Koszyk 0
Opis:
DLA KATOLIKÓW I ANTYKATOLIKÓW NOWA KSIĄŻKA AUTORA BESTSELLEROWEGO APOKRYFU AGŁAI Dlaczego niektórzy ludzie nie potrzebują Boga? Na czym polega wiara bez Kościoła? Co może się kryć za fascynacją Judaszem? Jerzy Sosnowski zabiera nas w podróż po pograniczach wiary – niewiary i kultury. Tę książkę powinien przeczytać każdy, bez względu na światopogląd ... Autor stawia ludzi wierzących i niewierzących na tym samym zaminowanym polu, gdzie każde ich słowo może się stać argumentem w kwestii podstawowej: Bóg jest, czy też nie. Sosnowski, przypatrując się rodzajom wiary, idzie przez labirynt kwestii istotnych dla nas wszystkich. Przywołuje myśli Tischnera, płyty Pink Floydów, wiersz Barańczaka, ale też wypowiedzi współczesnych celebrytów. Osobiste wątki z wypraw do Izraela sąsiadują tu ze sławnymi Dezyderatami wyśpiewanymi przez Piwnicę pod Baranami. Intymna opowieść o poetce Marii Komornickiej, która zakwestionowała własną płeć, towarzyszy historii biblijnej Maryi – Miriam. Serial Z archiwum X łączy się z sadystyczną Pasją Mela Gibsona. Wszystko po to, aby zagorzałym antykatolikom, jak i głęboko wierzącym uświadomić, ile ich łączy i jak wiele pozostaje do wspólnego przemyślenia. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jerzy Sosnowski
  • 2015
  • 382
  • 205
  • 135
  • *, 978838032-048-2
  • 9788380320482
  • ZCVQD

Recenzje czytelników

bardzo refleksyjna

Ocena:
Autor:
Data:
Wybrałam tę książkę przez wzgląd na tytuł. Nie wiedziałam wtedy, co mieści się w treści książki. Odkładałam czytanie ciągle na później. Książka zmieniała pozycje, z jednej półki na drugą. Chyba instynktownie wiedziałam, że muszę poświęcić jej więcej czasu, czasu nie tylko przeznaczonego na czytanie, ale również na głębokie przemyślenia.
Książka "Co Bóg zrobił szympansom" jest zarówno dla katolików, ateistów, jak i tych nie do końca zdecydowanych po której stronie się opowiedzieć ... Dotychczas nie dzieliłam ludzi w ten sposób, zresztą dzielić nie zamierzam. Nie zastanawiałam się również szczególnie nad problemami w kontaktach pomiędzy tymi grupami ludzi. Każdy z nas odbierze treść inaczej. Autor przywołuje Thomasa Hardy, Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana, myśli Tischnera oraz tekst z płyty The Wall Pink Floydów, czy wiersz Barańczaka. Towarzyszą nam wątki o Maryi - Mariam, niepokalane poczęcie, wątpliwości Józefa, nauki Jezusa, czym jest wiara bez Kościoła. Długo by wymieniać. Czy po przeczytaniu jestem w innym punkcie swojej wiary-niewiary? Myślę, że zmieniłam poziom, dokształciłam umysł, odpowiedziałam sobie na kilka trudnych pytań, a przede wszystkim wraz z Jerzym Sosnowskim zatrzymałam się na chwilę.
Spodobał mi się jeden z cytatów, zamieszczonych w książce, z Nauki dwunastu apostołów (Didache):
"Jeśli możesz w całości nieść jarzmo Pana, będziesz doskonały. Jeśli nie możesz, czyń co możesz"

Jerzy Sosnowski pisarz, publicysta, felietonista oraz dziennikarz radiowej Trójki. Laureat wielu nagród, autor wielu książek, m.in."Apokryf Agłai".

Dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera za udostępnienie mi książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena