Koszyk 0
Opis:
Bo miłość jest przecież najbardziej szalonym uczuciem, które może zawładnąć człowiekiem. Nie ma od niego ucieczki. Głupotą jest więc sądzić, że nigdy nas nie dopadnie – zrobi to, wcześniej lub później. A wtedy będziesz błagać, żeby jak najdłużej z tobą pozostała. Ale ona nie jest łaskawa. Nigdy nie była. I nigdy nie będzie ... Nastoletnia Oliwia przenosi się razem z mamą i bratem bliźniakiem do innego miasta. Zaczyna naukę w szkole z internatem i musi zdobywać pozycję w nowym środowisku. Jak każda nastolatka czeka także na pierwsze zakochanie. Oliwia odnajduje swoją miłość na lekcji angielskiego, ale… to nie jest szczęśliwa miłość. Poruszająca, wstrząsająca powieść młodej autorki o wzajemnej fascynacji uczennicy i nauczycielki. Odważny głos o poszukiwaniu tożsamości. Także seksualnej. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Lucky
 • miękka
Mniej Więcej
 • Dominika Smoleń
 • 2015
 • 1
 • 208
 • 191
 • 123
 • 9788362502943
 • 9788362502943
 • ZCV8B

Recenzje czytelników

Cena naszych pragień

Ocena:
Autor:
Data:
Dominika Smoleń to licealistka. Jest współprowadzącą bloga Nasz Książkowir. Jej pierwsza powieść została wydana przez wydawnictwo Lucky. Książka nosi tytuł Cena naszych pragnień i do księgarń trafi w sierpniu 2015 roku.
Oliwia wraz z mamą i bratem przeprowadza się na drugi koniec Polski. Ma zacząć naukę w szkole z internatem, a jej brat będzie mieszkał w domu. Oliwia musi poprawić swoje wyniki, podnieść średnią, a tylko poza domem będzie mogła się skupić ... Nie jest zbyt zadowolona z nowej sytuacji. Z bratem łączą ją bardzo bliskie stosunki, a teraz będzie mogła się z nim widywać tylko podczas zajęć. Nowe środowisko też jest dla niej wyzwaniem – inne koleżanki, koledzy, zupełnie nowi nauczyciele. Dziewczyna szybko jednak nawiązuje kontakty z rówieśnikami i jakoś udaje jej się przeżyć pierwsze dni w nowej szkole. Niestety, gdy Oliwia trafia na lekcję angielskiego, okazuje się, że nauczycielka nie jest pewna jej zdolności językowych i proponuje dodatkowe lekcje. Nastolatka nie ma wyjścia, ale chyba też nie chce go mieć – coś w nauczycielce zaczyna jej się podobać...
Narratorką w powieści jest Oliwia. Trzeba przyznać, że ta dziewczyna ma charakterek! Pierwsze wypowiedzi są pełne ironii, jakby próbowała ukryć, że boi się zmian. Nieraz uśmiechnęłam się, czytając jej złośliwe uwagi. Na dodatek często posługuje się wtrąceniami do własnej opowieści, które umieszczono w nawiasach. Te komentarze bywają tak zabawne, że nie da się nie polubić dziewczyny.
Oliwia to młoda dziewczyna, która ma do siebie wielki dystans. Jest inteligentna, oczytana, otwarta. Szybko nawiązuje nowe znajomości. Gdy zaczyna jej się podobać nauczycielka, Oliwia jest jedynie zaskoczona, nie przerażona. Nigdy nie zastanawiała się nad swoją orientacją, do tej pory spotykała się z chłopakami. Nie widzi jednak nic złego w tym, że pociąga ją kobieta. I to starsza kobieta. Problemem mogą być jednak mąż i stanowisko, jakie zajmuje potencjalna kochanka.
Pierwsza część książki to głównie opis tego, jak Oliwia radzi sobie w nowej szkole. Gdy dziewczyna pozna już nowych znajomych, dowiadujemy się o tym, że podoba jej się nauczycielka. Od tego miejsca zaczyna się całkiem inna opowieść. Pożądanie nieraz bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Oliwia musi ukrywać swoją fascynację. Na dodatek jej uczucie trochę ją zaślepia – nie od razu orientuje się, z kim się zadaje. W drugiej części książki znajdziemy miłość, namiętność i niepewność. Wszystko, z czym muszą zmierzyć się ukochani. Tym razem jest tak samo, chociaż ta para nie jest taka jak inne – w końcu związek stworzyła dojrzała nauczycielka i młoda uczennica.
Trzeba przyznać, że trudno określić, jaki to typ książki. Na początku dostajemy opowieść rodem z amerykańskich filmów młodzieżowych – przeprowadzka, nowi znajomi, internat, trochę płytkie dialogi... Potem jednak historia zmienia się o 180 stopni. To opowieść o trudnej miłości, odkrywaniu swojej seksualności, poznawaniu siebie. Momentami zaczyna przypominać erotyk. Co ciekawe, autorka nie zdecydowała się na rzucenie swoich bohaterek w wir namiętności już przy pierwszej możliwej okazji. Kobiety poznają się stopniowo, odkrywają swoje ciała po kawałku, wszystko jest bardzo dobrze zbalansowane i wyważone. Dzięki temu opowieść jest bardzo realna. Sceny erotyczne nie są przekombinowane, to po prostu opis stosunku w dość filmowym stylu, bez zbędnych scen. Wielkie brawa za takie przedstawienie.
Na koniec otrzymujemy coś w rodzaju powieści psychologicznej. Trudne położenie Oliwii sprawia, że dziewczyna zaczyna tracić pewność siebie, bywa rozdrażniona, aż w końcu trafia na mur, który okazuje się nie do przejścia. Najgorzej, że nie ma się z kim podzielić swoją tajemnicą. Jest zmuszana do robienia czegoś, na co nie ma ochoty. Musi udawać przed wszystkimi, że jest szczęśliwa. Jednak to, co dzieje się w jej głowie, czym dzieli się z czytelnikami, jest porażająco smutne. Z pełnej życia, szczęśliwej nastolatki, nagle staje się wystraszonym dzieckiem, które nie wie, jak poradzić sobie z problemami.
Gdy zaczynałam czytać powieść, bałam się, że dostanę średnią historię o dziewczynie, która się zakochuje, rozstaje, a potem znowu jest szczęśliwa w objęciach swojej ukochanej. Bardzo się pomyliłam. Chociaż niektóre dialogi bywały sztuczne, a pierwsza część książki była umiarkowanie porywająca, wszystko zmieniło się po kilkunastu rozdziałach. Nie mogłam się oderwać od opowieści o miłości, która nie była standardowa. Od tego momentu naprawdę wciągnęłam się w tę historię.
Dużym plusem jest to, że autorka zdecydowała się na podjęcie tak trudnego tematu. Miłość między dwiema kobietami, które na dodatek dzieli kilka lat różnicy, została przedstawiona w sposób niebanalny, ale też nieprzekombinowany. Jest to spójna historia, która pokazuje zmianę, jaka zachodzi w młodej dziewczynie. Na dokładkę mamy jeszcze ostatnie rozdziały, w których Oliwia jest zastraszana i szantażowana, co bardzo wpływa na jej psychikę. Ten wątek zaskoczył mnie tak bardzo, że gdy skończyłam książkę, musiałam chwilę ochłonąć, nim zebrałam myśli.
Od strony technicznej książka też prezentuje się bardzo dobrze. Ładna, prosta okładka, dobrze zrobiona korekta i niewielki format sprawiają, że to pozycja, którą ogląda się z przyjemnością, tak samo jak czyta. Bardzo interesującym dodatkiem w powieści są cytaty zaczynające każdy rozdział. Autorka wybrała kilka interesujących słów różnych twórców. Dzięki temu książka jest dopieszczona w każdym możliwym aspekcie.
Polecam tę książkę tym, którzy szukają pozycji o niebanalnym temacie. To naprawdę bardzo dobry debiut, który warto przeczytać. Nie mogę doczekać się innych książek tej autorki – skoro pierwsza była dobra, to inne mogą być już tylko lepsze.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Cena Naszych Pragnień, BlackAndWihte

Ocena:
Autor:
Data:
Dominika Smoleń, energiczna 18-tka, wyróżniająca się niezwykłym intelektem licealistka, jedna z dziewczyn współprowadzących bloga Nasz Książkowir. Dziewczyna, która nie boi się chwycić za pióro i walczyć o swoje marzenia. Odkąd dowiedziałam się, że wydaje swoją debiutancką powieść "Cena naszych pragnień", zapragnęłam ją mieć! Tym bardziej, że wiedziałam, iż będzie ona poruszać trudny temat, w wielu kręgach nadal uważany za temat "tabu"- temat miłości homoseksualnej ...

Oliwia, siedemnastoletnia dziewczyna, zmuszona jest zmienić swoje miejsce zamieszkania z Gdyni na Katowice- do nowego miasta przeprowadza się ze swym bratem bliźniakiem Dawidem i matką. Jej brat (ten, któremu dostały się lepsze geny) zostaje wraz z matką w ich nowym mieszkaniu, zaś Oliwia zamieszkuje w akademiku o twardych regułach (potrzebuje skupienia w celu podciągnięcia swoich ocen). Nastolatka rozpoczyna naukę w nowej szkole, w której nie zna nikogo oprócz starszego o 3 minuty brata- swojej bliźniaczej połowy. Placówkę do której uczęszcza cechuje wysoki poziom, co zauważamy również po sposobie noszenia się jej uczniów. Dziewczyna decyduje się na klasę, z rozszerzonym angielskim, który zawsze był jej mocną stroną. Teraz jednak nie jest pewna czy jest na tyle dobra, żeby poradzić sobie z przyswojeniem całego programu. Udaje jej się zaaklimatyzować w nowej szkole, a nawet zawrzeć nowe znajomości. Daleko im jednak do tych, które pozostawiła w Gdyni, a zwłaszcza do zażyłej przyjaźni z Laurą, z którą nadal utrzymuje kontakt telefoniczny, choć to już nie to samo, co kiedyś.

"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać".
(Antonie de Saint-Exupe'ry)

Oliwia, choć już wcześniej umawiała się na randki ze swoimi rówieśnikami, to tak naprawdę nigdy nie kochała- nie wiedziała co to znaczy prawdziwa Miłość- MIŁOŚĆ przez duże "M".

Aż...
Do momentu nadejścia jej pierwszego spotkania z Panią Melanią Gałęziowską, nauczycielką języka angielskiego, która od pierwszego wejrzenia wywiera na nastolatce ogromne wrażenie. Ta dojrzała kobieta po 30-tce, Pani profesor, a na dodatek osoba zamężna, w skuteczny sposób oczarowuje swoim wdziękiem nową uczennicę. Oliwia, której nigdy nawet przez myśl by nie przeszło, że mogłyby jej się podobać kobiety, zaczyna czuć do niej coś, czego nigdy wcześniej nie poczuła na widok nikogo innego- motylki w brzuchu. To wtedy jej własne myśli zaczynają ją przerażać. Próbuje na różne sposoby stłumić w sobie to dziwne uczucie, które przeszywa jej ciało i duszę na wskroś. Niemniej jednak jej wysiłki idą na próżno, bo z każdą kolejną lekcją uczucie staje się coraz silniejsze. Kiedy Pani Melania proponuje nastolatce dodatkowe korepetycje, to jest ten moment, w którym Oliwia zaczyna rozumieć, że i ona nie jest obojętna swojej "rudej anielicy", jak ją nazywa. Od tej pory nic już nie było dla nastolatki takie samo jak kiedyś. Całe jej życie z dnia na dzień wywraca się o całe 180 stopni, a ona nie może dojść do ładu sama ze sobą. Zaczyna przypominać zakazany owoc, który kusi, którego się pragnie, ale jego zerwanie wiąże się z wygnaniem z raju (z brakiem akceptacji przez społeczeństwo). Para decyduje się na potajemne schadzki, którym towarzyszą upojne chwile uniesień połączone z odkrywaniem tajemnic swojego ciała. Oboje starają się ukryć swój związek przed wyjściem na światło dzienne. O dziwo, Oliwia w zaskakującym tempie nadrabia zaległości w nauce. Poza spotkaniami z Mel, jak każdy nastolatek bawi się ze swoimi znajomymi na imprezach, koncertach, spotkaniach towarzyskich. Nie chce też dawać powodów do podejrzeń swoim nowym znajomym, wiedząc, że kiedy zacznie ich ignorować, to pewne jest, że mogą zacząć się czegoś domyślać. Oliwia czuje ciągły niedosyt spotkań ze swoją boginią. Przy niej czuje się kochana, czuje się wyjątkowo, czuje jak rosną jej skrzydła. Nareszcie dane jest jej zaznać uczucia prawdziwej MIŁOŚCI.

"Kochać - to zaprzeć się samego siebie, porzucić wszelki możliwy umiar oraz rozsądek - i pędzić najkrótszą drogą do krainy najwspanialszej rozkoszy, kochającej ludzkie serce".
(Arystoteles)

Historia tej powieści przedstawiona jest oczami Oliwi- to ona oprowadza nas po nowej szkole, internacie, opisuje swoje uczucia, emocje i wszystkie sytuacje, które mają miejsce w jej życiu. Naszej bohaterce nie brak charakterku! Język jakim się posługuje jest cięty, przez co dialogi okraszone są sporą dawką dobrego humoru. Każdy rozdział poprzedza cytat znanego myśliciela, filozofa, autora znanych książek. Tekst jest spójny stylistycznie. Portrety psychologiczne postaci są bardzo realistyczne, co sprawia, że powieść jest bardzo wiarygodna. Wplecione w fabułę słowa piosenek, które towarzyszyły Oliwi, w różnych momentach jej życia, są czymś wyjątkowym (ukazują stan ducha nastolatki). Zdecydowanie najbardziej poruszające sceny znajdziemy w ostatnich rozdziałach tej książki, więc zaopatrzcie się w pudełko chusteczek. Gwarantuję wam, że choćbyście się mocno starali, to łez wzruszenia nie powstrzymacie.

Czy tajemnica łącząca uczennicę i nauczycielkę wyjdzie na jaw? Jaką cenę przyjdzie zapłacić Oliwi, za to zakazane uczucie? Tego wam nie powiem. Możecie dowiedzieć się o tym, czytając książkę "Cena naszych pragnień"- a zaręczam, że warto, bo koniec tej powieści jest zaskakujący. I nie oczekujcie na ostatniej stronie szczęśliwego happy endu, bo go tam nie znajdziecie. Odnajdziecie w niej natomiast całą masę emocji towarzyszących głównej bohaterce, której przyszło stawić czoła trudnej miłości- zakazanej miłości. I może zatrzymacie się na chwile, posnujecie refleksje, a jeżeli dotąd nie akceptowaliście tego rodzaju związków, to może teraz spojrzycie na nie z zupełnie innej perspektywy.

"Miłość nigdy nie jest łatwa, ale sprawia, że warto o nią walczyć".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena