Koszyk 0

Brazylia - nie tylko sport, samba i słońce

Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro wystartowały! Tymczasem dla wielu z nas Brazylia jest krainą zupełnie egzotyczną, o której mamy bardzo mgliste pojęcie… Czemu by więc nie wykorzystać nadchodzącego święta sportu jako pretekstu, aby dowiedzieć się więcej o tym fascynującym kraju? Podpowiadamy kilka publikacji, po które warto sięgnąć, jeśli uznaliście, że hasła „samba”, „karnawał” i „Amazonia” to dla Was zbyt mało...

Daj się uwieść w rytmach samby

W roli ekspresowego, lekkiego i przyjemnego wprowadzenia do tematu doskonale sprawdza się Blondynka w Brazylii Beaty Pawlikowskiej. Bez trudu uda się dzięki tej lekturze uchwycić pogodną, pełną radości życia atmosferę Brazylii. Między wierszami unosi się aromat piekielnie mocnej brazylijskiej kawy, gdzieś po drodze spróbować można obłędnej feijoady, czyli typowej dla tamtejszej kuchni potrawy z fasoli… Dodatkową zaletą jest format tej książeczki, którą można zabrać ze sobą wszędzie. I nagle podróż autobusem do pracy zamienia się w autostopową wyprawę przez Amerykę Południową…

Jeśli opowieści Blondynki sprawią, że zapałacie do Brazylii miłością od pierwszego wejrzenia, pozwólcie sobie na jeszcze chwileczkę zapomnienia. Wiecie, kto jeszcze zakochał się w Brazylii (i Brazylijczykach)? Sarah Morgan, Anne Mather i Jane Porter oraz stworzone przez nich bohaterki książki Brazylia, moja miłość. Tętniące życiem Rio de Janeiro, tajemnicza i groźna dżungla, a także kopalnia diamentów okazują się idealną scenerią dla miłosnych uniesień… Sami widzicie – jak się zakochać, to tylko w Brazylii!

Alternatywne spojrzenie na Brazylię proponuje zaś w swojej książce Michael Palin. Jego Brazylia to pamiętnik z niesamowitej podróży z pogranicza brazylijsko-wenezuelskiego aż pod wodospad Iguacu. Po drodze autor płynie rzeką Xingu, lata hydroplanem, przemierza pieszo las deszczowy… Wszystkie swoje przygody przekazuje z ogromną pogodą ducha i pokaźną dawką humoru – prawdopodobnie zaraził się tym od samych Brazylijczyków.

Palcem po mapie i… po przewodniku

Bardziej konkretnych informacji o Brazylii dostarczyć mogą oczywiście przewodniki turystyczne. Na rynku jest ich obecnie kilka: każdy prezentuje Brazylię nieco inaczej i zwraca uwagę na różne aspekty brazylijskiej rzeczywistości. Warto więc przejrzeć np. Brazylię. Przewodnik Ilustrowany, napisany przez Billa Hinchbergera Brazylia. Przewodnik. National Geographic (fantastyczne fotografie i propozycje alternatywnych szlaków podróży po Brazylii) czy bardzo dokładny i wyczerpujący przewodnik wydany przez Wiedzę i Życie. Informacje w nich zawarte doskonale się uzupełniają i wzajemnie oświetlają poruszane przez siebie tematy – z korzyścią dla czytelnika jest więc zajrzeć do każdego z nich i wyłuskać najważniejsze dla siebie informacje.

Brazylijska biblioteczka

Po przyswojeniu podstawowych informacji na temat Brazylii warto oddać głos samym Brazylijczykom – wszak nie od dziś wiadomo, że mentalność narodu odbija się jak w lustrze w jego literaturze. Bez wątpienia najbardziej znanym brazylijskim pisarzem jest dziś Paulo Coelho, którego powieści rozchodzą się w milionach egzemplarzy na całym świecie. W 2014 r. ukazała się jego ostatnia jak do tej pory powieść, Zdrada – historia Lindy, która postanawia porzucić swoje poukładane życie, by odzyskać miłość z lat młodzieńczych. Polecamy też sięgnąć po te książki Coelho, które są dzisiaj uważane za klasykę literatury – Weronika postanawia umrzeć, Jedenaście minut, Pielgrzym, Alchemik… Ta ostatnia ukazała się kilka lat temu w nowej, przepięknej szacie graficznej autorstwa znanej brazylijskiej artystki Cataliny Estrady. Porywającą lekturą jest też biografia Paulo Coelho zatytułowana wymownie Czarodziej, napisana z polotem i humorem przez cenionego w Brazylii publicystę Fernando Moraisa.

Kto poza Coelho? Z pewnością trzeba znać Jorge Amado – sporą popularnością w Polsce cieszy się jego Gabriela, goździki i cynamon. Wbrew pozorom to nie tylko sensualna historia miłosna, ale też próba stworzenia wielowymiarowego portretu portowego miasteczka Ilheus z początku XX wieku. Polscy czytelnicy bardzo cenią też Jose Mauro de Vasconcelosa. Jego najdonioślejszym literackim dokonaniem jest quasi-autobiograficzna seria o Zeze, chłopca z biednej rodziny, który dorasta w Brazylii lat 30. XX wieku. Do tej porywającej trylogii wchodzą Moje drzewko pomarańczowe, Rozpalmy słońce i Na rozstajach.

Polska w Brazylii

Na zakończenie warto wspomnieć, że w związku z obchodami Roku Tadeusza Kantora Instytut Adama Mickiewicza i Culture.pl przygotowały liczne prezentacje polskiej kultury w Brazylii. Choć nie wszyscy w kraju o tym wiemy, polscy literaci i artyści, emigrując do Brazylii od połowy XIX w., wywarli znaczący wpływ na brazylijski teatr, architekturę, taniec współczesny… Nasi rodacy zaprezentują się między innymi podczas Festiwalu Teatralnego i 32. Biennale w Sao Paulo, a w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Rio de Janeiro, jak i w Muzeum Narodowym w Brasilii będzie można obejrzeć dwie duże wystawy poświęcone polskiemu designowi. Bo – wbrew opinii Marcina Wichy – Polacy designu kochać nie przestali.

Jak sami widzicie, Brazylia to miejsce, które zasługuje na odkrycie – tak od strony turystycznej, jak i kulturalnej. Życzymy Wam tego lata wielu brazylijskich przygód!

Trzech panów w Niemczech (tym razem bez psa) 1 Trzech panów w Niemczech (tym razem bez psa) K. Jerome
16,46 19,90
Rabat 17% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Serce na talerzu. O miłości, gotowaniu i odkrywaniu życiowej pasji 1 Serce na talerzu. O miłości, gotowaniu i odkrywaniu życiowej... Alyssa Shelasky
13,11 14,90
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Klub kąpielowy angielskich dam 1 Klub kąpielowy angielskich dam Barbara J. Zitwer
13,11 14,90
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Kręte ścieżki 1 Kręte ścieżki Richard Paul Evans
28,95 32,90
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Swobodna 1 Swobodna S.C. Stephens
39,59 44,99
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Siedem dobrych lat 1 Siedem dobrych lat Edgar Keret
30,79 34,99
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
J jak jastrząb 1 J jak jastrząb Helen Macdonald
35,11 39,90
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Orły imperium. Kohorta 1 Orły imperium. Kohorta Simon Scarrow
37,84 43,00
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Rok don Camilla 1 Rok don Camilla Giovannino Guareschi
24,82 30,00
Rabat 17% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Witajcie w Murderlandzie Wyprzedaż 1 Witajcie w Murderlandzie Molay Frederique
6,90 9,99
Rabat 31% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Dżuma 1 Dżuma Albert Camus
24,81 29,00
Rabat 14% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Kraina Chichów 1 Kraina Chichów Jonathan Carroll
31,26 32,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Na Zachodzie bez zmian 1 Na Zachodzie bez zmian Erich Maria Remarque
29,83 33,90
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Uśmiech Lisy Wyprzedaż 1 Uśmiech Lisy Donna Jo Napoli
9,90 34,90
Rabat 72% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!