Koszyk 0
Opis:
W grudniu 1989 roku świat obiegły zdjęcia z egzekucji dyktatora Nicolae Ceausescu. Zanim obaliła go krwawa rewolucja, przez ponad dwadzieścia lat rządził Rumunią, otaczany kuriozalnym kultem jednostki na wzór Stalina i komunistycznych przywódców krajów Dalekiego Wschodu. Reżim owładniętego manią wielkości Conducatora, pragnącego stosować w środku Europy wzorce zaczerpnięte z pó ... łnocnokoreańskiego komunizmu, uczynił z Rumunii prawdziwe piekło na ziemi. Rumunia Ceausescu stała się krajem powszechnej nędzy, a osławiona tajna policja Securitate – symbolem krwawego terroru nawet dla socjalistycznych sąsiadów.Biografia Ceausescu autorstwa Thomasa Kunzego jest powszechnie uznawana – również w Rumunii – za pozycję klasyczną. Dwadzieścia lat po obaleniu Nicolae Ceausescu ukazało się najnowsze, trzecie wydanie książki.Thomas Kunze pokazał, w jaki sposób półanalfabeta po czterech klasach podstawówki zdobył wielką władzę i uwierzył, że jest bogiem.„Adevarul”, BukaresztThomas Kunze – niemiecki historyk, absolwent uniwersytetów w Lipsku i Jenie. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Owidiusza w Konstancy. Od 2002 r. związany z Fundacją im. Konrada Adenauera. Autor licznych publikacji historycznych o Niemczech, krajach Europy Wschodniej oraz Rosji. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Thomas Kunze
  • 2016
  • 1
  • 448
  • 240
  • 165
  • 978838069-430-9
  • 9788380694309
  • ZDDXS

Recenzje czytelników

Recenzja "Ceasescu"

Ocena:
Data:
Wydawnictwo Prószyński S-ka zaprasza na kolejną odsłonę biograficznej serii Oblicza Zła, w której prezentowani są najwięksi zbrodniarze ubiegłego wieku. Do tej pory czytelnicy mogli zapoznać się z historią m.in. Stalina, Hitlera, Pol Pota, Mussoliniego, Goebbelsa, Himmlera czy Bormana. Najnowsza jej odsłona prezentuje sylwetkę człowieka, który na tle wyżej wymienionych może być mniej znany, choć dyktatura, którą wprowadził była jedną z najbardziej bezwzględnych i krwawych po II wojnie światowej ... Mowa tu oczywiście o Nicolae Ceausescu, który w Rumuni zgotował prawdziwe piekło na ziemi.

Autorem tej niecodziennej biografii jest Thomas Kunze, niemiecki historyk i publicysta, autor wielu historycznych publikacji o Niemczech, Rosji i krajach Europy Wschodniej. Jego biografia Ceausescu nie jest nową publikacją. Premiera miała miejsce w 2000 roku i w chwili obecnej uznawana jest za pozycję klasyczną. Teraz, ponad dwadzieścia pięć lat po śmierci rumuńskiego dyktatora, trafia także na polski rynek.

Nicolae Ceausescu to postać, o której można powiedzieć bardzo wiele. Był sekretarzem Rumuńskiej Partii Komunistycznej, a od 1967 roku do 1989 roku prezydentem sprawującym władzę absolutną. Został obalony i stracony w wyniku krwawej rewolucji w 1989 roku. Zdjęcia jego i jego żony z egzekucji obiegły cały świat. Rumunia za jego rządów stała się krajem powszechnej nędzy, a tajna policja Securitate, stała się symbolem krwawego terroru. Obozy koncentracyjne były na porządku dziennym, a wszech obecna inwigilacja, sprawiała, że nikt nie mógł się czuć bezpiecznym. Sam Ceausescu nic sobie z tego nie robił. Najważniejsze, że on i jego rodzina opływała w luksusy, mimo że zwykli Rumuni głodowali.

Thomas Kunze w swojej biografii kreśli naprawdę ciekawy obraz Conducatora, człowieka ogarniętego manią wielkości, który kazał nazywać się Synem Słońca i Miodem Świata. W swoim kraju chciał stworzyć drugą Koreę. Jednak autor nie skupia się na samej osobie dyktatora. Na początek przedstawia czytelnikom młodość Nicolae. Opisuje jego rodzinny dom i stosunki panujące w rodzinie. Przedstawia także najważniejszy moment w jego życiu, a więc pierwsze spotkanie z komunizmem, które to znacząco wpłynęło na jego życie. Próżniejsze losy przyszłego dyktatora ukazuje przez pryzmat najważniejszych historycznych wydarzeń, a mianowicie dwóch wojen światowych, które to podzieliły Europę wielką kurtyną. Oczywiście najbardziej skupia się na czasach jego krwawych rządów i tych elementach, które doprowadziły do jego wywyższenia i upadku.

Oczywiście Ceausescu, na tle innych zbrodniarzy ubiegłego wieku, nie wypada tak groźnie. Można by rzec, że to nie ta liga. Nie dopuścił się masowych zbrodni, a jednak społeczeństwo cierpiało głód i było prześladowane. Sam dyktator, oczywiście wyręczając się swoimi ludźmi eliminował wszystkich swoich politycznych przeciwników. Ostatecznie skończył w sposób bardzo dramatyczny. Jego proces trwał niespełna godzinę, po czym szybko został rozstrzelany. Co najciekawsze - osąd wydali jego partyjni towarzysze, którzy przejmowali władzę i bali się, że podczas długiego procesu Ceausescu zacznie wyciągać różnego rodzaju brudy. Niestety szybki i zakrawający o farsę proces i egzekucja przyprawiły jednak dyktatorskiej parze aureolę męczenników i dały początek postkomunistycznej Rumunii, w której zmienił się ustrój, ale ludzie pozostali ci sami.

Ceausescu. Piekło na Ziemi, autorstwa Thomasa Kunze to fascynująca i intrygująca lektura, ukazująca mechanizmy totalitarnej władzy. Historia człowieka, który skończył cztery klasy podstawówki, a stał się dyktatorem, który jeździł mercedesami, a w swojej willi miał złote krany. Jest to także opowieść o megalomanii i paranoi, która sprawiła, że Rumunia miała się stać krajem wielkim i bogatym, a stała się krajem strachu i biedy. Polecam.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/08/ceausescu-pieko-na-ziemi.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ceausescu

Ocena:
Autor:
Data:
Książka, podobnie jak inne pozycje z serii „Oblicza zła” jest dość pokaźną pozycją napisaną typowo naukowym językiem, z obszernymi przypisami, które pozwalają nam jeszcze lepiej zrozumieć opisywane wydarzenia. Pokaźna bibliografia umożliwia odszukanie innych książek związanych z tą tematyką.

Ceausescu. Piekło na ziemi to propozycja dla osób, które są zainteresowane tematyką, ale mogą po nią sięgnąć również osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z książkami historycznymi.

http://www ... czytajac.pl/2016/09/ceausescu-pieklo-ziemi-thomas-kunze/ Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena