Koszyk 0
Opis:
Kamienica w Krakowie. Rodzina właścicieli odzyskuje kolejne mieszkania i łączy je w jeden wielki Dom - samoistny, wielopokoleniowy organizm pełen ukrytych przejść, wielkich sal i krętych schodów. Nowa sytuacja przemienia dotychczasowe relacje i ujawnia drzemiące w ludziach namiętności. Czy wszystkim jest z tym dobrze? Każdy coś przed kimś ukrywa i w tym niedostatku prawdy zaraża się skłonnością do mistyfikacji. "Żyjemy w innych światach. Patrzymy na siebie i widzimy innych ludzi ... Chodzimy po innych miastach. Minie dzień, miesiąc, sezon serca, obrót duszy, i sami się nie odnajdziemy w obcych pejzażach: inny kraj w głowie, inne panoramy za oknem. "Chochoły" Wita Szostaka to próba literackiego uchwycenia owego fenomenu, efektowna obiektywizacja tego, co najbardziej subiektywne. Tak metafora wydobywa prawdy intymne: tamtego poranka niebo lśniło jak lód, tamtego wieczora wszystko było jak nieważkie. I oto popłyniesz z rodziną Chochołów kanałami Krakowa-Wenecji, przebiegniesz wojennymi ulicami Krakowa-Sarajewa, spoczniesz nad brzegiem Morza Śródziemnego obmywającego starożytny port Kraków. Żyjemy w innych światach, ta powieść kładzie mosty między nimi." (Jacek Dukaj) Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Wit Szostak
  • 2010
  • 1
  • 440
  • 215
  • 155
  • 97883-8960-3838
  • 9788389603838
  • Z5595

Recenzje czytelników

Kraków wielokrotny, Kraków magiczny

Ocena:
Autor:
Data:
Niektóre książki mają w sobie magię, która sprawia, że ich świat wydaje się czytelnikowi bardziej realny od tego za oknami. To coś ulotnego, trudnego do nazwania, co kryło się w słowach Schulza, wersjach Leśmiana, światach Borgesa. Coś, co przeniknęło także powieść „Chochoły” Wita Szostaka.
Ten krakowski autor, z wykształcenia filozof, zdobył swego czasu spore uznanie jako autor powieści fantastycznych, by potem, książką „Oberki do końca świata”, zyskać sympatię również tych czytelników ... którzy z reguły od wszelkiej fantastyki trzymają się z daleka. Jego nowe dzieło łączy sagę rodzinną, realizm magiczny, prozę poetycką i wreszcie epicki hołd dla tradycji oraz duchowości rozumianej w dawny sposób. Jest tu też charakterystyczna dla pisarza fascynacja ludowością, a w szczególności – muzyką ludową. I wbrew temu, co mogłoby się wydawać, poszczególne - odległe od siebie przecież - elementy, nie są tutaj chaotycznie posklejane tylko po to, żeby było dziwniej i bardziej egzotycznie, ale tworzą prawdziwie zwartą pieśń, działającą na czytelnika na wielu poziomach jednocześnie.
W dziele tym to nastroje głównego bohatera - bardziej niż fabuła - nadają rytm prozie. Świat przedstawiony kształtują tutaj emocje postaci, szampański nastrój potrafi przekształcić Kraków w Wenecję podczas karnawału, by później, gdy przyjdą dni mroczne, pełne niepokoju, przygnębienie i lęk jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniły miasto w rozrywany wojną odpowiednik Sarajewa.
To powieść niebanalna, wielowarstwowa, przedstawiająca Kraków w sposób wyjątkowy. „Chochoły” rzucają na czytelnika urok, potrafią otworzyć mu oczy na magię, której od dawna wokół siebie nie dostrzegał.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena