Koszyk 0
Opis:
Jedwabny Szlak. Już sama nazwa podsuwa wyobraźni romantyczno-awanturnicze obrazy. Droga, którą wędrowali dawni kupcy, wioząc drogie materie i przyprawy, a wraz z nimi wędrowały idee i wynalazki. Trasa wiodąca przez kilkanaście krajów - marzenie chyba każdego podróżnika. A na pewno Colina Thubrona, gdyż Jedwabny Szlak biegnie przez tereny szczególnie mu bliskie: Bliski i Daleki Wschód, Rosję, dawne republiki radzieckie. Podróż zaczyna się w Xi''an, sercu Chin, gdzie spoczywa Żółty Cesarz ... protoplasta Chińczyków, wynalazca pisma, muzyki, matematyki i jedwabiu. Dalej prowadzi przez góry środkowej Azji, północny Afganistan, Iran, aż do tureckiego portu w Antiochii. Łącznie to ponad jedenaście tysięcy kilometrów przebytych w ciągu ośmiu miesięcy - autostopem, autobusami, ciężarówkami, a nawet na wielbłądzie. Ale "Cień Jedwabnego Szlaku" to nie tylko opis podróży, fascynujące krajobrazy, interesujące rozmowy - to również niezwykle wnikliwe obserwacje zmian zachodzących w dzisiejszej Azji. To opowieść o rewolucji ekonomicznej w Chinach, o rozpadzie tożsamości, o zepchniętych na margines mniejszościach. To piękna i ważna relacja ze współczesnej podróży tym starożytnym szlakiem. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • miękka
Mniej Więcej
 • Colin Thubron
 • 2013
 • 1
 • 448
 • 205
 • 125
 • 97883-75366259
 • 9788375366259
 • ZAYEB

Recenzje czytelników

Cień Jedwabnego Szlaku

Ocena:
Autor:
Data:
"Cień jedwabnego szlaku" autorstwa Colina Thubrona, to kolejna książka z cyklu "Orient Express" wydawnictwa Czarne, którą miałam przyjemność przeczytać. Cała seria od początku mnie zachwyciła, bo nie ma części nudnej, nieprzyjemnej. Wszystkie są pisane w bardzo lekki sposób, przystępny i ciekawy. Również szata graficzna całej serii jest piękna, prosta i spójna w każdej części. Bardzo przypadła mi do gustu. Tak też jest w "Cieniu jedwabnego szlaku" ...

Tym razem przenosimy się do przeszłości, jak sugeruje również okładka. Chyba każdy słyszał o dawnych szlakach kupieckich, oglądał stare filmy, w których były one pokazane. Kupcy zbierali wszystko co mogli, przyprawy, jedzenie z różnych stron świata, meble, drobne "wynalazki" rozwijającej się cywilizacji i wszelkie rzeczy, które dziś uznajemy za balast, a kiedyś były one na wagę złota, zachwycały i budziły podziw.
Szlak kupiecki-Jedwabny szlak, jest do tej pory najchętniej śledzonym przez zapalonych podróżników, wiele osób marzy o jego przebyciu śladami dawnych kupców. Udało się to autorowi. Droga ta prowadzi przez Rosję, Bliski i Daleki Wschód, Chiny, Afganistan i wiele innych. Łącznie jest to 11 tysięcy kilometrów. Jednak autor przemierzył je w niebezpieczny, ekstremalny i niecodzienny sposób. Wykorzystał takie środki transportu jak autostop, autobus, ciężarówki czy po prostu własne nogi, choć zdarzało mu się korzystać z wielbłądzich.:)

Sam autor jest znanym i bardzo cenionym w świecie pisarzem brytyjskim, odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, przewodniczący Królewskiego Towarzystwa Literackiego czy laureat szeregu najważniejszych nagród literackich świata. Podróżnik i publicysta. W książce przytacza wiele rozmów przeprowadzonych z tubylcami różnych krajów leżących na drodze szlaku. Wysłuchuje żalów kazachstańskiego mężczyzny, który nie chce pogodzić się z coraz większym zaludnieniem swego kraju przez Chińską ludność, z Jafarem, młodym afgańskim lekarzem, który popiera równouprawnienie, czy z biednymi mieszkającymi w strasznych warunkach mimo ciągłego rozwoju gospodarki. Obserwuje rozwój państw, zmiany jakie zaszły na jedwabnym szlaku po upływie setek lat. Okazuje się, że jest równie ciężko, zmieniły się czasy i idee, poglądy i sytuacja materialna, jednak wciąż zaobserwować można zarówno skrajną biedę jak i przepych, kupiectwo wciąż napędza świat. Jednak swoje obserwacje autor koncentruje głównie na ludziach, na podziale rasowym, czy ze względu na pozycję materialną, wykształcenie, płeć. Choć podziały istniały od zawsze, dziś są one szczególnie uwidocznione, poszczególne rasy nie tolerują się, obwiniają za swoja sytuację, za sytuację swych Państw, toczące się wojny. Wszyscy są sfrustrowani i zmęczeni ciągła walką o przetrwanie. Choć ciężko im ze sobą współżyć, jest to jedyna droga do przeżycia.

"Cień jedwabnego szlaku" jest nie tylko ciekawym reportażem z podróży, ale i często smutnym i szokującym obrazem współczesnego świata i ludzi, zamieszkujących dawne tereny szlaku kupieckiego. Zdecydowanie polecam tym, którzy interesują się tymi tematami lub ogólnie literaturą historyczną bądź podróżniczą, bo jest to jedna z mądrzejszych i ciekawszych a jednocześnie lekkich powieści tego gatunku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Poetycka relacja z podróży po Jedwabnym Szlaku

Ocena:
Autor:
Data:
Colin Thubron wkroczył na Jedwabny Szlak w dawnej stolicy Chin Xi'an i przemierzał kolejno byłe republiki radzieckie, Afganistan oraz Iran by swoją wędrówkę zakończyć w tureckiej Antiochii. Drogę pokonywał środkami transportu zbiorowego, autostopem, na wielbłądzie, a nawet wozem ciągniętym przez osła. Nie dbał o swoją wygodę, najważniejsze były bowiem przeżycia i rozmowa z ludźmi napotkanymi na swojej drodze ... z którymi nie bał się poruszać kontrowersyjnych tematów takich jak religia czy polityka.
Swoją relację z niezwykłej wędrówki szlakiem starożytnych kupców brytyjski podróżnik przelał na papier w dość niespodziewanej dla mnie formie. W "Cieniu Jedwabnego Szlaku" nie ma śladu suchego, reportażowego stylu, niemal każde zdanie jest dopracowane i nacechowane poetyką. Jest to książka, do której będę wracać.

Pełna recenzja na www.poczytajka.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena