero gdy tragedia dotyka nas bezpośrednio zaczynamy się zastanawiać, analizować i, co tu dużo ukrywać, przeżywać na swój sposób to ... co się wydarzyło. Nieraz kroki podejmowane przez nas, są zupełnie nielogiczne i nie znajdujące uzasadnienia w normalnych warunkach. Rozpacz jednak rządzi się swoimi prawami i to one dyktują to, jak zachowa się dana jednostka w takiej, a nie innej sytuacji.

Trzydziestoczteroletnia Eleanor Falkner, żona Grega Manninga, jest bardzo szczęśliwą kobietą. Wraz z mężem już od jakiegoś czasu usilnie starają się o potomstwo, mieszkają w nowym domu, urządzają się. Jedno za drugim wskoczyłoby w ogień i oddało życie, by to drugie mogło trwać nadal. Otoczenie postrzega ich jako parę idealną i to nie bez powodów. Zarówno Greg, jak i Ellie mają taki właśnie stosunek do swojego związku. Do owej perfekcji brakuje tylko dziecka, oboje jednak mają nadzieję, że wkrótce uda im się powiększyć odrobinę tę ich niewielką jednostkę społeczną. Wszystko układa się jak najbardziej po ich myśli, aż do dnia, w którym ich wspólna egzystencja zostaje brutalnie przerwana. We wspólnym domu rozbrzmiewa niespodziewanie stukot oznaczający pukanie. Ellie na nikogo poza Gregiem nie czeka, a on przecież posiada klucze do drzwi. Przez głowę kobiety przebiegają setki myśli, dochodzi jednak do wniosku, że mąż najpewniej, najzwyczajniej w świecie zapomniał kluczy. Rusza więc pewnie do drzwi, otwiera je i… jej oczom ukazuje się obraz, który nie przyszedł jej do głowy nawet w najgorszych snach. Na progu stoją dwie kobiety, a w zasadzie dwie policjantki, które po pospiesznym wylegitymowaniu kobiety oznajmiają, że Greg uległ wypadkowi. I że bardzo im z tego powodu przykro. Przykro im, bo ten idealny mąż, wspaniały facet, dla którego żona właśnie gotowała ryż, już więcej nie przejdzie progu swojego domu. Bo zginął. Spłonął. Do tego nie sam. Wraz z nim, w samochodzie, znaleziono ciało niezidentyfikowanej kobiety. Tak właśnie rozpoczyna się powieść duetu autorskiego występującego pod pseudonimem Nicci French. Jak akcja potoczy się dalej? Czy Eleanor pogodzi się ze śmiercią męża? Czy tajemnicza kobieta okaże się kimś ważnym? Czyżby idealne małżeństwo było jedynie fikcją? Czy Greg prowadził drugie życie? A może rozwiązanie zagadki znajduje się w zupełnie innym niż wszyscy myślą miejscu? By się tego dowiedzieć należy przeczytać książkę Co zrobisz, gdy umrę.

Choć powieść miała swoją premierę już dość dawno temu dopiero teraz udało mi się po nią sięgnąć. Nieustannie przekładałam ją z miejsca na miejsce i odkładałam jej lekturę na „lepszy czas”. W końcu, jak mogłoby się wydawać, nadszedł on i rozpoczęłam lekturę. Historia Ellie, sama w sobie, jest bardzo pasjonująca i człowiek słuchając (czytając) o tym, jakie wydarzenia mają miejsce w jej życiu, chce wiedzieć, jaki to wszystko będzie miało finał. Tak to wygląda w ogóle. Szczegół nie jest jednak już taki ciekawy. Powieść napisana została w dość specyficzny sposób. Jej zdecydowana większość to zapis odczuć, przeżyć i przemyśleń dziewczyny. I to nie w ogólnikach, ale w każdym, nawet najmniejszym szczególe. Z książki dowiadujemy się nie tylko o tym, że Elleaonr popadła w obłęd i koniecznie musi dowiedzieć się, co tajemnicza kobieta robiła w samochodzie jej męża. Autorzy opisują każdy element z „nowego” życia kobiety, w tym to co dokładnie kupiła w sklepie z warzywami, co ubrała, jak ma brudno w domu i jak jej źle samej. Przypuszczam, że niejedna osoba będąca w takiej sytuacji, w jakiej znalazła się Ellie, postępowałaby i myślała bardzo podobnie jak ona. Nie jestem jednak przekonana, że istnieje na świecie wiele osób, które w takich szczegółach chciałyby poznać życie zrozpaczonej kobiety. Ja do takich osób niestety się nie zaliczam.

Książkę czyta się mozolnie. Zdecydowana przewaga opisów i wewnętrznych monologów nad akcją i dialogami nie ułatwia lektury. Miejscami czytelnik zastanawia się, czy autorzy faktycznie mieli zamiar napisać książkę w ten sposób, czy też próbowali rozbudować fabułę i w trakcie tego zabiegu zbytnio skupili się na opisach. Nie wątpię jednak, że znajdzie się wiele osób, którym owa powieść przypadnie bardziej do gustu niż mnie. Sama intryga zawiązana w powieści jest bardzo interesująca i ze względu na nią warto przeczytać tę pozycję. Bo otrzymane zakończenie naprawdę jest niespodziewane.

Książka raczej dla osób lubiących powieści psychologiczne, pełne przemyśleń bohaterów i ich wewnętrznych dylematów. Osobom lubiącym tego typu lektury polecam Co zrobisz, gdy umrę?.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Bohaterką jest Ellie, przeciętna kobieta, szczęśliwa żona (haha..dobre...), czyli kobieta, z którą może utożsamiać się wiele z nas, dlatego ta książka jest tak przerażająca - to co przydarzyło się Ellie może spotkać także nas. Ale po kolei.
Małżeństwo Ellie i Grega, zdaje się być idealne (przynajmniej tak do pewnego dnia sądzi kobieta). Szczęśliwe życie dobiega jednak końca, gdy Ellie dostaje wiadomość o śmierci męża.Sądzi, że już nic gorszego nie może ją spotkać ... Nawet nie wie w jak wielkim jest błędzie.
Po pierwszym szoku, kobieta dowiaduje się, że z mężem w wypadku zginęła nieznana jej kobieta, Milena Livingstone, która była pasażerką auta. Nikt nie potrafi Ellie wytłumaczyć kim była ta kobieta, skąd się wzięła w aucie Grega. Wszyscy rzucają tylko niby przypadkiem mniej lub bardziej zawoalowane aluzje o tym, że Greg miał romans, a Milena była jego kochanką.
Elllie nie chce i nie potrafi uwierzyć w zdradę męża. Wbrew opinii rodziny i znajomych rozpoczyna prywatne śledztwo. Kilkakrotnie w trakcie lektury zastanawiałam się, czy gdyby wiedziała dokąd ją to dochodzenie zaprowadzi i na co narazi, czy rozpoczynałaby je w ogóle?
Czy prawda, a właściwie jej poznanie warte jest każdego wyrzeczenia?
Odkrywając prawdę należy pamiętać, że zmierzenie się z nią wymaga wielkiej siły, która nie wszyscy posiadamy.
Jaka będzie prawda, którą odkryje Ellie, jak bolesna? Na te i inne pytania, które na pewno pojawią się w waszym umyśle w trakcie lektury, znajdziecie odpowiedź w książce.
Na początku lektury uważałam Ellie za taką trochę ciepłą, zwyczajną, zapatrzona w męża, może o odrobinę zbyt słabym charakterze kobietę. Im dalej w las, czyli im większa ilość stron książki była za mną, tym bardziej zmieniałam o kobiecie zdanie. W trakcie prowadzonego śledztwa odkryła w sobie pokłady siły, o których istnienie sama by siebie nie podejrzewała.
Książka wciąga już od pierwszej strony (jak to u duetu Nicci French), ale trzeba od razu zaznaczyć, że napisana jest w 1 osobie, narratorem jest sama Ellie. Skutkuje to tym, iż autorzy tym razem skupiają się nie tylko na samej intrydze, na śledztwie, na poznaniu prawdy, ale także (a może przede wszystkim) na uczuciach Ellie, na jej rozterkach, stanie psychicznym. Dywagacji głównej bohaterki jest wyjątkowo dużo. Wątek psychologiczny jest w tej książce wyjątkowo silny i bardzo mocno eksploatowany. Warto o tym pamiętać, bo nie każdy lubi thrillery psychologiczne. Jeżeli jednak lubicie taki rodzaj literatury, Co zrobisz, gdy umrę? na pewno was usatysfakcjonuje. Mnie zadowoliło w 100%.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena