Koszyk 0
Opis:
Mrożąca krew w żyłach powieść grozy, działająca na wyobraźnię poprzez opisy arktycznych pustkowi i umysłu złapanego we własną pułapkę. "Daily Mail" Jest ich pięciu. Gruby Algie, ciemnowłosy Hugo, Teddy z wyłupiastymi oczyma, przystojny Gus i ubogi Jack, który musiał pożegnać się z marzeniami o zostaniu fizykiem na rzecz pracy w fabryce papeterii. Latem 1937 roku wyruszają na roczną wyprawę badawczą na Spitsbergen. Dla Jacka to ostatnia szansa, by zrobić coś z beznadziejnym życiem ... Ekspedycję od początku prześladuje pech i do spokojnej zatoczki Gruhuken grupa nie dociera w komplecie. Stary kapitan odradza zakładanie obozu w tym miejscu, ale przybysze ignorują jego ostrzeżenia. Gdy słońce po raz ostatni wzejdzie nad horyzontem i rozpocznie się długa noc polarna, Jack zostanie sam. Całym jego światem staną się arktyczne przestrzenie, trzeszczący lód i przytłaczająca cisza. Coś kryje się w mroku. Coś złego. Coś, co nie jest tylko wytworem jego wyobraźni. Zachwycające! Wyobraźcie sobie połączenie Jacka Londona ze Stephenem Kingiem. Ta powieść wyznacza nowy gatunek: literaturę przyprawiającą o gęsią skórkę. Jeffrey Deaver Najlepszym sprawdzianem dobrej historii o duchach jest bez wątpienia uczucie paniki podczas czytania w łóżku o północy. W połowie powieści zdałam sobie sprawę, że boję się wyjrzeć przez okno. To się nazywa pisarski sukces. Emma John, "The Observer" Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Michelle Paver
 • 2013
 • 1
 • 240
 • 212
 • 135
 • 978-83-7747-816-5
 • 9788377478165
 • ZAZVE

Recenzje czytelników

Cienie w mroku

Ocena:
Autor:
Data:
Najnowsza powieść Michelle Paver dzieje się na Spitzbergenie w 1937r. Na wyprawę w krainę lodu i zimna wybiera się pięciu Anglików - Algie, Gus, Hugo, Teddy i Jack. Jack dołącza do nich jako ostatni, jest biedny i zdesperowany. Dla niego wyprawa jest szansą na wyrwanie się z biedy i marazmu.
Od początku nic nie układa się gładko, jakby jakieś fatum wisiało nad ekspedycją. W efekcie końcowym na miejsce docierają we trzech - Jack, Algie i Gus. Budują stację badawczą ... zaczynają żyć i pracować w ekstremalnych warunkach. Towarzyszą im psy haski.

Systematycznie robią pomiary i badania i wysyłają je do Anglii. Na skutek choroby towarzyszy, Jack zostaje na stacji badawczej sam. Jednak stale ma wrażenie, że ktoś go obserwuje. Pewnego dnia widzi w oddali człowieka - czy to prawda, czy ma już zwidy z samotności? To przerażające... Kiedy znikają psy, Jack czuje się zagrożony. Co go czeka w tej przerażającej, lodowej krainie?

"Cienie w mroku" to ciemna opowieść o niesamowitej krainie i o rozterkach samotnika. Akcja toczy się bardzo spokojnie, jednak atmosfera grozy i tajemnicy emanuje z każdej strony książki. Autorce udało się stworzyć niepowtarzalny klimat, ciarki chodzą po plecach podczas lektury tej książki, a za oknami czają się cienie. Odczucia Jacka udzielają się czytelnikowi, strach jest wszechobecny. Sylwetki bohaterów są stworzone po mistrzowsku, dopracowane i bardzo wyraziste.
"Cienie w mroku" to niepowtarzalna książka - jeśli lubicie się bać, to powinna być Wasza obowiązkowa lektura!


http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/07/cienie-w-mroku-michelle-paver.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Książkę czyta się dobrze, ba momentami nawet bardzo dobrze, ale określenie, które znajduje się na okładce - połączenie Jacka Londona i Stephena Kinga jest lekkim nadużyciem w stosunku do obu w/w panów.
Akcja książki rozgrywa się w 1937r. Pięcioro Anglików o zróżnicowanym pochodzeniu, podejściu do życia i statusie finansowym (oraz jak się szybko okaże moralności i etyce) postanawia podbić Spitsbergen i wziąć udział w rocznej wyprawie do krainy lodu i śniegu ... Jednak od początku wszystko idzie nie tak. Liczebność grupy błyskawicznie się zmniejsza, animozje narastają, a uczucie klaustrofobii i zniechęcenia narastają. Do głosu dochodzi wzajemna początkowo niechęć, a później nienawiści oraz wszechogarniający strach. Opis wyprawy i jej późniejsze koleje śledzimy poznając zapiski z dziennika najnormalniejszego z uczestników ekspedycji - Jacka. To co początkowo miało być zabawą, oderwaniem od szarej codzienności, a w końcu wielką przygodą, szybko staje się walką o przetrwanie, walką z nieznanym. I bynajmniej nie chodzi tu o wieczny śnieg i lód. Gdy słońce po raz ostatni wzejdzie nad horyzontem i zapanuje długa noc polarna, Jack zostanie sam. Co czeka na samotnego mężczyznę? Co mu zagraża? Co czai się w ciemnościach? Tego dowiecie się z książki, po którą warto sięgnąć.
Jak wspomniałem, książkę czyta się dobrze, ale pierwsze co rzuca się w oczy to jej nierówność. Niektóre fragmenty są doskonale napisane, pozostałe trącą lekką naiwnością jeżeli chodzi o fabułę. Gdy wymieszamy wszystko razem wychodzi nam dobra, ciekawie napisana choć momentami odrobinę trącąca hollywoodzkim kinem akcji opowieść.
Jedno jest pewne, książka nie przeraża. Wzbudza za to ciekawość, czym jest to coś, które czyha na mężczyzn w mroku arktycznej zimy. Ogromnym plusem są opisy otoczenia, nastrojów grupie oraz zmagań człowieka z naturą, która jest największym dobrem, ale i wrogiem.
Mimo drobnych w/w niedociągnięć, gorąco zachęcam do lektury. Warto dać Cieniom w mroku szansę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena