Koszyk 0
Opis:
Jest taka noc w roku, trochę cudowna, przynajmniej wyjątkowa. W każdym mieście, na każdej uliczce mieszkają zwyczajni bohaterowie codziennego życia. Zapraszamy na ulicę Cichą 5, możecie zajrzeć przez jej rozświetlone okna. Stare mieszkania kryją piękne historie. Świadectwa przemijających smutków, spełnionych marzeń, odnalezionych szczęść. Siedem mieszkań, siedem opowieści... Zdradzany senator Karenin i jego piękna żona, ekscentryczna babcia, która od czarnych garsonek woli różowe sukienki ... przystojny rzeźbiarz, który pragnie odzyskać swoje dzieci, mężczyzna, który dostał drugą szansę. W każdym mieszkaniu pięknej starej kamienicy kryje się jakaś historia. Wszystkie opowieści spotykają się w Wigilię, na ulicy Cichej 5. Zapraszają najlepsze polskie autorki: Katarzyna Bonda Małgorzata Kalicińska Katarzyna Michalak Krystyna Mirek Natasza Socha Małgorzata Warda Magdalena Witkiewicz. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Filia
 • miękka
Mniej Więcej
 • Praca Zbiorowa
 • 2014
 • 380
 • 200
 • 140
 • *, 9788379882359
 • 9788379882359
 • ZBNVT
 • niej

Recenzje czytelników

Piękne studium relacji

Ocena:
Autor:
Data:
Z przyjemnością sięgnęłam po tę książkę. Z przyjemnością, ponieważ patrząc na nazwiska autorek, których twórczość miałam możliwość już poznać, wiedziałam, że czeka mnie kawał dobrej lektury, tym bardziej, że różnorodność pisanych przez nie książek dawała nadzieję na równie różnorodne opowiadania. To historie lokatorów kilku mieszkań przy ulicy Cichej 5. Czytając ma się nieodparte wrażenie zaglądania przez okna w tej kamienicy, podpatrując życie ludzi ... których zdaje się łączyć tylko adres i sporadycznie wymieniane uprzejmości. Jednakże wraz z poznawaniem kolejnych losów poszczególnych mieszkańców odnosi się wrażenie, że to trochę jak zaglądanie wgłąb siebie, swoich własnych problemów, radości i marzeń. Każda z autorek stworzyła niepowtarzalny klimat, charakterystyczny nie tylko dla ich twórczości, ale faktycznie z umiejętnością zbudowała rewelacyjne obrazy poszczególnych bohaterów, delikatnie wplatając w pisane opowiadanie nawiązanie do innych mieszkańców. Każda historia jest inna, ale każda jest napisana doskonale. Jest tu miłość w kilku odsłonach, jest ból po utracie ukochanej osoby, jest empatia, ale co najważniejsze – jest pewien rodzaj wspólnoty, łączącej wszystkich mieszkańców. Lektura do przeczytania może nie jednym tchem, choć przeczytałam ją w jeden dzień, ale po każdym opowiadaniu potrzebny był oddech i chwila na wchłonięcie zapisanych obrazów. Serdecznie polecam! Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nie do końca....

Ocena:
Autor:
Data:
Pamiętam dzień, w którym moją uwagę przykuła okładka. Wyróżniała się na tle innych okładek. "Cicha 5" to antologia scalająca opowiadania współczesnych autorek z "górnej półki". Literackie damy miały za zadanie napisanie opowiadań o wspólnym mianowniku czasu (Boże Narodzenie) i miejsca (ulica Cicha 5). Zbiorek nabyłem w wieczór poprzedzający Wigilię, co nie było przypadkowe. Potrzebowałem na czas świąteczny do czytania ciepłych historii ...

Autorki reprezentują różne gatunki - kryminał, powieści obyczajowe, romanse, książki dla dzieci. Zaproszenie ich do wspólnego dzieła było dobrym pomysłem.

Większość opowiadań jest po prostu cudowna, klimatyczna, przy niektórych nietrudno jest uronić łzy. Nie będę dokonywał streszczeń poszczególnych utworów, ale w moim mniemaniu każde kolejne było lepsze od poprzedniego. Większość zazębiała się z poprzednim. Miałem wrażenie, że czytam historię z innej perspektywy. Bardzo mi się to podobało.

Niestety, w niektórych nie dało się odczuć świątecznego klimatu. Na szczególną uwagę zasługują opowiadania Magdaleny Witkiewicz, Małgorzaty Wardy, nie znanej mi wcześniej Nataszy Sochy i Krystyny Mirek.
Ciepłe, pełne nadziei, a jednak w pewnych przypadkach poruszające trudne tematy. Czy w opowiadaniu można napisać o przeszczepie narządów, o kradzieży listów w dobrym celu? Pisarki miały doskonałe pomysły.

Czy warto sięgnąć? Oczywiście. My dorośli potrzebujemy wiary w cuda, a opowiadania nam tego dostarczają. Opowiadania czyta się z zaangażowaniem. Nie może być inaczej, kiedy w krótkim czasie dostajemy mnóstwo informacji, emocji i barw.

"Cicha 5" to antologia zasługująca na uwagę, nie tylko w czasie świątecznym. Pod pozornymi prostymi historiami możemy odnaleźć bliskie nam historie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena