Koszyk 0
Opis:
Ilona Felicjańska: Cała prawda o... Modelka, gwiazda pokazów pret-a-porter i haute couture na świecie: Calvin Klein, Pierre Cardin, Escada, Max Mara i w kraju: Teresa Rosati, Maciej Zień, Ewa Minge, Paprocki & Brzozowski, Łukasz Jemioł. Założycielka fundacji, matka, żona, celebrytka - w niezwykle szczerej rozmowie z Anetą Pondo. Cała prawda o... ...o tym, jak dziewczyna z kompleksami i trudnym życiem rodzinnym z dnia na dzień zostaje Wicemiss Polski, a wkrótce najbardziej znaną polską modelką; ... ..o tym, co czuje młoda dziewczyna, która wychowała się w domu krytym strzechą, gdy dostrzega ją świat. Japonia, Rosja, Francja, Niemcy - to tylko niektóre z miejsc, gdzie była i pracowała; Cała prawda o... ...życiu jak w bajce, aż do momentu, w którym kieliszek wina przestał być jedynie dodatkiem do kolacji, a stał się ucieczką od problemów; ...czasie, gdy wszystkie media mówiły o jej uzależnieniu, a ona przez swoją szczerość straciła wielu znajomych; Cała prawda o... ...małżeństwie, które miało być szczęśliwe, a okazało się kolejną pułapką; ...prawdziwym życiu celebryty, związkach, przyjaźniach i nienawiści w show-biznesie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ilona Felicjańska, Aneta Pondo
  • 2013
  • 320
  • 200
  • 125
  • 978-83-276-0161-2
  • 9788327601612
  • ZAZCI

Recenzje czytelników

KATHARSIS

Ocena:
Autor:
Data:
Ilona Felicjańska wywołuje wachlarz skrajnych emocji. Zaczynamy tradycyjnie od naszej narodowej nienawiści i pogardy ( w ilościach niepoliczonych), przechodzimy przez uniwersalną obojętność ( tej zdecydowanie jest najmniej ) i dochodzimy do podziwu, wdzięczności i uwielbienia - tutaj obserwujemy tendencję wzrostową.
O co chodzi w " Sprawie Felicjańskiej " ?
Tego dowiemy się z książki " Cała prawda o ..."
Ilona Felicjańska była: wicemiss Polski ... gwiazdą zagranicznych wybiegów i programu " Na każdy temat", żoną milionera Andrzeja Rybkowskiego, założycielką fundacji Niezapominajka. Była niczym księżniczka z bajki: piękna, bogata o złotym sercu. Aż pewnego dnia -jak to zwykle w bajkach bywa -wszystko się posypało....I TO JAK !! Okazało się, że uwielbiana przez naród księżniczka jest alkoholiczką, która spowodowała wypadek samochodowy będąc pod wypływem. Czar prysnął...przyjaciele odeszli, małżeństwo rozpadło się, pieniądze skończyły...Upadek w amerykańskim stylu. Paradoksalnie została potępiona i publicznie zlinczowana przez naród, który od wieków słynie nie tylko z waleczności ale i nieposkromionego pijaństwa.
" Cała prawda o .." to wywiad rzeka przeprowadzany przez Anetę Pondo na przestrzeni dwóch lat. Ilona Felicjańska opowiada jak to wszystko się zaczęło: wszystko czyli nie tylko american dream chudej dziewczynki z wiejskiej chatki, ale i jej problemy alkoholowe.
Modelka opowiada o swoim dzieciństwie naznaczonym biedą, matce ,która kochała ale nie potrafiła wychować córki na kobietę pewną swej wartości i urody. O biologicznym ojcu, który mieszkał we wsi oddalonej o kilka kilometrów a jednak nigdy nie odwiedził córki. I w końcu o alkoholu wszechobecnym w polskiej tradycji imieninowo-świąteczno-dożynkowej. Alkohol pojawia się później na wszystkich pokazach mody, przyjęciach, bankietach. Jesteś więc pijesz. Drinka, wino, szampana.
Ilona jako modelka, żona, prezes musi bywać i trzymać w ręku kieliszek. Ilona staje się alkoholiczką.
W swojej książce upublicznia prawdę: alkoholik to nie tylko brudny menel, czy awanturujący się, zalany w pestkę 2 razy w tygodniu sąsiad. Alkoholikiem może być także modelka o międzynarodowej sławie, prezes dobrze prosperującej fundacji, gwiazda telewizji...
Książka mocna i szczera. Podoba mi się, że Felicjańska bez zbędnej sztuczności i usprawiedliwiania się, powiada o lawinowo spadających na jej głowę tragediach: wypadku pod wpływem alkoholu, roznegliżowanych zdjęciach z Przemkiem Stopą, upijaniu się do granic upodlenia, depresji, próbach samobójczych, pobycie w Tworkach.
Ta książka to publiczne katharsis, którego potrzebuje by zostawić za sobą przeszłość i zacząć nowy rozdział w życiu. Powoli ale skutecznie Felicjańska odbudowuje swoją pozycję stając się wzorem dla walczących z bestią. Wspiera ich również i na każdym kroku mówi o tym kim jest i kim będzie już do końca życia : alkoholiczką.
Sięgnęłam po tą książkę z przyczyn osobistych. Lubię wierzyć że są ludzi, którzy walczą lub chociaż próbują poskromić bestię jaką jest alkohol. Lubię Dana z „ Doktora sen " Kinga, lubię Harrego Hole z "Człowieka nietoperza" i lubię Felicjańską z " Całej prawdy o ..." .Trzymam kciuki za jej walkę.
Polecam tą pozycję każdemu kto zetknął się z problemem alkoholowym. Dotyczy to nie tylko AA (anonimowych alkoholików), DDA ( dorosłych dzieci alkoholików) ale również DDD ( dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych).
Jeśli jak zły demon oplata Cię myśl, że nie dasz dalej rady - sięgnij po tą książkę a przekonasz się, że "Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą"
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Cała prawda o..." – wywiad-rzeka z Iloną Felicjańską

Ocena:
Autor:
Data:
"Cała prawda o..." to biografia w formie wywiadu-rzeki z Iloną Felicjańską, przeprowadzonego przez Anetę Pondo. Na potrzeby tej książką dziennikarka spotykała się z Iloną przez 2 lata, w kluczowych dla modelki momentach. Jesienią 2011 roku (gdy Ilona przyznała się publicznie do swojego problemu z alkoholem i postanowiła się leczyć), wiosną 2012 roku (po rozwodzie, gdy musiała się tłumaczyć, dlaczego nie walczyła o opiekę nad dziećmi) oraz zimą 2013 roku (po wydaniu książki " ... Wszystkie odcienie bieli", która spotkała się z krytyką, jeszcze zanim trafiła do księgarń).

Książka ta jest podsumowaniem 40 lat życia kobiety, która przez jeden błąd przekreśliła wszystko, co do tej pory osiągnęła. Zaczyna się od trudnego dzieciństwa w domu krytym strzechą, poprzez lata małżeństwa, które miało być wielkim szczęściem, a okazało się porażką, pozorne życie jak w bajce, w którym kieliszek stał się ucieczką od problemów aż do wypadku spowodowanego alkoholem i zmianie nastawienia do życia.

Na początku Felicjańska wyznaje, że nie pamięta momentu wypadku, który spowodowała pod wpływem alkoholu. Ocknęłam się w samochodzie, wśród poduszek powietrznych, a wkoło stali ludzie, przytupując na mrozie. "Skąd ich się tylu wzięło o pierwszej w nocy?", pomyślałam. Ktoś włożył rękę do wnętrza mojej rozbitej alfy i wyciągnął ze stacyjki kluczyki. (...) Potem zobaczyłam że na masce mojego samochodu tańczy niebieskie światło policyjnego koguta. Policjant pomógł mi się wydostać z auta, a potem wsadził mnie do radiowozu - i na komisariat". Tam nie była traktowana ulgowo, lecz jak zwykły przestępca. Co moim zdaniem jest słuszne. "Policjantka kazała mi się rozebrać, dokładnie mnie obejrzała i rutynowo przetrząsnęła moje rzeczy. To było pierwsze z upokorzeń, jakie miałam znieść tej nocy".

Ilona odpowiada na każde pytanie, niczego nie upiększa. Jak wspomina Aneta Pondo "zaskoczyła mnie otwartość, z jaką Ilona mówiła o sprawach bolesnych i intymnych. Jej szczerość na granicy ekshibicjonizmu i odwaga w głoszeniu niepopularnych poglądów to rzadkość w czasach, gdy najważniejszy dla osób publicznych jest tak zwany wizerunek".

Warto podkreślić, że zamieszczone są w niej także wypowiedzi znajomych Ilony, które nie zawsze są przychylne. Nie jest to więc cukierkowy obraz Felicjańskiej. Jednym z przykładów jest wypowiedź Tomasza Jacykowa. "Nie mogę się nadziwić obłędowi, w jaki wpadła po tym wydarzeniu. Wszystko, co się wydarzyło w jej życiu później – począwszy od hodowli pereł, poprzez zakładanie kliniki odwykowej, handel ciuchami, aż po książkę, która jest w zasadzie wspomnieniami prostytutki, sprawiło, że... trudno teraz lubić Ilonę".

Książka podzielona jest na 23 krótkie rozdziały, w których jest po ok. 30 pytań zgodnych z tematem danego rozdziału. Dzięki temu nie trzeba jej czytać od deski do deski, tylko wybrać sobie interesujące nas zagadnienia. Mnie zainteresowała droga Felicjańskiej do kariery modelki, która wcale nie była usłana różami. Raz nawet o mało nie trafiła do agencji towarzyskiej, dlatego przestrzega dziewczyny, by dobrze sprawdzały agencje modelek. "Jeśli ktoś chce być dziewczyną do towarzystwa i zarabiać w ten sposób, to jego sprawa. Ale nikt nie ma prawa wysyłać modelek w tym celu be ich wiedzy. I nie ma prawa nazywać swojej firmy agencją modelek, a dziewczyn, które świadomie idą na taki układ, modelkami, bo z jednej strony psuje reputację innym agencjom i modelkom, a z drugiej odstrasza od tego zawodu nowe dziewczyny".

Dużo miejsca poświęcone jest także jej uzależnieniu od alkoholu. Na początku człowiek nie zdaje sobie sprawy, że ma problem, usprawiedliwia przed sobą i innymi każdy wypity kieliszek. "Na tym polega uzależnienie, że odpychamy tę świadomość, wymyślamy milion usprawiedliwień: że jest mi źle, że to dla relaksu, że muszę odetchnąć, że wszyscy piją". Ukrywa się przed innymi, by nie zauważyli, że pije. Bardzo ciężko jest się przyznać do alkoholizmu, a jeszcze trudniej z niego wyjść. Jednak Felicjańska przyznała się publicznie, że ma problem z alkoholem i była pół roku na odwyku w Tworkach.

Warto wspomnieć, że książka wzbogacona została 35 fotografiami z różnych okresów jej życia. Dzięki temu można skonfrontować opisy Ilony z danego okresu jej życia ze zdjęciami. Z pewnością książka wzbudzi kolejne kontrowersje, że oto znów o Felicjańskiej jest głośno. Ale myślę, że autorkom nie o to chodziło. Uważam, że jeśli może pomóc choć jednej dziewczynie, która chce zająć się modelingiem albo kobiecie z problemami, to myślę, że dobrze, że powstała. Być może wyniosą z niej jakąś naukę. Wiadomo, że nigdy całej prawdy o sobie się nie powie, coś niewygodnego się zatai. Ale myślę, że wypowiedzi Ilony są zbliżone do ideału.

http://literaturomania.blogspot.com/2013/06/caa-prawda-o-wywiad-rzeka-z-ilona.html

Relacja z konferencji: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/cala_prawda_o_ilonie_felicjanskiej_272513.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena