Koszyk 0
Opis:
Wydaje ci się, że znasz prawdę o Francuzkach? My pokażemy, że jest zupełnie inaczej... Oto lektura obowiązkowa dla wszystkich kobiet zafascynowanych Francją i tak zwanym paryskim szykiem. Francuzki otacza swoisty nimb tajemniczości. Od wieków uważa się, że kluczowymi pojęciami tworzącymi ich tożsamość są seksualność i zmysłowość. Czy jednak rzeczywiście tak jest ... Czy powinnyśmy wierzyć stereotypom, zgodnie z którymi francuskie kobiety stanowią ucieleśnienie modelu elegancji? Czy faktycznie są szykownymi, smukłymi intelektualistkami, nawet jeśli przez cały dzień jedzą croissanty au beurre? Czy wszystkie są seksualnie wyzwolone, noszą erotyczną bieliznę i bez najmniejszych skrupułów wchodzą żonatym mężczyznom do łóżek? Jak pokazuje autorka książki, Marie-Morgane Le Moël, sprowadzenie Francuzek do kobiet ucieleśniających jedynie elegancję, erotykę oraz modę to głęboko krzywdzący stereotyp i ogromne nieporozumienie. Historii Francji nie stworzyli przecież tylko Ludwik XIV, Napoleon Bonaparte czy ci wszyscy grand hommes pochowani na paryskim Panteonie. Na jej kartach odbiły się także znane kobiece postaci, które z niezłomną odwagą walczyły o swoją wolność i prawo do równości. Wystarczy wspomnieć chociażby o Joannie d'Arc – nastoletniej dziewczynie, która poprowadziła francuską armię do zwycięstwa, czy o Coco Chanel, która nie tylko zbudowała swoje modowe imperium i stworzyła słynną małą czarną, ale także uwolniła kobiety od niewygodnych gorsetów, ciężkiej bielizny czy masywnych i nieeleganckich kapeluszy. Książka obfituje w niezwykle interesujące opowieści ilustrujące nie tylko specyfikę życia codziennego francuskich kobiet, ale także ich podejście do takich kwestii, jak miłość, sztuka czy polityka. Marie-Morgane Le Moël  interesująco i z dużą dozą francuskiego szyku opisuje, jak Francuzki się ubierają, odżywiają i jaki styl życia kochają. Z poszczególnych rozdziałów, wzbogaconych o perspektywę historyczną, wyłania się obraz zarówno enigmatyczny, jak i poruszający – obraz, który po raz pierwszy ukazuje tak szerokie spektrum francuskiej kobiecości. ODKRYJ, KIM NAPRAWDĘ SĄ FRANCUSKIE KOBIETY... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Marie-Morgane Le Moel
  • 2016
  • 1
  • 288
  • 205
  • 135
  • *, 9788365170-31-6
  • 9788365170316
  • ZD49G

Recenzje czytelników

Francja elegancja

Ocena:
Autor:
Data:
Książka w interesujący sposób przedstawia, jak sama nazwa wskazuje: całą prawdę o Francuzkach. Już od pierwszych stron poznajemy stereotypy, czyli tak zwane łatki jakie są przypinane do kobiet pochodzących z Francji. Wiele osób uważa, że Francuzki ładnie ubrane, leżą cały dzień na kanapie i pachną, są smakoszami, obżerają się ślimakami i żabami. Ich domeną jest awangardowa moda i drogie patałaszki. Cechuje je arogancja, zarozumiałość i hipokryzja, są tchórzliwe i romantyczne ...

Autorka oprócz tego, że obala mity przedstawia również życie tamtejszej przeciętnej kobiety. Dane podpiera statystyką. Ukazuje związek płci pięknej z polityką, ich osiągnięcia oraz zasługi. Zaskoczyło mnie to, że Paryż musiał czekać na swoją kobietę mera, aż do 2014 roku. Te i wiele innych ciekawostek można znaleźć w opisywanej przeze mnie książce. Marie-Morgane le Moel sięga wiedzą, aż do czasów panowania królów. Przytacza ciekawe historie. Czytelnik ma okazję poznać dzieje Joann D’Arc, poznać Francuzki w kontakcie z rewolucją, społeczeństwem czy kulturą.

Książkę czyta się bardzo szybko, przepełniona jest wzmiankami, o których do tej pory nie miałam pojęcia. Na ogół nie czytam tego typu pozycji i myślałam, że porządnie się wynudzę. Byłam jednak w błędzie. Choć cała składa się z długich opisów, to są to konkretne dane, przykłady, fakty. Nie spotkamy w niej tak zwanego „lania wody”, ani nudnych rzeczy rodem z podręczników do historii. Nie znajdziemy również nowinek kosmetycznych i przewodnika po świecie mody. To fascynująca podróż do życia Francuzek „od kuchni”. Widać, że autorka włożyła dużo pracy w swoje dzieło. Kompletowanie wszystkich informacji, w sposób który ma zaciekawić czytelnika zapewne nie trwa krótko. Dzięki narracji wplecionej w książkę momentami ma się wrażenie jakoby czytało się powieść, a nie książkę o Francji.

Wraz z kolejnymi stronami lektury zaczęłam zastanawiać się jak wiele jest fascynujących francuskich sławnych kobiet: Joann D’Arc, Brigitte Bardot, Sophie Marceau, Maria Curie, Gabrielle Bonheur „Coco” Chanel, Edith Piaf. Mogłabym tak wymieniać i wymieniać. Większość ludzi je zna. Zawdzięczamy im wiele: nowe horyzonty w modzie, makijażu, muzyce, aktorstwie, a nawet francuski pocałunek.

„Cała prawda o Francuzkach” to nie lada gratka dla miłośników Francji. Uważam, że warto poświecić parę chwil na jej przeczytanie. Niezwykle wciąga, a swym nienagannym stylem będzie plasować się wysoko na liście czytelników. Książka spodoba się również osobom zgłębiającą wiedzę na temat obcych kultur.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
Doszukujące się męskiej uwagi, wrażliwe, kochające komplementy, dbające o rodzinę – kobiety. Niby wszędzie takie same, a jednak wyjątkowe i na każdym skrawku świata nieco inne. Polki, Hiszpanki, Czeszki, Niemki czy Włoszki. Każdej z tych grup moglibyśmy przypisać po kilka wyjątkowych i charakterystycznych określeń. Że generalnie piękne, że brzydkie, gorące, oziębłe, mądre, płytkie, potrafiące tańczyć bądź w ogóle niewyczuwające rytmu. Ale czy warto ufać stereotypom ... Tym razem na pierwszy plan wychodzą te, którym nie oprze się żaden mężczyzna. Potrafiące rozpalać zmysły, delikatne, unikające ciężkiej pracy – Francuzki. Czy aby na pewno światło, które na nie pada, odsłania ich prawdziwą twarz? Czy przypisywane im cechy to te, które spotykamy pośród nich na co dzień? Teraz macie okazję się przekonać, a to za sprawą Marie-Morgane Le Moel, która zrzuca kotarę kłamstwa w nowej książce „Cała prawda o Francuzkach”.

W ogóle nie tyją, małżeńska zdrada to dla nich chleb powszedni i unikają pracy poświęcając każdą chwilę własnej urodzie. Kobiety z Francji: odważne w łóżku, pewne własnych pragnień i … Stop! Czy aby na pewno warto z zasłyszanych opisów budować obraz ludzi, których tak naprawdę nie znamy? Marie-Morgane Le Moel bierze sprawę w swoje ręce by raz na zawsze uporać się ze stereotypami - dementując te fałszywe, ale i dokładnie objaśniając fenomen tych, które Francuzkom zostały przypisane słusznie. Jak wygląda rola kobiety w jednym z najbardziej romantycznych państw świata? Jak na przestrzeni dziejów kształtowała się sytuacja płci pięknej w owym kraju? Czy we Francji panie rzeczywiście uwodzą lepiej? I czy kobiety innych narodowości faktycznie mają im czego pozazdrościć?

Marie-Morgane Le Moel rozpoczyna książkę mocnym, sarkastycznym akcentem, gdzie sypiąc jak z rękawa różnorakimi cechami Francuzek buduje ich znany na całym świecie wizerunek – niestety nieco zniekształcony i jakże inny od tego rzeczywistego. Robi to po to, by nieco później wykreować szablon przeciętnej, statystycznej kobiety z Francji i pokazać ją dokładnie taką, jaka jest naprawdę. Autorka nie dekoruje, nie upiększa i nad wyrost nie chwali. Wytyka wady, pokazuje zalety – kształtuje obraz zapracowanej, borykającej się z problemami, mającej swoje potrzeby osoby, która owszem – na wskutek wychowania w danej kulturze ma swoje szczególne cechy, ale też jest zwyczajnym człowiekiem – z chwilami triumfów, upadków, słabości i wiary w siebie. Popisując się humorem, korzystając ze statystyk, ale i wtrącając własne obserwacje i uwagi – autorka potrafi zainteresować, bo niejako zabierając nas w podróż po swoim państwie, staje się przewodnikiem tłumaczącym zjawiska mogące nam umknąć podczas osobistego wyjazdu w tamte rejony.

Nieco mniej, jak dla mnie, interesujące, jednakże dające pełnowymiarowy obraz kobiecego świata we Francji, są rozdziały poświęcone życiorysom słynnych, żeńskich sylwetek, które ciężką pracą przebiły się przez karty historii. Otóż przez długi czas rola kobiet przypominała wizerunek szarych myszy, gdyż w światłach reflektorów mogli stawać tylko panowie. Autorka uświadamia, że chociaż dzisiaj w krajach cywilizowanych panuje równouprawnienie, wyzwolona płeć piękna i tak musi napracować się nieco więcej, by móc stanąć na jednym miejscu z przedstawicielem płci przeciwnej. Czy aby zatem na pewno Francuzki mają tak łatwo?

Zagłębiając się w treści książki „Cała prawda o Francuzkach” poznajemy Brigitte Bardot, przechadzamy się tuż obok Moulin Rouge i gościmy w domu zwykłej, przeciętnej obywatelki przekonując się o tym, że piękne we Francji wygląda wszystko wyłącznie w filmie czy na obrazku. Dzięki tej pozycji mogłam sprostować wiedzę pozyskaną przez przypadek z niezbyt rzetelnie opracowanych źródeł i zbudować własne wyobrażenie na temat obywatelek „trójkolorowego” kraju na nowo – tym razem chyba już właściwie.

Ów tytuł polecę więc wielbicielom obcych kultur, tym, którzy mają potrzebę nieustannego poznawania. To także moja propozycja dla fanów wszystkiego, co francuskie oraz bez dwóch zdań książka dla każdej pani – bo nikt nie zrozumie kobiety lepiej, niż druga kobieta.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena