Koszyk 0
Opis:
Alice Pepin, od lat zmagająca się z depresją, problemami emocjonalnymi i otyłością, zostaje pewnego dnia znaleziona martwa we własnej kuchni, z orzeszkiem, który utknął jej w gardle. Jej mąż twierdzi, że była to próba samobójcza, a dokładniej szok anafilaktyczny, jednak dwójka detektywów prowadzących śledztwo jest zgoła innego zdania. Analizując uważnie życie i przeszłość Davida Pepina, cichego mężczyzny, który ma świra na punkcie komputerów i dzieł Hitchcocka ... zaczynają dostrzegać podobieństwa między związkiem podejrzanego, a ich własnymi małżeńskimi relacjami. Obraz miłości, jaki serwuje nam Ross jest groteskowy i czuły zarazem, a sposób pisania o niej imponujący. To pozycja wyjątkowa - surowa w swej formie, ale wzniosła w przekazie - której fani mrocznych powieści psychologicznych nie powinni przegapić. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Adam Ross
  • 2011
  • 1
  • 420
  • 205
  • 143
  • 978-83-7508-3-200
  • 9788375083200
  • ZA3QG

Recenzje czytelników

Musisz przeczytać

Ocena:
Autor:
Data:
Ciemna strona małżeństwa" to debiut literacki Adama Ross'a. Ale za to jaki debiut!
Ross w swojej książce pokazuje trzy odrębne małżeństwa, trzy wyjątkowe historie oraz trzy inne problemy w każdym z małżeństw, które układają się jak puzzle - w jedną całość.
Główny bohater to David Poppins, który jest z zwodu twórcą gier komputerowych. Kochając swoją żonę do szaleństwa, równocześnie nienawidząc, marzy i wyobraża sobie jej śmierć na różne sposoby, do tego stopnia ... że pisze o tym w swoim zeszycie. Pierwsze marzenie o śmierci swojej żony - Alice, David wyobrażał sobie, że dzieje się to za sprawą Boga. Gdzie po pięknym, słonecznym dniu spędzonym na plaży, w Alice trafia piorun, a ona sama w wyniku czego rozpada się w proch. Sami przyznacie, że wyobrażenie jest dość oryginalne i niespotykane...
Alice to kobieta otyła, która od zawsze walczy ze swoimi alergiami, m.in. na orzeszki ziemne, z dietami cud, wagą i efektem jo-jo, co prowadzi ją do zmiennych nastrojów i depresji, odpychając od siebie skutecznie pana domu. Lecz jak w każdym małżeństwie: zawsze są dobre i złe czasy, a tym bardziej w tym o trzynastoletnim stażu. Kiedy bohaterkę odnaleziono na kuchennej podłodze martwą, pojawia się szereg pytań: czy możliwe jest, aby Alice popełniła samobójstwo przez zjedzenie orzeszków ziemnych, gdzie nawet jeden lub dwa mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego? A może to jej własny mąż postanowił ją zamordować wkładając jej orzeszki do ust podczas szarpaniny, zmęczony już ciągłymi humorami i kłótniami ze strony swojej współmałżonki? Co tak naprawdę się stało?
W śledztwo włączają się dwaj nowojorscy detektywi, którzy również zdążyli poznać ciemne strony swoich małżeństw. Poznajcie Ward'a Hastroll'a, który w swoim małżeństwie był szczęśliwy do momentu, aż jego żona postanowiła pozostać w łóżku przez wyimaginowaną chorobę. Hastroll czuł, że jego żona próbuje go w ten sposób ukarać, choć sam nie wiedział za co. Początkowo próbował walczyć z nią o jej powrót "do normalności", ale skąd ulga, kiedy zrozumiał, że on sam jest już uwolniony i niezależny od swojej żony, właśnie dzięki chorobie? Jest także Sam Sheppard, który kilkadziesiąt lat wcześniej notorycznie zdradzał i poniżał swoją żonę, został posądzony o brutalne pobicie jej na śmierć, wysłany do więzienia, a w końcu uniewinniony. To powieść opowiedziana z perspektywy trzech mężczyzn o najgorszych meandrach ludzkiego umysłu.

Do czego doprowadzi wyjaśnienie tajemniczej śmierci? Czy Alice popełniła samobójstwo? Jeśli tak, to dlaczego? A może znajduje się za tym ktoś trzeci? Do jak dalekich i ciemnych zakątków naszej psychiki zabierze nas Ross? Przeczytaj i się dowiedz, ponieważ Ross napisał świetnie skonstruowaną psychologiczną powieść, w której znajdziemy wiele odnośników do twórczości Alfreda Hitchcock'a. W książce początkowo możemy odnieść wrażenie, że wszystko jest pogmatwane, aby następnie zatopić się w lekturze bez reszty, gdzie wszystko skleja się w całość, a małżeństwa ukazują wspólne cechy. Ale niech nie zwiedzie Was poczucie rozwikłania i zrozumienia zagadki, autor książki zapewne wprowadzi Was w błąd.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jesteś żoną/mężem? Przeczytaj.

Ocena:
Data:
Gdy brałam tę książkę od księgarni Matras, spodziewałam się przyzwoitego kryminału. W opisie stoi: "(...) powieść Adama Rossa to policyjna analiza ludzkiej duszy, błyskotliwe i wzruszające śledztwo(...)".
Pomyślałam, że skoro śledztwo, to pewnie kryminał. Okazuje się jednak, że w tej książce jest więcej analizy, niż śledztwa. A analizy ludzkiej duszy napisane wciągająco - to jest to, co lubię.

Jak to jest, swoją drogą ... że w niektórych książkach analizy ludzkiej duszy to nudny bełkot, a w innych tak przykuwają uwagę, że nie można się oderwać? To chyba jest właśnie ten osławiony talent literacki?
I w tym miejscu nie pozostaje mi nic innego, niż tylko przyznać - Adam Ross ten talent ma. A może po prostu trafił w mój gust? W każdym razie książkę czytałam z prawdziwą przyjemnością.

Jest to analiza trzech małżeństw. Dwóch policjantów prowadzi sledztwo w sprawie morderstwa kobiety - Alice Pepin. Kobietę znaleziono w domu. Jej śmierć wyglądała na wstrząs anafilaktyczny - Alice była uczulona na orzeszki, a w jej przełyku jeden utkwił.Oczywiście pierwsze podejrzenie padło na męża. Dalszy ciąg książki to właśnie analiza małżeństwa Alice i Davida Pepin, potem analiza małżeństw obu policjantów prowadzących śledztwo.
W każdej z tych rodzin były jakieś niezwykłe problemy, każdy dom był wyjątkowy na swój własny sposób. I autor prowadził narrację w taki sposób, żeby pokazać, że tak naprawdę nikt nie wie, co się dzieje w małżeństwie, że to jest zamknięty hermetycznie kosmos i nikt nigdy nie dowie się, co się dzieje między dwojgiem ludzi. I drugi wniosek - małżonkowie nie są w stanie poznać siebie nawzajem do końca nawet po wielu latach małżeństwa, nikt nie będzie wiedział, co siedzi w głowie drugiego człowieka. Nigdy. Poznajemy się, zakochujemy, czujemy się blisko związani z drugą osobą i stan ten trwa przez jakiś czas, ale przecież ludzie się zmieniają i relacje w małżeństwie też.
Pod względem tych rozważań i wniosków z nich płynących książka jest niezwykła. Oczywiście myśli nie są może aż tak bardzo nowatorskie i odkrywcze, zwłaszcza jeśli będzie tę książkę czytał ktoś, kto w małżeństwie spędził kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Takie rzeczy wie każdy małżonek z dużym stażem - że związek ewoluuje, że nie można oczekiwać maksymalnego natężenia uczuć przez 20 lat, że zachwyt i zakochanie zmienia się z czasem w spokojną akceptację, przyjaźń, wsparcie. Ale czy w każdym przypadku się tak dzieje? No właśnie - Adam Ross pokazuje, że każdy związek jest inny i inaczej się zmienia, w co innego może się przeobrazić. A wszystko to napisał językiem prostym, ale nie prostackim; ciekawie i nieskomplikowanie, ale nie spłycił problemu.

Polecam tę książkę małżonkom obu płci. I tym, którzy rodzinę chcą zakładać też.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena