Koszyk 0
Opis:
Skandale obyczajowe z jej udziałem były na ustach całego Paryża. Jej książki rozpętywały burze. Teraz - po blisko dziewięćdziesięciu latach od francuskiego wydania - ukazuje się po polsku Cheri: powieść, która zapewniła Colette niebywałą sławę. L?a zbliża się do pięćdziesiątki. Choć powoli żegna się z profesją kurtyzany, wciąż ma ciało budzące pożądanie - dorodne, o piersiach i pośladkach jędrnych niczym ciało nimf na włoskich fontannach. Uwielbia przepych, dojrzałe wina i młodych mężczyzn ... Tak młodych jak Cheri, dwudziestopięciolatek, którego kochanką i przyjaciółką była przez ostatnie sześć lat. Taka nierozwaga! - karci się w duchu. Cheri jest synem jej koleżanki po fachu, okrąglutkiej pani Peloux. Rozpieszczony i wypieszczony. Piękny, cyniczny i próżny. Postanowiono, że powinien się ożenić. Poślubia zatem młodziutką Edme. Cóż, kiedy nie może zapomnieć o Li, jej wygodnym, lekko upudrowanym ramieniu i ogromnym łożu w obitej jedwabiami sypialni... Historia pożądania, miłości, piękna i walki z bezlitosnym czasem. Przepojona atmosferą belle poque, napisana wykwintnym, drżącym od namiętności, pełnym przepychu stylem. Powieść przenieśli na ekran scenarzysta Christopher Hampton i reżyser Stephen Frears, którzy współpracowali już przy Niebezpiecznych związkach. W głównych rolach wystąpili: Michelle Pfeiffer, Rupert Friend i Kathy Bates. "Krótko: Cheri to arcydzieło." "The New Republic" Znakomita i wzruszająca powieść. Cheri zdobywa serce czytelnika w dwojaki sposób: poprzez opowiadaną historię, a jeszcze bardziej ze względu na mistrzostwo stylu. "The New York Times" "Mistrzyni i odnowicielka francuskiej tradycji pisarstwa intymnego. Długie zdania, doskonale przejrzyste, pełne zmysłowych detali, manifestacji artystycznego smaku, lekkiego podniecenia i gotowości do chłonięcia doznań - to słynny styl Colette." Kazimiera Szczuka "Colette jest pisarką o bardzo wyrafinowanym słownictwie i metaforach." Maria Janion Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • twarda
Mniej Więcej
 • Sidonie Colette
 • 2010
 • 1
 • 250
 • 165
 • 125
 • 978-83-7414-6-814
 • 9788374146814
 • Y5306

Recenzje czytelników

Colette przełamuje kolejne tabu

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy dziewięćdziesiąt lat temu Colette podejmowała temat związku straszej kobiety z młodszym mężczyzną, zapewne była pionierką i łamała tabu. Nie dość, że bohaterką uczyniła starzejącą się kurtyzanę, to jeszcze związała ją z młodszym od niej o połowę mężczyzną. Lea, wciąż piękna kobieta z burzliwą przeszłością, dobrze urządzona, obdarzona wyrafinowanym smakiem, od sześciu lat jest kochanką Chériego, syna swej przyjaciółki, również byłej kurtyzany. Chéri, choć przystojny, porzucił szkołę ... matka nie zapewniła mu żadnego wychowania, rósł dziki, kierując się jedynie własnymi zachciankami. Hulaszczy tryb życia przygasił jego urodę, odebrał mu energię i chęć do życia. Lea postanowiła uratować chłopaka, zapewnić zdrowy tryb życia, wiejskie rozrywki i swoje łoże. Traktowała to jak kaprys, zachciankę na krótkie wakacje. Okazało się jednak, że ani ona, ani Chéri nie potrafią z siebie zrezygnować. Nie traktowali swego związku jako miłości, raczej jako wygodny dla obojga układ. Lea wychowywała kochanka, matkowała mu, znosiła kaprysy, drobne sprzeczki. On lubił uregulowany tryb życia, luksus zapewniany przez kochankę, pławił się w jej cieple. Tę sześcioletnią sielankę przerwała wieść o planowanym małżeństwie Chériego z bogatą panną. Kochankowie sądzili, że rozejdą się bezboleśnie, że bez trudu zrezygnują z codziennej rutyny. Okazało się jednak, że muszą bardzo głęboko przemyśleć łączącą ich relację. Wnioski, do jakich doszli, były zaskoczeniem dla nich samych.

Proza Colette jest niezwykle kunsztowna, uruchamia wszystkie zmysły czytelnika. Uderza do głowy, oszałamia bogactwem smaków, musuje bąbelkami humoru. Pod tą lekkością formy kryje się jednak znakomite studium psychologiczne kobiety koło pięćdziesiątki, której młody kochanek pozwala czuć się piękną i atrakcyjną, daje impuls do walki z nieubłaganym czasem, a równocześnie zaspokaja jej niespełnione ciągoty macierzyńskie. To również znakomity portret mężczyzny, który przeżywa bolesny proces dojrzewania, wychodzenia z beztroskich lat chłopięcych, i musi się zmagać z własnymi uczuciami.

Powieść Colette ani trochę się nie zestarzała. Drobna zmiana dekoracji i historia mogłaby się równie dobrze rozgrywać dziś. Utworom francuskiej skandalistki nie zaszkodziły przemiany obyczajowe: opadły niezdrowe emocje, a spod nich wyłoniły się prawdziwe walory – dar obserwacji, psychologiczna wnikliwość, znajomość ludzkiej natury i znakomity styl.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Miłość zakazana i życie pełne radości oraz namiętności

Ocena:
Autor:
Data:
Książka z 1920 roku, lecz czyta się ją jakby została napisana wczoraj. Fascynująca fabuła, dobór słów i...niesamowita Colette - wszystko to zawsze gwarantuje świetną powieść. Dlaczego? Ponieważ Colette kolejny raz łamie wszelkie zasady panujące na świecie i dotyczące 'tematów, o których nie można mówić na głos'.
Jak można opisać 'Cheri' w kilku słowach? Miłość zakazana i życie pełne radości oraz namiętności nawet w wieku dojrzałym ...
Tym razem jesteśmy świadkami niesamowitej relacji pomiędzy dojrzałą kobietą a młodym chłopakiem. Na początku historii poznajemy Cheriego, chłopaka w wieku 25 lat, który jest szaleńczo zakochany w dużo starszej od siebie kobiecie. Lea jest piękną kobietą, która nie wygląda na swój wiek - 49 lat. Pomiędzy kartkami książki przeżywamy wraz z bohaterami sześć lat ich życia, które jest mieszanką miłości, rozstania, dobrych i złych decyzji oraz emocjom towarzyszącym małżeństwu, do którego zostaje zmuszony Cheri.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena