Koszyk 0
Opis:
Wyjątkowa edycja wszystkich bajek dla dzieci Jana Brzechwy. Wspaniałe ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej, twarda oprawa, duży format – tego wydania nie może zabraknąć na półce z książkami! „Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki” – to tom otwierający niepowtarzalny cykl, w którym zebraliśmy wszystko, co wyszło spod pióra najpopularniejszego polskiego twórcy dla dzieci. Znajdą ... się w nim zarówno dobrze znane i dostępne utwory, jak i te trochę zapomniane, od lat niewznawiane, ale na pewno warte przypomnienia. Ten jedyny w swoim rodzaju hołd dla twórczości Jana Brzechwy obejmuje cztery tomy: „Bajki”, „Wiersze”, cykl o panu Kleksie oraz utwory sceniczne. Jan Brzechwa (1900–1966) był z zawodu adwokatem, uznanym w Polsce i w Europie specjalistą z zakresu prawa autorskiego. Naprawdę nazywał się Jan Lesman. Debiutował bardzo młodo: jako piętnastoletni chłopiec ogłosił w czasopiśmie „Sztandar” swoje pierwsze, młodzieńcze wiersze, które podpisał używanym później przez całe życie pseudonimem Brzechwa (pseudonim ten, oznaczający tylną, końcową część strzały, wymyślił jego stryjeczny brat, Bolesław Leśmian). Pisał utwory poetyckie dla dorosłych, utwory satyryczne do kabaretów i teksty piosenek. Jola Richter-Magnuszewska – maluje, rysuje, wycina i wykleja ilustracje do książek, podręczników i czasopism dla dzieci, używając technik manualnych. Bardzo lubi swoją pracę. Czasem tak bardzo, że ilustrowane postacie śnią jej się po nocach. Mieszka w Beskidzie Niskim z synami, mężem, kotami, psami i do niedawna z kurami. Wspólnie prowadzą pracownię Z Innej Bajki, uprawiają ogródek, pieką chleb, robią sery i cieszą się ze świętego spokoju, bo słoń nie grywa im za często na fujarce, a Pinokio za często nie śpiewa. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jan Brzechwa
  • 2016
  • 1
  • 352
  • 254
  • 195
  • *, 9788310-12960-4
  • 9788310129604
  • ZD9MB
  • 4-6 lat, 7-10 lat

Recenzje czytelników

Brzechwa dzieciom zawsze na czasie

Ocena:
Autor:
Data:
Na kartach tej obszernej publikacji młody czytelnik będzie miał okazję przeczytać wszystkie bajki stworzone na przestrzeni lat przez poetę. Są wśród nich takie arcydzieła klasyki polskiej poezji dziecięcej jak Pchła Szachrajka, Szelmostwa lisa Witalisa, Przygody rycerza Szaławiły, Opowiedział dzięcioł sowie czy Baśń o korsarzu Palemonie, ale co jeszcze bardziej cieszy poznać te mniej znane a nawet zapomniane utwory pisarza, dawno nie publikowane jak np. Panieneczka z pudełeczka ... Baśń o Rudobrodym Koźle, Baśń o stalowym jeżu, Pan Drops i jego trupa czy Psi pazur. Łączne cały zbiór zawiera 26 tytułów.
Oczywiście nie ma sensu abym opowiadała o każdej z bajek ale pozwolę sobie wspomnieć o kilku z nich. Popularna Pchła Szachrajka, to pełna humoru i satyry opowieść o niezwykle inteligentnej aczkolwiek złośliwej pchle. Ów stworzeniu nie brakuje pomysłów i zaradności. Za wszelką cenę musi żyć godnie i dostatnio, a że często dzieje się to kosztem innych nie bardzo ją już obchodzi. Wychodzi cało z największych opresji, jednak do czasu. W końcu nadchodzi kres jej psot i najwyższy czas na przemianę.

Lis Witalis, podobnie do wspomnianej pchły, udaje pomocnego i szlachetnego mieszkańca lasu. W rzeczywistości jest jednak niezwykle sprytny i podstępny. Nie waha się wykorzystywać naiwności innych. Jego dumą jest niezwykle piękny i puszysty ogon, który ostatecznie przychodzi mu stracić w karze za niegodziwości. Wszak wszystko co złe ma swój kres.

Rycerz Szaławiła to natomiast najodważniejszy, najbardziej oddany i niepokonany rycerz świata. Przed jego szablą, odwagą i siłą uciekają w popłochu wszyscy wrogowie. Jednak jak każdy z nas i ten śmiałek czegoś się boi. Wszak taka już ludzka natura.

Kolejna popularna opowieść przybliża czytelnikom losy korsarza Palemona, złego i niepokonanego pirata siejącego postrach na morzach i oceanach. Jednak sześcioro rodzeństwa, książęta i księżniczki, wyruszają na wyprawę by pokonać zuchwalca. Tylko ten komu uda się tego dokonać zdobędzie koronę i królestwo. Bajka kończy się bardzo zaskakująco a zły korsarz wcale nie okazuje się taki zły jak mówią.

Panieneczka z pudełeczka to już mniej znana rymowana historyjka dla najmłodszych czytelników. Prezentowany utwór to swoista uczta dla wyobraźni. Przenosi bowiem najmłodszych w magiczny świat zabawek a właściwie wielki bal z ich udziałem. Bajka opowiada o przygodach pięknej porcelanowej laleczki, która za namową kota nabiera odwagi by opuścić pudełko. Wraz z kocim towarzyszem wyrusza na pełną wrażeń podróż, której zwieńczeniem jest wspaniały bal - bal iście magiczny i jedyny w swym rodzaju – bal zabawek.
Bajki Jana Brzechwy nie od dziś cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci i uznaniem wśród dorosłych. Wspaniałe rymy, krótkie wersy i wartka akcja sprawiają, że utwory autora czyta się szybko i przyjemnie. Przy tym każdy z nich jest rytmiczny i melodyjny. To niebywałe połączenie oraz dowcip przyciąga najmłodsze dzieci do lektury jak magnes. Twórczość Brzechwy już na trwałe zapisała się w kanonach literatury dziecięcej. Nikt tak jak on nie potrafił karykaturować ludzkich wad i zachowań. Finałem każdej historii jest pouczający i nietrudny do wychwycenia morał. Poprzez to właśnie czytelnik czerpie również z tych utworów wielką mądrość i naukę.

Fajnym elementem lektury jest wstęp przybliżający czytelnikowi życie i twórczość poety. Poza tym książka jest bardzo pięknie wydana, pełna kolorowych trochę niedzisiejszych ilustracji. Czytając ją maluchy od razu zauważą, że mają do czynienia z czymś starym, czymś co nie stworzono dziś, czymś innym i niezwykłym... Mi taka szata graficzna ogromnie się spodobała. Zbiór jest, co równie ważne, solidnie wydany, szyty i na pewno posłuży dzieciom przez długie lata nieustannie ciesząc i bawiąc. Myślę, że będzie wspaniałym prezentem dla malucha i to na każdą okazję. Na pewno tak wartościowa i niezwykła lektura powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce do czego szczerze zachęcam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam

Ocena:
Autor:
Data:
Super, że można kupić wszystkie najbardziej znane bajki tego autora zebrane w jednej książce, bardzo pięknie zresztą wydanej. Polecam, dzieci będą zachwycone.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena