Koszyk 0
Opis:
KOLEJNA POWIEŚĆ ZDOBYWCY NAGRODY IM. PHILIPA K. DICKA 2010 r. Jest rok 1863, ale nie ten, który być powinien. Czas bardzo zboczył z kursu i mają miejsce wydarzenia, które doprowadzą do niszczycielskiej wojny światowej. Premier lord Palmerston uważa, że posiadając wszystkie trzy Oczy Naga będzie w stanie wpłynąć na przebieg zdarzeń i uniknąć wielkiej wojny. Już ma w swoich rękach dwa kamienie, ale trzeci musi dla niego zdobyć sir Richard Francis Burton ... Dla agenta królewskiego jest to szansa na powrót w Góry Księżycowe, gdzie mógłby podjąć drugą próbę odnalezienia źródeł Nilu. Szyki miesza mu rywal John Hanning Speke, a eskalacja konfliktu może doprowadzić do wojny, której próbuje zapobiec Palmerston! Zaplątany w sieć przyczyn, skutków i nieuchronności Burton nie zdaje sobie nawet sprawy, o jak wysoką stawkę toczy się gra. Ostateczne starcie nastąpi w Londynie, gdzie w roku 1840 Burton musi stanąć oko w oko z człowiekiem odpowiedzialnym za zamieszanie w czasie - Skaczącym Jackiem! SIR RICHARD FRANCIS BURTON - Podróżnik, poliglota, uczony i agent królewski, czy też może marionetka na usługach sił, których nie jest nawet w stanie pojąć? ALGERNON CHARLES SWINBURNE- Słynny poeta o ognistej czuprynie, poszukiwacz wrażeń i wyznawca markiza de Sade'a; ból sprawia mu przyjemność, a brandy doprowadza do ruiny! Trzeci tom przygód Burtona i Swinburne'a stanowi zwieńczenie cyklu, który rozpoczął się Dziwną sprawą Skaczącego Jacka i Zdumiewającą sprawą Nakręcanego Człowieka. ,,Od czasu do czasu natrafiam na książkę, czy też cykl książek, który wyrywa mi dywan spod nóg, po czym wymierza mi swoją genialnością celny cios między oczy i mówi: ,,Kochasz mnie!', a ja, biedny, nie mogę zrobić nic innego, jak tylko skwapliwie przytaknąć: ,,Kocham! Kocham nad życie!'. ELITIST BOOK REVIEWS "Nie pamiętam już, kiedy ostatnio tak bardzo zaskoczyła mnie czytana powieść i kiedy wprawiła mnie w tak wielkie zdumienie i wzbudziła tak wielki entuzjazm, że niemal nie byłem w stanie wyrazić słowami, jak bardzo ją polecam.' ROB WILL REVIEW Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Mark Hodder
  • 2013
  • 1
  • 592
  • 210
  • 134
  • 9788375748987
  • 9788375748987
  • ZB1P2

Recenzje czytelników

Historia zatacza koło

Ocena:
Data:
Moje zamiłowanie do steampunk, większości z Was jest już pewnie doskonale znane. Dlatego nie zdziwi Was fakt, że gdy dotarła do mnie paczuszka z najnowszą, a zarazem ostatnią częścią trylogii Marka Hoddera – Burton i Swineburne; dosłownie skakałam z radości i od razu zabrałam się za czytanie. Patrząc z perspektywy czasu… był to spory błąd, ponieważ… za szybko ją pochłonęłam.

Rok 1863 nie jest już taki jak powinien. Za sprawą Skaczącego Jacka historia znacznie zboczył z kursu ... co niestety prowadzi do katastrofalnych skutków z których największym jest niszczycielska wojna światowa. Premier Imperium Brytyjskiego – lord Palmerstone, pragnie ją za wszelką cenę wygrać, a osiągnięcie tego celu widzi w sile Oczów Naga. Aby jednak w pełni móc wykorzystać ich moc, musi posiadać wszystkie trzy. Dlatego po ostatni klejnot wysyła sir Richarda Burtona, który widzi w tej wyprawie także osobisty cel. Pragnie bowiem powrócić w Góry Księżycowe, aby w ramach tej ekspedycji odkryć także źródła Nilu. Jednak nie wie czego może się spodziewać, wie tylko, że jego droga może przeciąć się z tą po której kroczy jego dawny przyjaciel, a obecnie największy wróg - John Hanning Speke. Co się wydarzy? Jakie zakończenie będzie miała ta historia?

Czy wy też macie tak, że gdy czytacie tom zwieńczający ulubionej serię bądź trylogię, a jego treść jak i samo zakończenie przechodzą Wasze najśmielsze oczekiwania, to nie umiecie się zebrać do zrecenzowania tejże powieści? Ja właśnie byłam, i w sumie nadal jestem, w takiej sytuacji. Gdy myślę o Wyprawie w Góry Księżycowe nie potrafię zebrać wszystkich myśli i „oddać ich” w odpowiednich słowach…, zdaniach…, akapitach… tak aby miały sens. Książka po prostu mną zawładnęła od samego początku. Jest to chyba najbardziej emocjonujący tom z całej trylogii

Pierwsze skojarzenia jakie nasuwa się wraz z myślami o fabule, to „szaleństwo”. Autor wprowadził do niej tak wiele różnych wątków, a co więcej pokazał także kilka różnych perspektyw i nie mam tu na myśli tylko bohaterów, ale także i czasów w jakich rozgrywa się historia, że można się w nich wręcz pogubić. Co więcej, przez znaczną część czasu ma się wrażenie, iż poszczególne elementy niewiele mają ze sobą wspólnego. To i mroczny, ciężki oraz przepełniony „parą” klimat jaki Mark Hodder stworzył od pierwszego tomu, tylko dopełnia iście psychodelicznego galimatiasu, którego po prostu nie da się nie podziwiać. Ja sama do tej pory zastanawiam się jakim cudem pisarz nie pogubił się w tym wszystkim. A! I żebyśmy nie zrozumieli się źle, dla mnie to stanowi jeden z najważniejszych atutów powieści jak i całej trylogii. Pozostając jeszcze w temacie fabuły, muszę powiedzieć, że Hodder niczego nam nie ułatwia. Zresztą sobie, także nie. Często gęsto, do różnych wątków podchodzi z iście filozoficznym rozeznaniem, czym zmusza czytelnika do głębszych przemyśleń nie tylko nad życiem, ale także i nad historią. Mimo dość ciężkich rozważań (bo za takie uważam te związane z filozofią), autor potrafi przyciągnąć uwagę i zainteresować.

Akcja i jej tempo są naprawdę doskonale wyważone. Nie za szybko. Nie za wolno. Po prostu w sam raz. Mimo to, autor doskonale wie jak zaskoczyć. Właśnie w takich chwilach czułam się normalnie, jakby w moją krew została wpompowana iście czytelnicza adrenalina. Dosłownie podskakiwałam na leżaku z niecierpliwością czekając co też wydarzy się na kolejnych stronach. Oczywiście wie również jak „wylać na głowę kubeł zimnej wody” co z premedytacją udowodnił serwując nam takie, a nie inne zakończenie. Pozostawia ono ogromny niedosyt i głód wiedzy na temat tego co też wydarzyło się dalej. Tak na marginesie, to odebrałam je w sumie tak jakby Mark Hodder pozostawił sobie otwartą furtkę gdyby kiedyś naszła go ochota aby kontynuować dalsze przygody królewskiego agenta.

Podsumowując. Wyprawa w Góry Księżycowe to naprawdę doskonałe zakończenie trylogii. Autor wie jak sprawić, aby czytelnicy pokochali jego styl i literacką wyobraźnię, co w przyszłości może poskutkować częstym sięganiem po kolejne książki wychodzące spod jego klawiatury. Polecam każdemu! Tą trylogię po prostu trzeba poznać, zwłaszcza jeżeli jest się wielbicielem steampunk.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

wiśnia na torcie

Ocena:
Autor:
Data:
Moje pierwsze spotkanie z Richardem Francisem Burtonem nie zapowiadało się jakoś nadzwyczajnie, jedynie co mnie zaciekawiło to okładka. Dlatego też postanowiłem dokonać tegoż zakupu. Pierwsze strony lekko połechtały mą ciekawość i zacząłem brnąć dalej w nieznany dotąd świat steampunk-u. Nim się spostrzegłem byłem już w 1/3 książki i o zgrozo uświadomiłem sobie jaki bym popełnił błąd gdybym nigdy nie kupił tej książki, bez zastanowienia dokonałem zakupu kolejnej części ... Tym samym zabezpieczając się przed literackim głodem jaki odczuwałem z każdą przerwą od lektury.
Genialna, piekielnie dynamiczna i niezwykle barwna to tylko kilka z licznych cech tej serii.
Po przeczytaniu 2 tomu poczułem ogromny niepokój CO DALEJ?! rozpaczliwie zacząłem szukać odpowiedzi, gdzie moje źródełko, moja przygoda ...
Czekałem, czekałem i z niepokojem odliczałem dni do premiery nowego tomu.

"Wyprawa w góry księżycowe" to czas na rozliczenie się z przeszłością i uporządkowanie przyszłości, albo raczej napisania jej na nowo dla głównych bohaterów,
Bardzo spodobał mi się pomysł z podwójną narracją – jedną związaną z przeszłością tożsamą z teraźniejszością i mającą bezpośredni wpływ na Burtona, a drugą z przyszłością detektywa.

Całościowo opowieść genialna, zagmatwana i soczysta, jedyne co mnie zaniepokoiło to nie do końca jasne zakończenie. Odniosłem wrażenie, a nawet przekonanie o tym, że jest to furtka pozostawiona przez autora na przyszłość do ewentualnego odgrzania tematu.

Reasumując,
Są w życiu rzeczy, które warto zrobić i te, które po prostu się opłacają. Bez wątpienia przeczytanie i posiadanie tej serii należy do nich.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena