Koszyk 0
Opis:
Dworzec to jedyne bezpieczne miejsce.Ciemność tu nie zagląda.Na razie...***Przerażająca podróż po tonących w ciemności KatowicachKatowice Główny to miejsce, przez które przewijają się dziennie tysiące ludzi. Większość pojawia się tam na moment, część została na znacznie dłużej. Bezdomni. Wybrani. Niegdyś mieli rodziny, pracę, wiedli mniej lub bardziej szczę ... śliwe życie. Dziś mają tylko siebie i stare, śmierdzące dworcowe hale. Wybrała ich bowiem Ciemność. Zapłonęła i nigdy już nie zgasła.Natalia – studentka kulturoznawstwa – w podzięce za pomoc oddaje starszemu mężczyźnie znalezioną w portfelu monetę. Nieświadomie bierze tym samym na siebie cudze przekleństwo. Już wkrótce i dla niej zapłonie Ciemność, zamieniając jej życie w horror. Ratunku może szukać tylko wśród podobnych sobie. Dworzec Katowice czeka...Jakub Ćwiek przekonująco oddaje specyfikę dworcowego życia, skutecznie odwzorowuje nie tak dawną rzeczywistość, z mistrzowską precyzją dozuje napięcie i umiejętnie prowadzi barwnych bohaterów przez pogrążone w mroku piekło.NOWY MATERIAŁ"Opowieści dworcowe" - dworcowe doświadczenia Jakuba Ćwieka.***Jakub Ćwiek to pisarz, który w swej twórczości łączy popkulturowe tropy z osobistym doświadczeniem. Już kiedy studiował na Śląsku, zwrócił uwagę na Katowice wraz z ich charakterystyczną zabudową, a jego największą uwagę przyciągnął stary dworzec. Gdy autor spisywał Ciemność płonie, nie przypuszczał jeszcze, że po miejscu tym pozostanie tylko wspomnienie, a on stanie się jego mimowolnym kronikarzem.Historie bezdomnych, które złożyły się na zarys powieści, zbierał z pierwszej ręki, przez pół roku sypiając na dworcu i na ile było to możliwe, dzieląc los jego mieszkańców.Jakub Ćwiek jest autorem szesnastu książek, licznych opowiadań i artykułów publicystycznych, scenariuszy i słuchowisk, a także jedynej w swoim rodzaju trasy promującej czytelnictwo i muzykę Rock&Read Festival. Był dziewięciokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, otrzymał ją w 2012 roku za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach. Rok 2015 jest dla niego dziesięcioleciem rozpoczęcia pracy twórczej. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jakub Ćwiek
  • 2015
  • 2
  • 316
  • 206
  • 143
  • 9788379243624
  • 9788379243624
  • ZCHT1

Recenzje czytelników

Światło - dworca - wśród cieni

Ocena:
Autor:
Data:
Już od dekady przychodzi nam czytać ociekające czarnym humorem teksty Ćwieka, nie przestającego wciąż silić się żeby stworzyć coś wciągającego, alegorycznego, z mocną pointą, a z drugiej strony próbującego wręcz zarazić swoimi pasjami czytelników, co nie zdarza się często. Ostatnio na półki księgarń powróciła jedna z głośniejszych powieści autora – pokazująca życie dworcowych bezdomnych w obliczu paranormalnego zagrożenia, czyhającego w ciemności. Pół roku ... jakie pisarz spędził na naśladownictwie tamtejszego życia, nadało opowieści wielowarstwowe odcienie szarości, pochłaniane wcale często przez czerń. Soczysta porcja, nietuzinkowi bohaterowie i miejsce, postrzegane przez wielu za mdłe, nie warte uwagi – w doskonałym melanżu Jakuba Ćwieka odzwierciedla w metaforycznych wariantach cechy ludzkiego społeczeństwa, głównie te negatywnie. A sam autor pokazuje, że powierzchowność – również budynku – nie powinna odgrywać istotnej roli, bo ważne jest to, co kryje się za jej kurtyną. Choć tamten, katowickie dworzec jest już historią… można go za to wskrzesić wspomnieniami, zawartymi w powieści. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Cieeeepło

Ocena:
Autor:
Data:
Natalię na przystanku zaczepia paru chłystków. Standardowo, żadna z osób również czekających autobus nie reaguje. Zjawia się za to tajemniczy kloszard, który pomaga dziewczynie uporać się z niemiłymi nieznajomymi. W zamian za to daje mu ona dziwną monetę, jakby amulet. Nie wie, że właśnie nastąpiła zamiana. I że teraz jej życie będzie inaczej wyglądało. A pomogą jej tylko na dworcu.

Przyznam, że czytając opis na okładce najnowszego wydania (Sine Qua Non, 2015), zwróciłam uwagę jedynie na to ... że bohaterami są bezdomni. Pewnie dlatego, że bezdomność jest dla mnie bardzo interesującym i ważnym tematem, a nawet piszę o niej pracę licencjacką. Więc rzuciłam się na tę powieść z wielką radością, myśląc, że opisuje po prostu życie bezdomnych na dworcu. Jak zwykle ostatnio, pomyliłam się.

Nie są to zwykłe opowiastki, lecz raczej coś w rodzaju thrillera czy horroru. Może niezbyt strasznego, jednak gdy pierwszy raz pojawił się motyw Ciemności, lekkie ciary mnie przeszły – ale ja ogólnie bojaźliwa jestem. Później te momenty stały się już "normalne", niemniej ciągle miałam nadzieję, że nie nadejdą. Szczególnie gdy już wiedziałam, kto pojawia się w Ciemności – innej dla poszczególnych bohaterów.

Poznajemy Natalię, studentkę kulturoznawstwa, a także jej znajomych z uczelni. Najpierw czytamy o jej normalnym, studenckim życiu, ani szczególnie ciekawym, ani szczególnie nudnym. Zwyczajnym. Potem jednak zmienia się ono do tego stopnia, że bohaterka staje się osobą pozornie bezdomną – ponieważ każdą noc spędzić musi na dworcu. Jak reszta Wybranych. Nieważne, że mieli oni wcześniej dom, rodzinę i spokojne życie, którego nic nie zakłócało. Dopóki nie zetknęli się z tą przeklętą monetą.

Postacie bezdomnych są bardzo dobrze wykreowane. Każda jest inna, każda ma jakieś swoje nawyki, problemy. Są realistyczne. A to wszystko pewnie dzięki temu, że Ćwiek naprawdę genialnie przygotował się do pisania – żyjąc wśród bezdomnych na dworcu, obserwując ich, słuchając ich opowieści. Na ostatnich kartkach tej świetnej książki znajdziemy właśnie parę słów o barierach w kontakcie z nimi, o pobycie na katowickim dworcu. A także opowieści o konkretnych spotkanych przez niego ludziach, które po lekkiej modyfikacji znalazły się w powieści.

Dawno nie czytałam książki tak dobrej i która aż tak przypadłaby mi do gustu – a to ze względu na dwa aspekty: bohaterów oraz elementy horroru, z którymi stykam się baaardzo rzadko, bo zwykle nie sięgam po takie pozycje.

Polecam każdemu.


Książkę oceniam na 5,5/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena