Koszyk 0
Opis:
Cena ciała to opowieść o młodej prostytutce, która za namową brata zaczyna pisać bloga. Opisuje swoje życie dzień po dniu, i choć daleko mu do normalności, to czyni to jednak w tak lekki sposób, że szybko zyskuje popularność w Internecie. A tam opinie są skrajnie – jedni ją uwielbiają za szczerość i otwartość, inni nazywają dziwką i odzierają ze wszelkiej moralności. W pewnym momencie coś w niej pęka i dziewczyna postanawia uciec – najpierw od „pracy” ... a potem od nieudanej miłości. Była prostytutka ląduje w klasztorze. Nie wie jeszcze, że przeszłe życie się o nią upomni. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Marek Weiss
  • 2014
  • 1
  • 198
  • 196
  • 129
  • 978-83-7785-326-9
  • 9788377853269
  • ZBC78

Recenzje czytelników

Czy prostytutka może tak dobrze pisać?

Ocena:
Autor:
Data:
Jestem wzrokowcem. Zazwyczaj opis książki zaczynam czytać w momencie, kiedy jej okładka, albo tytuł mnie przyciągną. Tak było i tym razem. "Cena ciała" - ten tytuł od razu zwrócił moją uwagę. Okładka nie jest zła, ale nagość, raczej mnie odpycha od książki, niż przyciąga.
Tak więc, zwróciłam uwagę na tytuł i czym prędzej zerknęłam na opis książki. Pierwsze zdanie, które przeczytałam, przesądziło sprawę. Musiałam ją przeczytać :)

"Cena ciała to historia młodej prostytutki ... która za namową brata zaczyna spisywać swoje przeżycia w Internecie."


Dwa wieczory z rzędu, zabierałam książkę ze sobą do wanny i jakby nie fakt, że skończyłam ją czytać sporo po północy, recenzję od razu bym napisała. Dziś już bez takich emocji, jakie towarzyszyły mi zaraz po przeczytaniu książki, jednak nadal zadowolona ze swojego wyboru, dzielę się z Wami moimi wrażeniami.


"Cena ciała" to historia młodej prostytutki, która za namową brata, swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami postanowiła dzielić się na blogu. Z czasem, pod wpływem komentarzy i dyskusji z czytelnikami, zaczęła odczuwać bezsens swego życia. Jolka, główna bohaterka książki, stopniowo dojrzewała do podjęcia decyzji, mającej wpływ na jej dalsze losy oraz życie bliskich jej osób. Jak potoczyło się jej życie? Czy przeszłość pozwoliła o sobie zapomnieć?

Pomysł na przeniesienie losów i rozmyślań prostytutki do sieci, bardzo mi się spodobał.
Przypomnijcie sobie jakie blogi czytacie od pierwszego do ostatniego słowa, nie omijając żadnego wpisu? No właśnie, nie te tematyczne, tylko te osobiste. Po książkę "Cena ciała" sięgnęłam właśnie jak po taki osobisty blog, zaciekawiona losami, kobiety żyjącej z nierządu, jej przeżyciami, myślami, jej zdaniem na różne tematy. Lubimy śledzić losy innych i znać ich myśli. Forma bloga sugeruje, że są to losy prawdziwej osoby, do tego pisane anonimowo więc bardziej szczerze i otwarcie. To przyciąga, działa na nas.

Książkę przeczytałam z dużym zaciekawieniem. Jakby nie zmęczenie fizyczne, to pewnie pochłonęłabym ją od razu w całości. Pomimo wcześniej przeczytanego opisu z okładki, który sugeruje, że przeszłość nie da spokoju głównej bohaterce, zakończenie i tak niesamowicie mnie zaskoczyło. Aż mnie kusi napisać "CZEGOŚ TAKIEGO" się nie spodziewałam. Cała ta historia dziewczyny, która stała się prostytutką od początku wydawała mi się bardzo realna. Odnosiłam wrażenie, że mogłaby to być historia, przykładowo, mojej sąsiadki. Natomiast jakoś nie potrafiłam, a może nie chciałam dopuścić do siebie myśli, że otaczający nas świat jest tak brutalny ... a przecież jest. Wyparłam możliwość takiego zakończenia tej historii i pewnie stąd u mnie jeszcze większe zaskoczenie.

Książkę "Cena ciała" bardzo lekko mi się czytało, jest to zasługa stylu autora, jego gładkich zdań itd. Niestety te piękne zdania jak dla mnie są wadą książki, ponieważ nie pasują do mojego wyobrażenia bohaterki. Rozumiem, że Jolka starała się nie przeklinać, pisać poprawnie, jasno formułować zdania, że była córką nauczyciela... Jednak czytając ją miałam ciągle wrażenie, że zbyt dobrze idzie jej pisanie. Pamiętam jak nieporadnie składałam zdania zaczynając pisanie bloga. Nawet teraz, pisząc tę recenzję nie jestem zadowolona ze sposobu przelania swoich myśli na papier. Jolka natomiast sprawia wrażenie osoby piszącej z dużą łatwością. Zbyt dużą jak na osobę, która nie ma na co dzień kontaktu z literaturą, która z dnia na dzień po prostu siada do komputera i zaczyna pisać. W przypadku tej książki bardziej pasowałby mi mniej składne zdania, ale jest to moje zdanie i przyznam szczerze, że jestem ciekawa co inni na ten temat myślą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kontrowersyjna i wielowątkowa

Ocena:
Autor:
Data:
"Cena ciała" to historia dziewczyny, która jest prostytutką. Pewnego dnia dostaje od brata laptopa i zaczyna pisać bloga. Jej posty dotyczą jej codziennego życia i jej opinii na różne tematy. Jest szczera aż do bólu. Okazuje się, że wiele osób zaczyna komentować jej wypowiedzi. Często są to niemiłe wypowiedzi. Wyzywają ją od najgorszych. Pewnego dnia, mając dość takiego życia ucieka. Jednak czy od alfonsa ... który przecież czerpie znaczne zyski z jej nierządu będzie jej łatwo się uwolnić?

Główna bohaterka książki, Jolka, to kobieta, która nie przejmuje się opinią otoczenia. Jej bardzo osobiste wpisy zaskarbiły jej fanów, ale również przysporzyły bardzo wielu wrogów. Kreślenie słów w postaci bloga to dla niej swoista kuracja uzdrawiająca. Pomaga jej zrozumieć popełnione błędy. Opis naszpikowany wieloma rozbieżnymi emocjami. Autor bardzo autentycznie ukazał nastroje i osobowość głównej bohaterki.

Nie spotkałam się z twórczością tego autora do tej pory. Pisarz niezwykle trafnie ukazał tu zaściankowość społeczeństwa. Przecież prawie każdy z nas lubi poznawać bardziej pikantne szczegóły z życia innych, a ile przy tym oburzenia. Zobrazował również brutalność i realia świata nierządu. Autor porusza tu trudne temat. Zawarł w swojej książce pełen dramatyzmu obraz amoralnej, zagubionej kobiety i połączył to zgrabnie z jej refleksjami o Bogu.

Styl autora okraszony sporą dawką wulgaryzmów. Prosty język sprawił, że przeczytałam ją w ciągu jednego wieczora. Niezmiernie ciekawa, wielowątkowa pozycja. Zakończenie zaskakujące. Wstrząsająca, kontrowersyjna. Skłaniająca do refleksji. Powieść z morałem. Ukazuje próbę wewnętrznej przemiany bohaterki. Czy udaną? Sami sprawdźcie - czytając...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena