Koszyk 0
Opis:
Akcja trzeciej części cyklu Anny Łajkowskiej rozpoczyna się po śmierci Jamesa, ukochanego Basi. Zastajemy ją w sytuacji z pozoru ustabilizowanej. Kawiarnia, czyli jej rodzinny biznes, bardzo dobrze prosperuje, starsze córki kontynuują naukę, a zdradzany mąż, z którym Basia pozostaje w separacji, nadal pracuje w domu. Basia staje jednak przed dylematem jak przyznać się własnym rodzicom do prawdziwego powodu separacji z Markiem. Niespodziewanie znajduje się w trudnym położeniu ... gdyż jej przyjaciółka Sonia zaczyna rozpowiadać wśród sąsiadów historię jej pozamałżeńskiej miłości, której i tak prawie wszyscy się domyślali. Pogorszeniu ulegają też stosunki z córkami, które mają żal do matki głównie o to, że dowiedziały się o jej romansie ostatnie, i dają matce do zrozumienia, że powinna ratować rodzinę. Kiedy Basia pod koniec wakacji jest już na skraju wytrzymałości, niespodziewanie dostaje od Charoll list Jamesa, w którym zawarte są jego prawdziwe uczucia. Basia dowiaduje się, że kochanek miał wobec niej poważne zamiary i zamierzał związać się z nią na zawsze... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Łajkowska
  • 2013
  • 244
  • 205
  • 135
  • 978-83-7855-017-4
  • 9788378550174
  • ZAVLH

Recenzje czytelników

:)

Ocena:
Autor:
Data:
„Cienie na wrzosowisku” to już trzeci tom sagi Anny Łajkowskiej i jak dotąd moim zdaniem najlepszy. Pisany jest przez trzy osoby.
Po pierwsze poznajemy dalsze losy rodziny z punktu widzenia Basi. Opowiada ona o tym jak wychowuje maleńką Emilkę, jak sobie radzi po śmierci Jamesa. W historię swą wplata losy mieszkańców miasteczka. W książce tej są też krótkie relacje Marka, męża Basi, który opisuje swoje uczucia po tym jak dowiedział się o romansie żony ... Mówi też o podjętej w związku z nim decyzji i jej konsekwencjach. Ale najważniejsza jest relacja osiemnastoletniej już Emilki, która za namową brata postanawia pisać pamiętnik. I pisze o sobie, o rodzinie, a przede wszystkim o tym jak wykradła matce pamiętnik i dowiedziała się, że niekoniecznie jest córką swojego ojca.
„Cienie na wrzosowisku” to książka bardzo ciepła i wzruszająca. A przede wszystkim bardzo interesująca. Czytając ją ciężko się od niej oderwać. Wartko tocząca się fabuła, często zaskakujące zwroty akcji, rodzinne tajemnice, to wszystko przyciąga czytelnika niczym magnes.
Traktuje o pięknej miłości, która pokonuje wszystkie trudności. O przyjaźni, która jest na dobre i złe. O bardzo trudnych decyzjach i wyborach, o sztuce wybaczania i kompromisu. A przede wszystkim o wspaniałych więzach rodzinnych, o wspieraniu się nawzajem w trudnych chwilach i o tym, że można liczyć na siebie w każdej sytuacji. Nawet tej podbramkowej.
I znów zakończenie budzi we mnie pewien niedosyt. Czybyśmy mieli się spodziewać czwartego tomu?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Cienie i blaski miłości

Ocena:
Data:
„Cienie na wrzosowisku” to trzecia część stworzonej przez Panią Annę Łajkowską sagi, której akcja dzieje się w Anglii, a jej głównymi bohaterami są polscy emigranci. Pierwsze dwa tomy przypadły mi do gustu, dlatego tym chętniej sięgnęłam po kontynuację. Często bywa, że przy tego typu seriach autorowi brakuje już pomysłu na fabułę i staje się ona ciut naciągana. Bałam się, że i w tym przypadku tak będzie bowiem wszystkie istotne wątki znalazły swój finał w „Miłości na wrzosowisku” ... Z ciekawością kolejny raz przeniosłam się do krainy kwitnących wrzosów.

Basia bardzo cierpi po rozstaniu z Jamsem. Jej ból jest tym większy, że nie może go z nikim dzielić. Czas wypełnia jej praca w kawiarni i dzieci, szczególnie te najmłodsze. Jedyną jej powiernicą jest Charoll. Dzięki niej Basia staje się właścicielką kilku, w tajemniczy sposób zdobytych, pamiątek po Jamsie, których bliskość niesie jej pocieszenie. Wkrótce jednak okazuje się, że jej romans był tajemnicą poliszynela. Większość sąsiadów z zapartym tchem śledziła rozwój sytuacji. W takich okolicznościach prawdopodobieństwo, że sekret zostanie zdradzony najmniej odpowiedniej osobie jest bardzo wysokie. Czy małżeństwo Basi i Marka przetrwa kryzys? Czy jest jeszcze o co walczyć?

Pomimo wcześniejszych obaw z ogromną przyjemnością stałam się znów obserwatorem życia rodziny Nowickich i ich najbliższych sąsiadów. Autorka miała bardzo ciekawy pomysł na fabułę. W powieści pojawia się trzech narratorów: Basia, jej córka Emilka i mąż Marek, z tym że wydarzenia relacjonowane przez Basię i Marka są równoległe w czasie i dzieją się bezpośrednio po wydarzeniach opisanych w „Miłości na wrzosowisku”. Natomiast przedstawiona w formie pamiętnika opowieść Emilki dotyczy wydarzeń, które mają miejsce kilkanaście lat później. Taki sposób poprowadzenia fabuły dał Autorce ogromne możliwości. Zdecydowanie uatrakcyjnił książkę, ukazując wydarzenia z różnych perspektyw. Czytając skupiam się głównie na emocjach głównych bohaterów. W „Cieniach na wrzosowisku” dzięki trójosobowej narracji i sporym skoku w czasie wrażeń było całe mnóstwo. Czytelnik ma możliwość zapoznania się z konsekwencjami wyborów Basi, które mają znaczący wpływ na życie całej rodziny.

Popularny w literaturze temat zdrady Autorka przedstawiła w niebanalny sposób. Jednak „Cienie na wrzosowisku” to nie tylko książka o konsekwencjach zdrady małżeńskiej, ale także opowieść o cieniach i blaskach miłości, która może uskrzydlać bądź też stać się przyczyną poważnych problemów. Zawsze jednak pozostaje jedyna, niepowtarzalna i niezapomniana. W „Cieniach na wrzosowisku” Pani Anna Łajkowska nie skupia się już na problemach asymilacji Polaków na emigracji, gdyż rodzina Nowickich jest już w Anglii zadomowiona. Autorka za to ciekawie opisuje relacje sąsiedzkie, które czasem przeradzają się w przyjaźń, a czasem sprzyjają konfliktom. Poznajemy też dalsze losy bohaterów drugoplanowych znanych nam z poprzednich części.

„Cienie na wrzosowisku” to ciekawa, niebanalna i wciągająca lektura. Polecam zachowanie chronologii czytania, a najlepiej zaopatrzenie się od razu we wszystkie trzy tomy wrzosowej trylogii. Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o pięknej, przyciągającej wzrok i miłej w dotyku okładce, która idealnie pasuje do poprzednich części, a co ważniejsze także do treści książki. Gorąco polecam

Recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena