Koszyk 0
Opis:
Komandos zadał pytanie jednej z dziewczynek, a ta powiedziała mu, że mężczyzna nazywa się Osama bin Laden. Wtedy SEAL wrócił do starszej kobiety. - A teraz przestań już pierdolić – powiedział, i po raz kolejny zapytał ją, kim był mężczyzna w sypialni. Płacząc, kobieta potwierdziła, że to Osama bin Laden. (…) - Mamy go – powiedział cicho Obama. – Mamy go. Ogłaszane w blasku fleszy sukcesy George’a W. Busha i Baracka Obamy miały swoją cenę. Bardzo wysoką ... O tym nigdy nie miałeś się dowiedzieć: - Kill list – spis osób przeznaczonych do natychmiastowej likwidacji - Drony – bezduszne maszyny do masakrowania ludności cywilnej - Joint Special Operations Command – tajne szwadrony śmierci, z nieograniczonym budżetem, poza czyjąkolwiek kontrolą - SERE – program brutalnych tortur dla więźniów w Guantánamo i w… Polsce? Walka z międzynarodowym terroryzmem to tylko pretekst, aby móc rozpętać dowolny konflikt w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. Ta wojna nie ma końca. Nigdy nie miała go mieć. Napisana z narażeniem życia książka zszokowała cały cywilizowany świat. Oparty na niej film Dirty Wars zdobył główną nagrodę na Festiwalu Sundance i uzyskał nominację do Oscara. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jeremy Scahill
  • 2014
  • 0
  • 488
  • 205
  • 145
  • *, 9788379241279
  • 9788379241279
  • ZBD1J

Recenzje czytelników

Brudne wojny

Ocena:
Autor:
Data:
Książka w sam raz dla osób interesujących się działaniem służb specjalnych poza granicami ich państw. Momentami nieco drastyczna, ale na pewno warto się z nią zapozna, szczególnie jeśli interesuje Was działanie jednostek specjalnych na Bliskim Wschodzie, Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna?

Brudne wojny - (anty)terroryzm?

Ocena:
Autor:
Data:
Wszyscy słyszeli o ataku na World Trade Center, o Al-Kaidzie i wojnie antyterrorystycznej. A czy wszyscy wiedzą, że dla USA był to pretekst, by móc wszcząć wojnę w jakimkolwiek miejscu na ziemi, gdziekolwiek uzna to za odpowiednie?

Wystarczyło kilka zdecydowanych osób, by stworzyć jednostki odpowiedzialne za likwidację ludzi wpisanych na listę, za sterowanie dronami i zabijanie cywilów na Wschodzie. Bez konsekwencji prawnych i pod pozorami wojny z terroryzmem ...

Jeśli oni zabijają niewinne dzieci i nazywają je członkami Al-Kaidy, to w takim razie wszyscy jesteśmy członkami Al-Kaidy.

Zabijano nawet obywateli USA, którzy mieli korzenie muzułmańskie. Stany Zjednoczone zasiały chaos w krajach islamskich, oskarżając Irak o powiązania z Al-Kaidą, choć były to bajki wyssane z palca. Szukano pretekstu, by rozpocząć wojnę. Muzułmanów porywano i torturowano - więźniom nie przysługiwały żadne prawa: byli bici, głodzeni, gwałceni, przetrzymywani miesiącami w ciemnych pomieszczeniach, polewani zimną wodą, dręczeni psychicznie i fizycznie. Nie mieli obrońców, a ich rodziny nie wiedzieli, co się z nimi stało. Nie dopuszczano do nich Czerwonego Krzyża, a żony i dzieci pojmanych były wykorzystywane do manipulowania więźniami. Nikt nie przejmował się konwencją genewską.

Mity o niechlubnych działaniach USA nie zrodziły się z niczego. Powyższa pozycja zawiera relacje osób zamieszanych bezpośrednio w wojnę z terroryzmem. Według wszelkich przesłanek, również w Polsce stworzono tajne więzienia amerykańskie. Stany Zjednoczone uznały cały świat za pole bitwy.

To książka niezwykle szokująca, choć czyta się ją dość topornie, bo drobna czcionka utrudnia płynne czytanie. Przeszkodą dla laika jest też duża ilość nazwisk. Być może Amerykanom mówią one więcej niż przeciętnemu Europejczykowi - dla mnie miejscami był to wielki misz-masz i to główna wada tej pozycji. Nie da się jednak ukryć, że ta książka nieźle wstrząsa człowiekiem, który o wojnie z terroryzmem wie tyle, co mu powiedzą w telewizji. Warto sięgnąć, chociażby po to, by opadły nam klapki z oczu. Bardzo rzadko jest tak, jak nam mówią media.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena