Koszyk 0
Opis:
Książka świadomie nawiązuje do "Księgi dżungli" Kiplinga, a postać głównego bohatera do Mowgliego, chłopca wychowanego przez wilki. Akcja powieści rozgrywa się w miejskiej dżungli Moskwy i jej nędznych przedmieść, gdzie koczują bezdomni. Romoczka, czteroletni chłopiec, porzucony w opustoszałym domu przez matkę i wujka nie mogąc wytrzymać zimna i głodu, wychodzi na mroźne ulice, by znaleźć cokolwiek do jedzenia. Nikt nie interesuje się samotnym czterolatkiem, wałęsającym się po mieście ... W końcu chłopiec przyłącza się do trzech psów i idzie za nimi do ich legowiska piwnicy pod opuszczonym, zrujnowanym kościołem, gdzie, jak na ludzkie dziecko, panowały straszliwe warunki. "Chłopies" to wielowymiarowa powieść o naturze ludzkiej i zwierzęcej, o niewyraźnych granicach między tymi dwoma światami, o niepewnych wyznacznikach zwierzęcości i człowieczeństwa. Ukazuje specyficzny obraz moskiewskiego społeczeństwa, przy którym życie psiego stada wydaje się wzorem solidarności. Autorka wystrzega się wszakże taniego moralizowania. Wielką zaletą książki jest bogaty, wyrafinowany język, którym opisuje nieskomplikowane z pozoru życie bohaterów. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Eva Hornung
  • 2011
  • 336
  • 195
  • 125
  • 9788311121010
  • 9788311121010
  • ZA80T

Recenzje czytelników

Powieść, która zmusza do refleksji

Ocena:
Autor:
Data:
Eva Hornung to australijska pisarka. Jej powieść "Chłopies" zyskała uznanie wielu krytyków, została wyróżniona w 2010 r. Literacką Nagrodą Prezesa Rady Ministrów w Australii i przetłumaczona na 16 języków.
Akcja powieści rozgrywa się we współczesnej Moskwie. Romoczka, czteroletni chłopiec, podczas srogiej zimy zostaje opuszczony przez matkę i wuja. W poszukiwaniu jedzenia i ciepłego kąta, kierując się instynktem ... podąża za trzema psami do ich schronienia – opuszczonej piwnicy pod starym, zrujnowanym kościołem. Od tej pory Romoczka żyje razem z nimi, traktując ich jak swą rodzinę. Żywi się mlekiem suki Mamoczki oraz tym, co wspólnie ze swymi psimi braćmi i siostrami upolują.
Romoczka bardzo szybko dostosowuje się do trybu życia psów. Sam staje się jakby zwierzęciem. Stara się za wszelką cenę upodobnić do swej psiej rodziny i stać się jej pełnoprawnym członkiem. Wyraźnie odczuwa potrzebę akceptacji ze strony psów i cieszy się, gdy może okazać się przydatny i użyteczny. Mimo ciężkich warunków, w jakich żyje wraz ze swą nową rodziną, Romoczka czuje się szczęśliwy.
Tak mijają lata. Czy jednak taki stan rzeczy, niezgodny z porządkiem świata, może trwać długo? Okazuje się, że nie. Wkrótce w życiu Romoczki zachodzą zmiany, dochodzi do wielu dramatycznych wydarzeń.
"Chłopies" to książka niezwykła, niesamowita. Czytając ją, wchodzimy do świata zwierząt, oglądając go od środka, poznając zwyczaje w nim panujące. Wchodzimy do świata, w którym panują bezwzględne prawa natury i gdzie toczy się brutalna walka o przetrwanie.
Powieść "Chłopies" to książka, która skłania do wielu przemyśleń i refleksji.
Przede wszystkim wzbudza ona ogromną empatię. Czytając powieść, patrzymy na świat ludzi i świat zwierząt oczami Romoczki. Dzięki temu możemy uświadomić sobie, że zwierzęta to istoty, które czują i przeżywają rozmaite emocje. Uderzający jest fragment opisujący obserwacje Romoczki: "Widział ich zaciekawienie, zachwyt, poirytowanie, wątpliwości, przerażenie, zmartwienie, uniesienie (…). Ale sam nie wyczuwał nic".
Poza tym uwagę zwraca dramat rozdartego wewnętrznie Romoczki, w którym walczą ze sobą dwa pierwiastki: ludzki i zwierzęcy; który do końca nie wie, czy jest psem czy człowiekiem; który nie jest pewien, kim chce być.
Dość przerażający jest obraz Moskwy jako wielkomiejskiej dżungli, w której widok samotnie przemierzającego ulice dziecka nie wzbudza niczyjej ciekawości ani zaniepokojenia. Reakcją jest jedynie obojętność. Powieść podkreśla przez to gorzką niestety prawdę o tym, że ludzie tak często nie zwracają uwagi na czyjeś nieszczęście, nie chcą zauważyć, że tuż obok dzieje się coś złego.
Książka ta porusza dotyka również pewnych kwestii moralnych. Czytając ją, można zadać sobie wiele pytań. Gdyby opisane w niej wydarzenia rozegrały się naprawdę, co byłoby lepsze dla takiego chłopca – pozostawienie go samemu sobie, by nadal żył w zdziczeniu czy też wyrwanie go z jedynego znanego mu środowiska i „uczłowieczanie” go na siłę? Czy istniałoby w takiej sytuacji rozwiązanie idealne? A kto byłby odpowiedzialny za to, że w ogóle doszło do takiej sytuacji? Zachowanie Romoczki niejednokrotnie szokuje, ale jednocześnie wzbudza ogromny smutek, bo czyż to jego wina, że stał się taki, jaki się stał? Te i inne pytania nasuwać się mogą w czasie lektury powieści "Chłopies". Warto sięgnąć po nią i spróbować samemu poszukać odpowiedzi.
"Chłopies" to książka, która wywołuje wiele skrajnych emocji. Znajdziemy tu opisy scen dramatycznych, smutnych, poruszających, okrutnych, brutalnych i przerażających. I na pewno dotkną one czułej struny w niejednym sercu. Tym bardziej, że autorka posługuje się bardzo bogatym, pełnym ekspresji słownictwem. Książkę tę charakteryzuje doskonały warsztat pisarski.
"Chłopies" to nie jest książka lekka, łatwa i przyjemna. Ale właśnie dlatego warto poświęcić jej swój czas. Jest to powieść, która wstrząsa do głębi, aż do ostatniej sceny. Jestem pewna, że nie pozostawi nikogo obojętnym. "Chłopies" to książka, która na długo zostanie w Twojej pamięci, pozostawiając odciśnięty ślad w Twym sercu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena