Koszyk 0
Opis:
 W Polsce żyje czarna legenda Churchilla, wedle której jest on winien wszystkich nieszczęść, jakie spotkały Polskę w 1945 roku i później, gdy była sowieckim satelitą. Do jej powstania przyczynili się zawiedzeni antykomuniści i usłużni wobec władz krajowi historycy. Książka Kisielewskiego ukazuje uwarunkowania, w których Churchill działał, i skomplikowane przyczyny, które zmusił ... y go do ustępstw wobec Stalina. Autor osadza polityczne gry Churchilla ze Stalinem w kontekście ówczesnej sytuacji geostrategicznej w Europie i dowodzi, że to, co historycy przedstawiają jako „sprzedanie Stalinowi połowy Europy”, było ze strony Churchilla desperacką próbą zachowania w owej połowie wpływów Zachodu. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Rebis
  • twarda
Mniej Więcej
  • Tadeusz Kisielewski
  • 2016
  • 1
  • 408
  • 9788380620322
  • 9788380620322
  • ZDFJ0

Recenzje czytelników

Recenzja "Churchill"

Ocena:
Data:
Tadeusz Antoni Kisielewski to autor wielu ciekawych i stawiających mocne tezy publikacji oraz prac. Jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych. Zajmuje się geopolityką i geostrategią. Autor licznych książek, z których większość ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. W swoich publikacjach odnosi się przede wszystkim do historii i wydarzeń z okresu II wś, w których zadaje wiele niewygodnych pytań dotyczących między innymi Katynia i katastrofy gibraltarskiej ...

W swojej najnowszej książce także wychodzi naprzeciw utartym i powielanym przez wielu historyków schematom. Otóż, zadaje pytanie czy Churchill był najlepszym sojusznikiem Polski? Jak jednak wiadomo działania Wielkiej Brytanii i samego Churchilla, który w latach 1940 - 1945 był premierem Królestwa, doprowadziły do utraty przez Polskę połowy terytorium. Czy jednak jest to wina samego Churchilla?

Autor podejmuje polemikę z tą tezą. Zwraca przede wszystkim uwagę na fakt, że Wielka Brytania tocząc wojnę z III Rzeszą, musiała także liczyć się z sojusznikami. Okazuje się, że Churchill sam nie byłby w stanie wygrać wojny. Potrzebował sojuszników, co sprawiło że z czasem całkowicie uzależniony był nie tylko od Stalina, ale także od Roosvelta, od którego to zależała jego pozycja w wielkiej trójce. Kisielewski ukazuje ze szczegółami polityczne rozgrywki tej trójki, omawiając każde decyzje przez pryzmat ówczesnej sytuacji politycznej nie tylko w Europie, ale także na świecie.

Jednak sama osoba Churchilla nie jest też tu najważniejsza. Autor bowiem bardzo duża miejsca poświęca samej sytuacji politycznej i geopolitycznej w czasie II wojny światowej, ale także wiele lat przed jej wybuchem. Dokładnie omawia każdy element, który miał jakiekolwiek skutki i wpływ na przyszłość kontynentu. Stara się także zaprezentować losy samego imperium brytyjskiego w czasach jego potęgi. Przedstawia wielu polityków, którzy również rozgrywali w tamtych czasach pionki. Prezentuje wiele decyzji, które w taki czy inny sposób odbijały się na losach Europy.

Ukazuje także życie i losy samego Churchilla. Etapy dojścia przez niego do władzy. Przedstawia jego młodość, to co go ukształtowało i miało największy wpływ na niego samego. Czytelnik może się zapoznać z jego karierą polityczną, sukcesami, ale także porażkami, których to kilku doświadczył. Co jednak najważniejsze możemy przeczytać o jego zmaganiach wojennych z Adolfem Hitlerem oraz zobaczyć kto tak naprawdę rozgrywał karty podczas zdradliwych konferencji w Teheranie i Jałcie.

Z najnowszej książki Kisielewskiego możemy się dowiedzieć, że Churchil nie miał tak naprawdę wiele do powiedzenia. Całkowicie uzależniony był od Stalina, bez którego prawdopodobnie wygrać wojny nie był w stanie. To samo dotyczy także Roosevelta. Co ciekawe, autor wysuwa tezę, że sprzedanie sowietom połowy Europy, w tym odebranie połowy terytorium Rzeczpospolitej było desperacką próbą zachowania wpływów przez Aliantów w drugiej połowie Europy.

Czy to jednak z naszej perspektywy coś zmienia? Na to pytanie nie ma na pewno prostej odpowiedzi. Autor stara się patrzeć na osobę Churchilla przez pryzmat ówczesnej sytuacji w Europie i stara się z góry go nie obwiniać o wszelkie nieszczęścia, które spadły na nasz naród. Być może gdyby nie on Polski nie byłoby wcale na mapie. Z drugiej jednak strony, gdyby nie on, a więcej dowódców pokroju choćby generała Pattona, sowieci zmuszeni byliby do odwrotu. Są to oczywiście czysto teoretyczne gdybania, które nie maja żadnego wpływu na naszą rzeczywistość. Niemniej jednak, fakty które autor ukazuje w swojej najnowszej książce, są bardzo intrygujące i pozwalają czytelnikowi odnaleźć się w zagmatwanych czasach Drugiej Wojny Światowej. Polecam.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/10/churchil-najlepszy-sojusznik-polski.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena