Koszyk 0
Opis:
Wstrząsająca lektura. Są w niej szok, łzy i cierpienie. I bardzo istotne pytania. Czy prawda jest ważniejsza niż "święty spokój" najbliższych? "Brudne serca" to bezkompromisowa wyprawa w przeszłość, również własnej rodziny. Podziwiam autorkę - nie każdego stać na taką odwagę. Bogdan Rymanowski Spisana na podstawie zachowanych dokumentów historia dwóch młodych Polaków, którzy w pierwszych latach po II wojnie światowej prowadzą za sobą śmiertelny pościg - jeden jest funkcjonariuszem UB ... drugi chłopakiem z lasu. Obraz odmalowany przez poznańską reporterkę, Annę Kłys, jest zaskakujący - ubek jest dowódcą plutonu egzekucyjnego rozstrzeliwującego politycznych wrogów, ale kilkakrotnie składa wnioski o zwolnienie ze służby; z kolei walczący wcześniej o wolną Polskę partyzant w najlepszej wierze wstępuje po wojnie do milicji. Jakby nie dość było tego zapętlenia w bratobójczej walce, w trakcie pisania książki Kłys znajduje w papierach IPN informację, która przewraca do góry nogami jej życie rodzinne - dowiaduje się, że jej ojciec był etatowym pracownikiem SB i prowadził działania w sprawie związanej z chłopakiem z lasu. Losy konkretnych ludzi w pierwszych latach wprowadzania komunizmu w Polsce, ale też dygresje do lat późniejszych, stają się w reportażu Kłys opowieścią o naszej powikłanej, często do dziś niewyjaśnionej historii najnowszej. Historii, o którą zażarcie się spieramy i która wpływa na nasze współczesne wybory. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Kłys
  • 2014
  • 0
  • 328
  • 210
  • 150
  • 9788364142345
  • 9788364142345
  • ZBB6X

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Jednym zdaniem, szczera do bólu, poruszająca i niezwykle potrzebna.
Autorka opowiada historię z pozoru zwyczajną, ot dwóch młodych Polaków, koniec lat 40. XX wieku, okres tuż po wyzwoleniu i zderzenie z marzeniami, oczekiwaniami i okrutną rzeczywistością. Przede wszystkim jest to jednak rozprawa z wnętrzem młodego człowieka, który miał nieszczęście dorastać w okresie II wojny światowej, a także rozprawa z naszą historią i nami samymi ... z naszymi dzielnymi chłopcami z lasu i licznymi trupami w szafie powojennej historii. Szczególnym i budzącym wyjątkowe obrzydzenie, jest ukazany przez reporterkę fakt donoszenia na siebie na wzajem. Było ono zadziwiająco częste, zbyt częste, jak na rodaków, których łączyła trauma niedawno przeżytej wojny.
Obaj główni bohaterowie niby podobni do siebie, a jednak stojący po dwóch różnych stronach barykady - jeden jest funkcjonariuszem UB, drugi chłopakiem z lasu. Co istotne, ten z lasu wcale nie jest takim aniołem i prawym Polakiem za jakiego zwyczajowo byśmy go uważali. Ten drugi, ubek mimo, iż dowodzi plutonem egzekucyjnym (nie muszę chyba dodawać, co to oznaczało), wiele razy prosił przełożonych o zwolnienie go z wykonania służbowych obowiązków. Czyli żaden z nich nie jest ani biały, ani czarny. Tak jak to w życiu bywa.
Nie ukrywam, książka jest ostra, brutalna, częstokroć szokująca, bo takie są fakty, taka była powojenna rzeczywistość. Kłys swoją opowieść oparła na faktach. Wykonała niesamowitą pracę przedzierając się przez archiwa, analizując setki dokumentów. Dotarła także do wielu osób pamiętających tamte czasy i tamte wydarzenia i przeprowadziła z nimi trwające wiele godzin, szczere do bólu i częstokroć szokujące rozmowy. Efektem tej pracy jest powstanie tej książki, ale także nieoczekiwane zderzenie z faktami dot. własnej rodziny.
Książka już wywołała i zapewne jeszcze wywoła sporo burzy. Oceniać ją można różnorodnie. Niektórzy mogą zarzucać, zbyt ckliwe, infantylne potraktowanie historii własnej rodziny (w tej części książki jest momentami zbyt dużo, czasami odrobinę histerycznych emocji). Jednak dla mnie jest to bardzo dobra pozycja, dopracowana merytorycznie, poruszająca bolesną tematykę w sposób, jak dotąd w Polsce unikalny. Bo u nas wszak wszyscy w SB, UB to byli źli chłopcy, a wszyscy z partyzantki - złoci młodzieńcy z sercem na dłoni. Na przykładzie prawdziwej historii, Kłys pokazuje że tak nie było. I za to chociażby należą się jej brawa.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dotknięcie historii najnowszej

Ocena:
Autor:
Data:
Gorąca polecam tę książkę, spojrzenie na najnowszą historię Polski z innej perspektywy. Antidotum na polsko-polską wojenkę, polecam szczególnie młodym, którzy nie czują niuansów wyborów dokonywanych przez ich rodziców i dziadków. Książka bardzo klimatyczna, czyta się wspaniale.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena