Koszyk 0
Opis:
Hej! Poznaj Travisa. Ma 16 lat, superdziewczynę i nieuleczalnego raka. Gdy staje przed wyborem: śmierć lub eksperymentalna operacja, nie zastanawia się długo. Godzi się na to, by ciało od szyi w dół przeszczepiono mu od zdrowego człowieka. Jest tylko jeden problem – na razie rozwój medycyny nie pozwala na przeprowadzenie tak skomplikowanego zabiegu, dlatego chłopak musi zostać wprowadzony w śpiączkę ... podobną do hibernacji i czekać. Żegna się więc z bliskimi, bo nie wie, czy i kiedy się z nimi zobaczy. Budzi się pięć lat później. Ma własną głowę i atra kcyjne, choć obce ciało. Świat z pozoru jest taki sam jak dawniej. Jednak powrót do życia wygląda inaczej, niż Travis to sobie wyobrażał. Jego przyjaciele są już na studiach, rodzice coś przed nim ukrywają, a dziewczyna… Hmm, wygląda na to, że ma narzeczonego. Trudno się dziwić, że chłopak nie ma zamiaru się z tym pogodzić. W końcu you only live twice. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Otwarte
 • miękka
Mniej Więcej
 • John Corey Whaley
 • 2016
 • 1
 • 352
 • 205
 • 136
 • *, 978837515-390-3
 • 9788375153903
 • ZD7MJ
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

„Zdaje się, że wcale nie trzeba tak do końca umrzeć, żeby zostać uznanym za zmarłego”.

Ocena:
Data:
Travis Coates ma 16 lat i wyrok: ostra białaczka limfoblastyczna. Wyczerpujące chemioterapie nie przyniosły efektów, a zmęczony organizm chłopca powoli zaczyna się poddawać. Ostatnią nadzieją w całej sytuacji okazuje się doktor Lloyd Saranson z Centrum Podtrzymywania Życia, który ma dla Travisa nietypową propozycję: chce dać chłopcu szansę na skorzystanie z przełomowego zabiegu kriogenicznego ... Podczas operacji głowa Coatesa zostałaby oddzielona od ciała i poddana działaniu ekstremalnie niskich temperatur, a w przyszłości – o ile pojawiłaby się taka możliwość – zostałaby przytwierdzona do ciała dawcy lub do konstrukcji mechanicznej. Pomimo niedorzeczności konceptu, Travis Coates czuje, że to dla niego jedyna szansa na powrót do normalnego życia.

„Myślałem, że jeśli się w ogóle obudzę, to będzie to za sto lat, w zupełnie nowym świecie, wśród nowych ludzi. Tymczasem utknąłem w tej zmutowanej wersji swojego starego życia, w której wszyscy zdążyli już dorosnąć do tego, żeby o mnie zapomnieć. A przynajmniej rozpocząć jakiś nowy etap, do którego ja już nie pasowałem”.

Travis Coates otwiera oczy i spogląda na swoich rodziców. Od ostatniego razu, kiedy ich widział, minęło pięć lat. Okazuje się, że jest drugą osobą na świecie, której głowę udało się przytwierdzić do ciała dawcy. Szczęście nie trwa jednak długo. Chłopiec odkrywa, że wszystko, co znał, uległo zmianie. Jego ubrania i pamiątki zniknęły, ukochana dziewczyna ma narzeczonego, a najlepszy przyjaciel stał się zupełnie innym człowiekiem.

„Żyje się tylko dwa razy”.

,,Chłopak, który stracił głowę" początkowo może wydawać się powieścią absurdalną, jednak nie jest to ani karykaturalne science fiction, ani ckliwy dramat. Dzieło Johna Whaleya odznacza się znakomitym humorem i bardzo dobrze przedstawioną historią, w której wraz z głównym bohaterem powoli wkraczamy w życie po kilkuletniej przerwie. Nie ma tu wzniosłych przemów nad cudem istnienia i niezwykłej metamorfozy głównego bohatera. Jest za to tęsknota za przeszłością, ból po stracie i usilne starania nastolatka, który pragnie sprawić, by jego życie wróciło na właściwy tor. Po zamknięciu tej książki pół dekady może Wam się wydać nieskończonością, podczas której cały Wasz świat mógłby się wywrócić do góry nogami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

http://moje-buki.blogspot.com/2016/03/172-przedpremierowo-chopak-ktory-straci_17.html

Ocena:
Data:
"Po prostu otwórz oczy."

Poznaj Travisa. Ma 16 lat, superdziewczynę i nieuleczalnego raka. Gdy staje przed wyborem: śmierć lub eksperymentalna operacja, nie zastanawia się długo. Godzi się na to, by ciało od szyi w dół przeszczepiono mu od zdrowego człowieka. Jest tylko jeden problem – na razie rozwój medycyny nie pozwala na przeprowadzenie tak skomplikowanego zabiegu, dlatego chłopak musi zostać wprowadzony w śpiączkę podobną do hibernacji i czekać. Żegna się więc z bliskimi ... bo nie wie, czy i kiedy się z nimi zobaczy.
Budzi się pięć lat później. Ma własną głowę i atrakcyjne, choć obce ciało. Świat z pozoru jest taki sam jak dawniej. Jednak powrót do życia wygląda inaczej, niż Travis to sobie wyobrażał. Jego przyjaciele są już na studiach, rodzice coś przed nim ukrywają, a dziewczyna… Hmm, wygląda na to, że ma narzeczonego. Trudno się dziwić, że chłopak nie ma zamiaru się z tym pogodzić.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam tytuł książki myślałam, że będzie to historia o chłopaku, który na zabój zakochał się w jakiejś dziewczynie (i w pewnym sensie tak było). Dopiero później, czytając powieść dowiedziałam się, że główny bohater DOSŁOWNIE stracił głowę.


Pomysł na Chłopaka, który stracił głowę jest genialny. Z czymś podobnym nigdy się jeszcze nie spotkałam. Strona naukowo-medyczna tej książki zafascynowała mnie chyba najbardziej. No wiecie, nasz świat jest bardzo rozwinięty, ale żeby odciąć komuś głowę, a potem przyczepić do innego ciała? Historia jak filmu science-fiction.

Książkę czyta się szybko ze względu na młodzieżowy język dominujący w tej powieści. Plusem jest także dość specyficzny humor. Znajduje się tutaj dużo gier słownych ściśle związanych z głowami. Lub śmiercią. Jednak mimo to powieść porusza ważny temat jakim jest choroba. Poza tym główny bohater musi borykać się z innymi problemami. Na przykład powrotem do rzeczywistości, przyzwyczajeniem się do myśli, że jego Cate oraz Kyle są już na studiach, a on utknął w liceum.

"- (...) Do diabła, nigdy nie byłem w tak dobrej formie, a powinienem już nie żyć. I co ty na to?
- Brzmi jak niezły przekręt - zauważyłem.
- Ty i ja, Travis, jesteśmy największymi oszustami na świecie."

Kreacja bohaterów jest fantastyczna. Są oni wiarygodni, pełni emocji. Autor świetnie przedstawia problemy emocjonalne Travisa oraz jego bliskich, którzy po "śmierci" chłopaka ruszyli do przodu. Niestety, sam Travis jest irytującym bohaterem. Dostał drugą szansę. Zmartwychwstał. A on zamiast cieszyć się życiem, cały czas narzekał. I nie mógł ruszyć dalej, bo kurczowo trzymał się przeszłość.

Chłopak, który stracił głowę to niesamowita historia o życiu, przyjaźni oraz miłości. Jestem pewna, że spodoba się każdemu, ponieważ dzięki dopracowanej fabule, nietuzinkowemu pomysłowi oraz ogromnej dawce humoru od książki nie można się oderwać. Mi zawróciła w głowie, mam nadzieję, że z Wami zrobi to samo!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena