Koszyk 0
Opis:
Nadżi jest zaangażowanym politycznie poetą, ale studiuje budowę tkanek. Szajma ma trzydzieści lat i jest starą panną. Rafat uważa się za Amerykanina, ale wpada w furię, gdy jego córka przeprowadza się do chłopaka. Carol nie może znaleźć pracy, bo jest czarna. Aparatczyk Danana zamienia życie swojej żony w piekło. Wkrótce do Chicago ma przybyć z wizytą prezydent Egiptu. Nie wszystkim to się podoba... W nowej powieści Al-Aswani podejmuje temat Wykorzystania i multietniczności ... przygląda się różnym sposobom życia na styku odmiennych tradycji i kultur. Jego bohaterowie - egipscy i amerykańscy studenci oraz wykładowcy - pracują lub uczą się w Centrum Medycznym Uniwersytetu Illinois. Amerykańska uczelnia staje się świadkiem ich wzlotów i upadków, miłości, tęsknot, bolączek. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ala Al-Aswani
  • 2010
  • 344
  • 211
  • 150
  • Kontynenty
  • 978-83-62122-035
  • 9788362122035
  • Y7007

Recenzje czytelników

Polecam

Ocena:
Autor:
Data:
Kultura arabska nierozerwalnie związana jest z przekazywaniem słowa. Ala al-Aswani, egipski lekarz i pisarz, jest spadkobiercą najlepszych tradycji, dziedzicem hakawatich czyli opowiadaczy. Miłość do literatury zaszczepił w nim zapewne ojciec, Abbas al-Aswani, prawnik i pisarz, wyróżniony państwową nagrodą literacką w 1974 roku. Z pewnością wpływ na niego miało też pisarstwo wywodzącego się z Egiptu nieżyjącego już Nadżiba Mahfuza, wybitnego prozaika ... laureata literackiej Nagrody Nobla w roku 1988. Na początek nowej serii „Kontynenty” oficyna Smak Słowa opublikowała utwór jednego ze słynniejszych autorów arabskojęzycznych ostatnich lat, obwołanego nawet następcą wielkiego Mahfuza. Popularność al-Aswaniemu przyniosła jego pierwsza powieść „Kair. Historia pewnej kamienicy”, ukazująca różnorodne aspekty życia w Egipcie. Tym razem pisarz zabrał czytelnika do Chicago, choć równie dobrze mogłoby być to inne amerykańskie miasto, i uczynił je miejscem zderzenia się kultur Wschodu i Zachodu. Zaaranżował spotkanie postaci, które nigdy by się nie spotkały w rzeczywistości. Pozwolił dojść do głosu instynktom, które dla względnej równowagi trzymane są zwykle na wodzy. Bohaterami swej opowieści autor uczynił intelektualistów – amerykańskich i egipskich – studentów i profesorów związanych z Katedrą Histologii Uniwersytetu Illinois.

Mamy więc historię poety Nadżiego o niepokornej duszy, który przyjeżdża na studia z powodów politycznych. Drażni go nepotyzm, korupcja i brak prawdziwej demokracji w jego kraju. Na uniwersytet przybywa też Szajma, dziewczyna skromna, wielkiej wiary, szanująca tradycję i zasady. Tu poznaje Tarika Hasiba, który dotychczas nie radził sobie w relacjach męskodamskich. Rafat Sabit wyemigrował z Egiptu, „przeobraził się w Amerykanina jak się patrzy”, lecz tak naprawdę uśpił tylko swą prawdziwą naturę. Aż pewnego dnia, po 30 latach, mentalność wschodniego mężczyzny dała o sobie znać. Początkiem końca była decyzja jego córki Sary, która postanowiła wyprowadzić się z domu, by zamieszkać z chłopakiem. Wśród licznej galerii postaci spotkamy też Karama – Kopta, czyli egipskiego chrześcijanina. Jest jeszcze Graham, lewicujący profesor uniwersytecki i jego żona Carol, która z powodu czarnego koloru skóry nie może znaleźć pracy.

Ala al-Aswani pisze z przekonaniem, jak hakawati tworzy opowieści życia swych bohaterów. Z drugiej strony bez cienia zażenowania mówi o tym, co boli jego ojczyznę, pokazuje też, że Egipt jest wyjątkowy i często nie odpowiada wyobrażeniom, jakie mają o nim ludzie Zachodu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena