Koszyk 0
Opis:
Już od kilku wieków futbol pozostaje najpopularniejszym sportem w Polsce i na świecie. Wizerunek tej dyscypliny sportowej kształtują nie tylko wzloty i upadki drużyn, ale także wydarzenia, które im towarzyszą, takie jak chuligańskie ekscesy kibiców czy afery korupcyjne w środowisku ludzi związanych z piłką nożną. Książka przedstawia współczesny obraz polskich kibiców i polskiej kultury futbolu oraz przemiany, jakim podlegał w ciągu minionych kilkudziesięciu lat ... Uwzględnia też sytuację futbolu na świecie. Autor skupił się na najbardziej aktywnych i agresywnych kibicach. Przeanalizował przyczyny chuligaństwa kibiców, a także sposoby radzenia sobie z nim. Dr Przemysław Piotrowski, adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze dotyczą psychologii społecznej ze szczególnym uwzględnieniem zachowań zbiorowych, agresji, zachowań dewiacyjnych i przestępczości. Autor m.in.: Szalikowcy. O zachowaniach dewiacyjnych kibiców sportowych (2000), Subkultury młodzieżowe. Aspekty psychospołeczne (2003). Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Przemysław Piotrowski
  • 2012
  • 1
  • 168
  • 205
  • 142
  • 97883-01-169626
  • 9788301169626
  • ZAL62

Recenzje czytelników

Bardzo dobra książka.

Ocena:
Autor:
Data:
Bardzo dobra książka. Autor pisze w bardzo interesujący sposób, widać że ma dużą wiedzę na temat środowiska kibicowskiego (choć to chyba eufemizm).
Rzetelnie opisane jest rozróżnienie pomiędzy piknikami, ultrasami i chuliganami. W moim mieście na każdym rogu można spotkać się z vlepkami (o tym także pisze Piotrowski), ale opisuje też zachowania, których na co dzień nie widujemy np ... „promocje” (kibice jadąc na mecz wyjazdowy konsumują w drodze posiłek i z własnej inicjatywy płacą tylko część rachunku).
Polecam książkę osobom zainteresowanym i piłką nożną, i psychologią społeczną, ale także laikom, gdyż temat nieustannie powraca w mediach i warto chyba uzupełnić tę lukę w wiedzy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Rzetelna, świetna praca podejmująca problem stadionowego chuligaństwa w Polsce

Ocena:
Autor:
Data:
W kontekście piłkarskiej gorączki związanej z mistrzostwami Europy warto sięgnąć po opracowanie pokazujące problem chuligaństwa na stadionach od strony naukowej - ale jednocześnie napisane żywym, przystępnym językiem. Autor, specjalista w dziedzinie zachowań dewiacyjnych i przestępczości, analizuje zagadnienie obecności chuliganów na stadionach piłkarskich przy pomocy języka psychologii społecznej i socjologii, umieszczając problem w szerszym kontekście społecznym ... Skąd biorą się agresywne zachowania podczas meczów piłkarskich (i poza nimi)? Jak wygląda chuligańska "społeczność" w Polsce od podszewki? I czy stadionowe chuligaństwo jest zjawiskiem nowym, czy mamy na tym polu swoje tradycje? Książka udziela wyczerpującej, ale na pewno nie nużącej odpowiedzi na te pytania.

Przemysław Piotrowski jest adiunktem w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ. Od kilkunastu lat zajmuje się, między innymi, problemem przestępczości wśród kibiców sportowych oraz subkultur młodzieżowych.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena