Koszyk 0
Opis:
Nowy Jork z przełomu XIX i XX wieku. Historia dwóch kobiet, które dzieli stulecie, lecz łączą dążenie do niezależności, talent do interesów oraz wyzwania, jakie stawia przed kobietą każda epoka. Amanda Rosebloom jest właścicielką butiku z ubraniami vintage "Astor Place". Pewnego dnia spotyka się ze starszą zamożną damą, która chce wycenić i sprzedać ... swoje dawne suknie. W jej mieszkaniu w kufrze ze strojami przypadkiem znajduje zaszyty w mufce dziennik. To zapiski Olive Westcott, młodej kobiety, która w 1907 roku zamieszkała na Manhattanie. Chociaż Olive żyła przed stu laty, Amanda wkrótce pojmuje, że łączy je ze sobą niezwykle silna więź. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Stephanie Lehmann
 • 2015
 • 1
 • 480
 • 205
 • 130
 • 9788377588925
 • 9788377588925
 • ZCF7Z

Recenzje czytelników

Zatrzymać czas.

Ocena:
Autor:
Data:
Stephanie Lehmann jest pisarką, która uczyła pisania powieści w serwisach internetowych. Otrzymała stopień B.A. na Uniwersytecie Berkeley oraz tytuł magistra filologii angielskiej na Uniwersytecie Nowojorskim. Zagranicą znana jest z dzieł takich jak: „You could do better” czy „Are you in the mood?”.

„Butik na Astor Place” jest kolejną powieścią autorki. Opowiada losy trzydziestodziewięcioletniej Amandy, która jest właścicielką butiku przy tytułowym Astor Place ... Sprzedaje ciuchy w stylu vintage. Pewnego dnia w domu starszej kobiety, od której zamierza kupić suknie sprzed kilku dekad, znajduje dziennik dwudziestoletniej Olive Westcott, która zamieszkiwała Manhattan w 1907 roku. Mimo, iż ta młoda dziewczyna żyła sto lat wcześniej, Amanda wyczuwa łączącą ich ze sobą więź.

Czytając książkę można odczuć niepowtarzalny klimat. Ma się wrażenie jakby czas zatrzymał się w miejscu. Przemierzając z Amandą ulice Nowego Jorku rozpoznaje się wszechobecnego ducha przeszłości. Jest to swoista ucieczka od rzeczywistości. Powieść składa się z rozdziałów opowiadających naprzemiennie historię obu kobiet, dzięki czemu możemy zaobserwować ich podobieństwo oraz dokładnie poznać ich odczucia i charakter. Możemy dzięki temu również zestawić ze sobą życie kobiety w dzisiejszych czasach i sto lat temu. Już od pierwszych stron fabuła mnie urzekła i wiedziałam, ze książka otrzyma miano jednej z moich ulubionych pozycji. Bardzo spodobały mi się bohaterki, które okazały się silnymi, niezależnymi kobietami, mającymi w życiu swój cel, do którego realizacji dążą. Zapragnęłam wziąć z nich przykład i iść własną drogą.

„Kto wymyślił zasady postępowania dla mężczyzn i kobiet? Bóg? Ta sama niesprawiedliwa reguła sprawia, że mężczyźni mogą palić w restauracji, wynajmować pokoje w hotelach, nie narażając swojej reputacji na szwank, dostawać lepiej płatne prace i cieszyć się prawem głosu! (…) Raczej stoją za tym mężczyźni. Ustanowili takie zasady, bo są dla nich korzystne”

Przyznam szczerze, że nie chciałabym żyć w czasach, w których żyła moja prababcia. Kobiety wtedy miały znikome prawa, właściwie wcale ich nie miały. Nie mówię już nawet o prawach wyborczych czy możliwości pracy oraz uczciwym wynagrodzeniu, ale czytając perypetie Olive byłam zbulwersowana tym, że nie mogła ona znaleźć pokoju w hotelu tylko dlatego, że była samotna, a wychodząc po zmroku była brana za prostytutkę. Myślę, że żyjąc w 1907 roku zostałabym jedną z sufrażystek. Przez te wszystkie dekady kobiety musiały walczyć by być wyzwolonymi, samodzielnymi i niezależnymi. Musiały na każdym kroku stawiać czoła polityce. Dawniej, kto by pomyślał o tym, że kobieta może być wykształconą osobą na kierowniczym stanowisku. W książce został poruszony ciekawy temat, o którym można by dyskutować godzinami.

Butik przy Astor place to urokliwy kąt skrywający ciepłą historię o dwóch dzielnych kobietach i przeciwnościach losu, które dopadają czasem każdego. Gorąco polecam tę książkę nie tylko żeńskiej części czytelników. Niezwykle wciąga i gwarantuję, że zapomnicie przy niej o codziennych obowiązkach.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nie zapomnij o przeszłości

Ocena:
Autor:
Data:
Pierwsza książka amerykańskiej autorki Stephanie Lehmann wydana w Polsce. Fabuła przyciągnęła mnie od razu, nikt nawet nie musiałby zmuszać mnie do przeczytania tej książki. Czytałam wiele powieści w tym stylu, ale zazwyczaj historia z przeszłości działa się w wielkiej posiadłości. Ostatnio natrafiłam na książkę, w której główna zagadka była związana ze sklepem, w którym sprzedawano wyroby ze szkła, więc to też była nowość. Ale o butiku jeszcze nie czytałam ... więc miałam bardzo duże nadzieje odnośnie tej powieści.

Amanda pracuje w butiku z ubraniami vintage na Astor Place i poszukuje starych ubrań, aby potem je sprzedać w swoim sklepie. Ubrania vintage są to to różne stroje z poprzedniego wieku. Tak trafia do pewnej klientki liczącej prawie 100 lat, która chce pozbyć się swoich starych ubrań. Przeszukując wielki, zatęchły kufer, Amanda trafia na dziennik sprzed 110 lat. Nie zastanawiając się zbyt długo, pod wpływem impulsu zabiera pamiętnik ze sobą do domu i postanawia go przeczytać. I tak rozpoczyna się bardzo interesująca historia kobiety, która żyła ponad 100 lat przed Amandą - Olive.
Olive to młoda, 2o-latka z wielkimi planami na przyszłość. Żyje w świecie, w którym pracujące kobiety były nadal rzadkością, a prawa do głosu nie miały. Protesty o równe traktowanie dopiero się zaczynały. Olive chce jednak żyć inaczej, dlatego bez zgody ojca idzie na rozmowę w sprawie pracy przy sprzedaży bluzek w sklepie odzieżowym. Jednak pewne zdarzenie zmienia jej życie całkowicie...

Po przeczytaniu fabuły od razu wyobraziłam sobie, ze akcja dzieje się w podobnym sklepie z konfekcją damską, jak w serialu Mr. Selfridge, który bardzo polecam. U Selfriedge'a przy sprzedaży pracowały wyłącznie kobiety i serial jest obsadzony właśnie we wczesnych latach XX wieku. Tak jest i w tej powieści. Gdy współczesność styka się z przeszłością zawsze jeden z wątków czyta się chętniej, niż drugi. Jednak w tej powieści obie historie bardzo mnie zaciekawiły i żadna nie przodowała. Panie są całkowitym przeciwieństwem i trochę odbiegają od czasów, w których żyją. Olive powinna znaleźć sobie męża i zajmować się domem i dziećmi, a nie ma zamiaru tego robić, natomiast Amanda żyje w czasach, w których tak naprawdę wszystko jest dozwolone i można zmieniać partnerów jak często się chce, a ona tkwi w związku bez przyszłości od kilku lat. Wygląda na to, że to Olive jest bardziej wyzwolona, niż kobieta żyjąca w XXI wieku. Jednak obie bohaterki są ciekawe. Autorka ma bardzo lekkie pióro a dosyć krótkie rozdziały tylko zwiększały chęć poznania całej powieści za jednym razem. Na pewno większości z was nie jest obce zdanie: "jeszcze jeden rozdział", a wiadomo, że jak rozdziały są krótkie to chętniej je czytamy, niż te długie. Mam nadzieję, że autorka ma w planach napisanie kolejnej, podobnej powieści, bo dobrze jej to wyszło.

"Butik na Astor Place" to wspaniała lektura o dwóch silnych kobietach, które dzieli ponad 100 lat. Łączy je jednak siła, aby stawiać czoła przewrotnemu losowi. Książkę oczywiście polecam. Jeśli chcecie zagłębić się w dwie ciekawe historie - jedną współczesną, a drugą trochę starszą to zachęcam do sięgnięcia po te lekturę. Na kilku ostaniach stronach znajduje się wywiad z autorką, który mi się bardzo podobał i który również polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena