Koszyk 0

Brazylia - nie tylko sport, samba i słońce

Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro wystartowały! Tymczasem dla wielu z nas Brazylia jest krainą zupełnie egzotyczną, o której mamy bardzo mgliste pojęcie… Czemu by więc nie wykorzystać nadchodzącego święta sportu jako pretekstu, aby dowiedzieć się więcej o tym fascynującym kraju? Podpowiadamy kilka publikacji, po które warto sięgnąć, jeśli uznaliście, że hasła „samba”, „karnawał” i „Amazonia” to dla Was zbyt mało...

Daj się uwieść w rytmach samby

W roli ekspresowego, lekkiego i przyjemnego wprowadzenia do tematu doskonale sprawdza się Blondynka w Brazylii Beaty Pawlikowskiej. Bez trudu uda się dzięki tej lekturze uchwycić pogodną, pełną radości życia atmosferę Brazylii. Między wierszami unosi się aromat piekielnie mocnej brazylijskiej kawy, gdzieś po drodze spróbować można obłędnej feijoady, czyli typowej dla tamtejszej kuchni potrawy z fasoli… Dodatkową zaletą jest format tej książeczki, którą można zabrać ze sobą wszędzie. I nagle podróż autobusem do pracy zamienia się w autostopową wyprawę przez Amerykę Południową…

Jeśli opowieści Blondynki sprawią, że zapałacie do Brazylii miłością od pierwszego wejrzenia, pozwólcie sobie na jeszcze chwileczkę zapomnienia. Wiecie, kto jeszcze zakochał się w Brazylii (i Brazylijczykach)? Sarah Morgan, Anne Mather i Jane Porter oraz stworzone przez nich bohaterki książki Brazylia, moja miłość. Tętniące życiem Rio de Janeiro, tajemnicza i groźna dżungla, a także kopalnia diamentów okazują się idealną scenerią dla miłosnych uniesień… Sami widzicie – jak się zakochać, to tylko w Brazylii!

Alternatywne spojrzenie na Brazylię proponuje zaś w swojej książce Michael Palin. Jego Brazylia to pamiętnik z niesamowitej podróży z pogranicza brazylijsko-wenezuelskiego aż pod wodospad Iguacu. Po drodze autor płynie rzeką Xingu, lata hydroplanem, przemierza pieszo las deszczowy… Wszystkie swoje przygody przekazuje z ogromną pogodą ducha i pokaźną dawką humoru – prawdopodobnie zaraził się tym od samych Brazylijczyków.

Palcem po mapie i… po przewodniku

Bardziej konkretnych informacji o Brazylii dostarczyć mogą oczywiście przewodniki turystyczne. Na rynku jest ich obecnie kilka: każdy prezentuje Brazylię nieco inaczej i zwraca uwagę na różne aspekty brazylijskiej rzeczywistości. Warto więc przejrzeć np. Brazylię. Przewodnik Ilustrowany, napisany przez Billa Hinchbergera Brazylia. Przewodnik. National Geographic (fantastyczne fotografie i propozycje alternatywnych szlaków podróży po Brazylii) czy bardzo dokładny i wyczerpujący przewodnik wydany przez Wiedzę i Życie. Informacje w nich zawarte doskonale się uzupełniają i wzajemnie oświetlają poruszane przez siebie tematy – z korzyścią dla czytelnika jest więc zajrzeć do każdego z nich i wyłuskać najważniejsze dla siebie informacje.

Brazylijska biblioteczka

Po przyswojeniu podstawowych informacji na temat Brazylii warto oddać głos samym Brazylijczykom – wszak nie od dziś wiadomo, że mentalność narodu odbija się jak w lustrze w jego literaturze. Bez wątpienia najbardziej znanym brazylijskim pisarzem jest dziś Paulo Coelho, którego powieści rozchodzą się w milionach egzemplarzy na całym świecie. W 2014 r. ukazała się jego ostatnia jak do tej pory powieść, Zdrada – historia Lindy, która postanawia porzucić swoje poukładane życie, by odzyskać miłość z lat młodzieńczych. Polecamy też sięgnąć po te książki Coelho, które są dzisiaj uważane za klasykę literatury – Weronika postanawia umrzeć, Jedenaście minut, Pielgrzym, Alchemik… Ta ostatnia ukazała się kilka lat temu w nowej, przepięknej szacie graficznej autorstwa znanej brazylijskiej artystki Cataliny Estrady. Porywającą lekturą jest też biografia Paulo Coelho zatytułowana wymownie Czarodziej, napisana z polotem i humorem przez cenionego w Brazylii publicystę Fernando Moraisa.

Kto poza Coelho? Z pewnością trzeba znać Jorge Amado – sporą popularnością w Polsce cieszy się jego Gabriela, goździki i cynamon. Wbrew pozorom to nie tylko sensualna historia miłosna, ale też próba stworzenia wielowymiarowego portretu portowego miasteczka Ilheus z początku XX wieku. Polscy czytelnicy bardzo cenią też Jose Mauro de Vasconcelosa. Jego najdonioślejszym literackim dokonaniem jest quasi-autobiograficzna seria o Zeze, chłopca z biednej rodziny, który dorasta w Brazylii lat 30. XX wieku. Do tej porywającej trylogii wchodzą Moje drzewko pomarańczowe, Rozpalmy słońce i Na rozstajach.

Polska w Brazylii

Na zakończenie warto wspomnieć, że w związku z obchodami Roku Tadeusza Kantora Instytut Adama Mickiewicza i Culture.pl przygotowały liczne prezentacje polskiej kultury w Brazylii. Choć nie wszyscy w kraju o tym wiemy, polscy literaci i artyści, emigrując do Brazylii od połowy XIX w., wywarli znaczący wpływ na brazylijski teatr, architekturę, taniec współczesny… Nasi rodacy zaprezentują się między innymi podczas Festiwalu Teatralnego i 32. Biennale w Sao Paulo, a w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Rio de Janeiro, jak i w Muzeum Narodowym w Brasilii będzie można obejrzeć dwie duże wystawy poświęcone polskiemu designowi. Bo – wbrew opinii Marcina Wichy – Polacy designu kochać nie przestali.

Jak sami widzicie, Brazylia to miejsce, które zasługuje na odkrycie – tak od strony turystycznej, jak i kulturalnej. Życzymy Wam tego lata wielu brazylijskich przygód!

Kula i krzyż (CD) 1 Kula i krzyż (CD) Gilbert Keith Chesterton
23,72 29,00
Rabat 18% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Jedz módl się kochaj (CD) 1 Jedz módl się kochaj (CD) Elizabeth Gilbert
24,45 29,90
Rabat 18% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Chata 1 Chata William Paul Young
28,94 34,99
Rabat 17% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Dżuma (CD MP3) 1 Dżuma (CD MP3) Albert Camus
20,36 24,90
Rabat 18% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Dziecioodporna 1 Dziecioodporna Emily Giiffin
27,21 32,90
Rabat 17% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Paryż 1 Paryż Edward Rutherfurd
61,59 69,99
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Cicho sza 1 Cicho sza Lisa Scottoline
33,44 38,00
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Lepsze życie 1 Lepsze życie Anna Gavalda
33,44 38,00
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ten jeden dzień 1 Ten jeden dzień Gayle Forman
30,71 34,90
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Z dala od zgiełku 1 Z dala od zgiełku Thomas Hardy
35,11 39,90
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ten jeden rok 1 Ten jeden rok Gayle Forman
30,71 34,90
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Imagines 1 Imagines Anna Todd
35,11 39,90
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Wrócę po Ciebie 1 Wrócę po Ciebie Guillaume Musso
29,92 34,00
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pieśń o wojnie i miłości 1 Pieśń o wojnie i miłości Santa Monterfiore
35,11 39,90
Rabat 12% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni