Koszyk 0
Opis:
Ksiądz Tomas Halik, jedna z najważniejszych postaci czeskiego Kościoła, laureat Nagrody Templetona 2014 przyznawanej za "wyjątkowy wkład w rozwój duchowego wymiaru życia", oddaje do rąk polskiego czytelnika kolejną książkę. Redaktor próbujący wybrać z niej fragment na okładkę napotyka trudności: nadają się na nią niemal wszystkie zdania tego tekstu. Poruszają nasze uśpione sumienia, zmuszają do namysłu i nowych odpowiedzi na pytania, na które odpowiedzieliśmy sobie, jak nam się wydawało ... już raz na zawsze. Co znajdujemy w tym, kogo kochamy? Czym naprawdę jest miłość? Czy zamiast: "Skąd zło?", nie powinniśmy pytać raczej: "Skąd czułość i dobro?". Czy pragniemy, aby Boga nie było? Czy z Jego niedostępności nie wyprowadzamy zbyt pochopnych wniosków? Czy On jest odpowiedzią, czy też raczej pytaniem? Czy nasze życie to definitywne olśnienie Bogiem, które kiedyś przeżyliśmy, czy może "droga w dół z góry Tabor?" Ksiądz Halik pisze o Bogu, który tęskni za naszą tęsknotą, i o Bogu, który jest tańcem. Sporo miejsca poświęca też Nietzschemu, którego uważa paradoksalnie za swego przewodnika po krętych ścieżkach religii. Wiara, która sądzi, że nie potrzebuje już płomienia tęsknoty, jest trupio zimna; jeśli uważa, że nie potrzebuje już wyruszać w dalszą drogę poszukiwania i pytania, jest dotknięta paraliżem. Jeśli przekonanie religijne nie zawiera owego żarliwego przytaknięcia, jeśli owo "wiem, że jesteś", nie jest już ożywiane pragnieniem miłości, owym "chcę, abyś był", wtedy wiara zamienia się w ideologię. Traci w ten sposób swój niepowtarzalny korzenno-słony smak, do niczego już się nie nadaje, tylko do wyrzucenia i podeptania przez ludzi. A ludzie to często i chętnie (i słusznie) czynią! Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Tomas Halik
 • 2014
 • 1
 • 256
 • 193
 • 136
 • 978-83-240-3221-1
 • 9788324032211
 • ZBKY5

Recenzje czytelników

dla każdego

Ocena:
Autor:
Data:
„Chcę, abyś był” to książka dla każdego. Chociaż głównym tematem jest wiara katolicka uważam, że z równym zaciekawieniem może ją przeczytać i ateista, i agnostyk, i katolik praktykujący, i ten poszukujący. Tomàš Halík po książkach o wierze i nadziei postanowił napisać również tę o miłości, tworząc swoisty tryptyk o podstawowych ludzkich wartościach.
Słowo „miłość” odmienia się w tej książce przez wszystkie przypadki. Czeski teolog Tomàš Halík prowadzi pełne dojrzałej mądrości rozważania ... które swój początek mają w lekturze tekstów Nietzschego, a zwłaszcza w jego słynnym zdaniu „Bóg umarł”. Z tego nihilistycznego, pełnego beznadziei krótkiego zdania ksiądz-erudyta wywodzi myśli na temat końca pewnej formy religii ukształtowanej w czasach nowoczesnych. Ma świadomość zmian zachodzących we współczesnym świecie, a co za tym idzie także zmian w pojmowaniu Boga – kim jest i czy w ogóle jest, czy wpływa na nasze życie? Ksiądz Tomàš Halík uważa, że miłość do Boga ma swoje źródło w miłości człowieka do człowieka, dlatego „Chcę, abyś był” to opowieść o poszukiwaniu i odkrywaniu miłości nie tylko człowieka do Boga, ale przede wszystkim człowieka do człowieka – do bliźniego i do nieprzyjaciela.
Tomàš Halík odwołuje się w swojej książce nie tylko do Nietzschego, ale również w toku swoich rozważań przywołuje zdania i opinie współczesnych teologów i filozofów. Z jednymi się zgadza, z innymi dyplomatycznie, ale stanowczo polemizuje. Pokazuje różne punkty widzenia dotyczące pojmowania współczesnej religii i wiary. Wskazuje zmiany zachodzące w religijności współczesnych ludzi, widzi wiarę nie jako skamielinę, ale jako żywy twór reagujący na pęd dzisiejszego świata. Współcześnie ludzie uwikłani są w spełnianie społecznych wymogów, takich jak kariera, konsumpcjonizm, pogoń za byciem idealnym i najlepszym. Lektura tej książki pomoże nam się zatrzymać na chwilę po to, żeby jeszcze raz zweryfikować wartości, za którymi dążymy. Chociaż czeski ksiądz odwołuje się do wielu myślicieli, robi to zgrabnie i bez naukowego nadęcia – dzięki temu książkę mogą czytać ludzie z licznymi fakultetami, ale też ci bez humanistycznego wykształcenia, którzy chcą pobudzić swój rozwój duchowy. Siłą tej książki jest także bijący z niej optymizm i radość. Tomàš Halík nie ma w sobie nic z księdza krzyczącego z ambony i nawołującego do ślepego i tym samym płytkiego przyjmowania prawd wiary. Swoimi rozważaniami każe nam myśleć, nie zastygać w swojej wierze, odpowiadać cały czas na pytania, na które być może odpowiedzieliśmy już raz i uważamy, że mamy to z głowy. Pobudza do myślenia tych niewierzących, ale może przede wszystkim tych wierzących.
W książce „Chcę, abyś był” pojawia się sporo definicji. Czeski teolog wskazuje czym jest ateizm, agnostycyzm, niebo, piekło, Bóg. Jednak najważniejszą i najpiękniejszą definicją jest definicja miłości zawarta w tytule. „Kocham” to znaczy „chcę, abyś był”. Jest to stwierdzenie przypisywane św. Augustynowi. Mocą tych słów jest to, że mogą odnosić się nie tylko do Boga, ale mogą również wyrażać miłość między ludźmi. Kocham cię, czyli chcę abyś po prostu był.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena