Koszyk 0
Opis:
 Drzwi bestsellerowego cyklu "Dom Nocy" są już zamknięte, lecz Kristin Cast uchyla nowe, zapraszając miliony fanów do swej fascynującej opowieści.W świecie równoległym do naszego Furie strzegą potępionych dusz, skazanych na wieczne cierpienie za zniszczenie i chaos, który wywoływały za życia. Ktoś jednak otworzył celę i najstraszliwsze zło przekroczyło barierę ... rozdzielającą światy.Furie wysyłają wojownika – własnego syna Aleka – by spróbował zagnać uciekinierów z powrotem do Tartaru. Alek jest wielkim, lecz niedoświadczonym wojownikiem, sam nie zdoła sprostać zadaniu. Pomóc może mu Ewa – piękna dziewczyna, dorastająca w świecie pełnym miłości i tajemnic.Alek i Ewa muszą się odnaleźć i odkryć nawzajem swe moce, by wspólnie zapobiec katastrofie i uratować wszystko, co dla nich ważne.Wplatając elementy mitologii w świetną narrację, którą jej fani znają już z cyklu "Dom Nocy", Kristin Cast snuje olśniewającą i emocjonującą opowieść będącą początkiem nowego cyklu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Kristin Cast
  • 2015
  • 240
  • 205
  • 130
  • 9788324582099
  • 9788324582099
  • ZCZNW
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Bursztynowy dym

Ocena:
Autor:
Data:
Kristin Cast jest współautorką cyklu Dom Nocy. "Bursztynowy dym" to jej samodzielna publikacja, rozpoczynająca nową serię Uciekinierzy, która łączy w sobie mitologię, romans oraz kryminał.

Alek jest potomkiem jednej z sióstr Furie, głównym jego zadaniem jest sprowadzenie uciekinierów do Tartaru oraz pokonanie klątwy. Nie może jednak dokonać tego sam. Eva śmiertelniczka, potomkini wyroczni, ma mu pomóc ocalić swój świat jak i świat podziemia. Nim jednak Eva stanie się pomocna ... musi się przebudzić o odkryć swoją prawdziwą moc. Nie jest to jednak takie proste, gdyż Alek i Eva są podejrzani o morderstwo, które dokonał ktoś inny.

"Bursztynowy dym" to dopiero wprowadzenie do cyklu. W pierwszej części nie dzieje się zbyt wiele. Przede wszystkim poznajemy Aleka, który jest potomkiem istoty nieśmiertelnej i śmiertelnika, który odbywa kare w Hadesie. Na Tartar została rzucona klątwa, która osłabia świat podziemia, a mroczne istoty mogą przedostać się do świata ludzi, tylko Alek wojownik może ocalić swój światek.
Eva śmiertelniczka, która nie ma pojęcia o swoich korzeniach, do chwili, aż zostaje porwana, przez jednego z uciekinierów z Tartaru. Zostaje ocalona, ale nie jest już zwykłym człowiekiem.

Akcja powieści toczy się w trzech miejscach i mamy trzy dominujące postacie. Alek - Tartar, Eva- Ziemia oraz znaczącą postacią jest policjant, który poradzi śledztwo w sprawie dość okrutnego morderstwa. Niby trzy całkiem odległe wątki, które jednak ciągle się przeplatają.

Osoby, które zapoznały się z cyklem "Dom Nocy" zapewne - tak jak ja - zauważą pewne elementy, które się powtarzają w "Bursztynowym dymie". Podobny jest też klimat.

Kristin Cast choć już ma na swoim koncie powieści, opowiadania, to jednak jej warsztat pisarski niezbyt mi podchodzi pod gust. Twórczyni próbuje bawić się piórem i opisy dotyczące Tartaru są zaopatrzone w porównania i uosobienia, jednak czytanie rozdziałów, które mają te elementy nie jest lekkie, ba nawet trochę nudne. Lepszy odbiór miałam czytając rozdziały, których akcja toczy się na Ziemi, są napisane prosto, bez żadnych kombinacji.

Tempo wydarzeń nie jest za szybkie. Autorka powoli, małymi kroczkami buduje fabułę. Kreacja bohaterów jest średnia, a osoby, które biorą udział w wydarzeniach, choć nie są już nastolatkami to ich postawy, zachowania potrafią zirytować. Prawdę mówiąc nikogo nie obdarzyłam sympatią.

Pomysł na fabułę "Bursztynowego dymu" jest bardzo ciekawy. Mieszanka mitologi, kryminału plus romans to dość ciekawe połączenie, niestety zbyt mało akcji, ślimacze tempo wydarzeń, brak jakichkolwiek emocji i styl pisarki trochę niszczą projekt.

"Bursztynowy dym" nie należy do najciekawszych powieści, zabrakło mi w niej iskierki, która w pewnym momencie się rozpala i sprawia, że powieść porywa czytelnika i pozwala mu zapomnieć o wszystkim. Mam nadzieję, że pisarka bardziej rozkręci się w kolejnej części.

Jeśli lubicie styl młodszej Cast, możecie sięgnąć po książkę, ale nie oczekujcie zbyt wiele, gdyż jest to dopiero początek, wprowadzenie do serii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zanurzcie się w odmęty Tartaru

Ocena:
Autor:
Data:
Pierwsza Księga nowego cyklu Uciekinierzy – Bursztynowy Dym, na razie wypada całkiem dobrze. Nie jest to rewelacyjna czy też zbliżająca się do arcydzieła powieść, dla porównania na drugiej szali położę Władcę Pierścieni. Drużynę Pierścienia. Według mnie z takim dziełem Cast zawsze przegra, ponieważ Tolkien materiały do swojej książki zbierał przez wiele lat, a autorka Uciekinierów pisze z głowy. Co otrzymujemy my, czytelnicy? Bursztynowy Dym to lekka, przyjemna fantastyka ... powiedzmy ze środkowej półki.

Mamy dwa światy równoległe, nasz i drugi, znany z mitologii greckiej. W tym drugim trzy Furie strzegą dusz, które zasłużyły na potępienie i zostały skazane na wieczne cierpienie w odmętach Tartaru, z powodu przewin i występków popełnionych za życia. Jednak ktoś otworzył drzwi i wprost niewyobrażalne zło wydostało się poza barierę, która rozdziela oba światy.

Dzieje się bardzo źle. Źródła, w których Furie obserwują świat, zaczynają wysychać. Teraz wyczerpują się zdolność Furii do śledzenia poczynań wrogów w krainie żywych. Nie mogą zobaczyć czy pokonają śmiertelnych, lub czy nie zwierają szyków, by je zniszczyć. Ktoś musi sprowadzić uciekinierów-grzeszników z powrotem do Tartaru. Wybór pada na niezbyt doświadczonego, ale zawsze skorego do walki syna Furii, Aleka. Jednak wojownik nie może sam sprostać tak trudnemu zadaniu. Pomóc mu może jedynie dziewczyna (dziewczyna?), Eva, która niczego nieświadoma prowadzi normalne ludzkie życie nastolatki. Teraz Alek musi Evę odszukać, by odkryć jej moce, o których przyszła pomocniczka nic nie wie. Dopiero wtedy będą mogli wspólnie zapobiec krzywdzie, niedoli i nieszczęściu, które zaczynają opanowywać nasz świat.

Bursztynowy Dym czyta się bardzo dobrze, a dzięki niewielkiej objętości prawie błyskawicznie. Oprócz fantastyki, do której Kristin Cast nas przyzwyczaiła, znajdziemy tu też wątek kryminalny (całkiem niezły) i wątek miłosny (niewielki). Powieść rozpoczyna cykl, więc trzeba będzie obserwować poczynania autorki, aby w pełni móc ocenić całość. Tymczasem przyznaję, że jest to wystarczająco dobra rozrywka, by po nią sięgnąć. Nie znudzi nawet dość wymagającego czytelnika, bo akcja gna i wiele dzieje się… Spróbujcie wejść w najgłębsze czeluści Hadesu. Boicie się? Nie ma czego, to tylko książka. A ja ze swej strony wam tę lekturę polecam, przede wszystkim wielbicielom fantastyki, chociaż dla miłośników powieści kryminalnej też się coś znajdzie.

http://monweg.blog.onet.pl/2016/02/18/bursztynowy-dym-ksiega-pierwsza-cyklu-uciekinierzy-kristin-cast/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena