Koszyk 0
Opis:
Nowa powieść Ewy Nowak, jednej z najbardziej lubianych współczesnych pisarek dla młodzieży! Weronika jest uczennicą ostatniej klasy gimnazjum. Jej rodzice to wykształceni ludzie na poziomie, tacy, którym uniżenie kłaniają się sąsiedzi. Za piękną fasadą kryje się jednak prawdziwy dramat. Weronika i jej brat doświadczają ze strony ojca-tyrana przemocy psychicznej i fizycznej, a ich matka woli zdystansować się od rodzinnych problemów, nie zauważając ich. Zakochana w koledze Weronika ... liczy że na warsztatach teatralnych spędzi z nim dużo czasu. Okazuje się jednak, że Łukasz zaoferował jej swoje miejsce na warsztatach. Pomimo początkowego rozczarowania, zajęcia teatralne pomagają Weronice poradzić sobie z sytuacją w domu i doświadczyć pierwszej prawdziwej miłości… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ewa Nowak
  • 2013
  • 1
  • 296
  • 207
  • 140
  • *, 97883-08-051849, 9788308051849
  • 9788308051849
  • ZB3E2
  • 14-16 lat, 17-99 lat

Recenzje czytelników

Bransoletka

Ocena:
Autor:
Data:
Ewa Nowak jest pisarką bardzo lubianą przez młodzież, a i mnie zdarza się czytać jej książki przed oddaniem ich w ręce mojej córki. Tak było i tym razem - leżałam z nogą uniesioną do góry, bo niestety ją sobie skręciłam i sięgnęłam po najbliższą pozycję w moim zasięgu - to była "Bransoletka". I jak zaczęłam ją czytać, tak odłożyłam po skończeniu. Niezła lektura dla młodzieży, ale dająca wiele do myślenia i rodzicom.

"Bransoletka" to opowieść o nastolatce ... o jej problemach i radościach. Autorka sprytnie pokazałam nam życie w formie teatru i sprostanie problemom przy pomocy... gry aktorskiej. Lekcje nie muszą być nudne, pod warunkiem właściwego nastawienia. Bardzo mi się spodobał ten motyw!

Weronika jest uczennicą ostatniej klasy gimnazjum. Kiepsko dogaduje się z rodzicami - ojciec zwykle jej dogryza, a mama, choć ją kocha, zupełnie jej nie słucha. Werka ma jeszcze brata i psa, a także przyjaciółkę. Jednak ta przyjaciółka jest nieszczera i wykorzystuje to, ale Weronika w końcu zaczyna to dostrzegać.
Podczas wycieczki szkolnej poznaje Łukasza, zaprzyjaźniają się i chłopak namawia ją na uczestnictwo w warsztatach aktorskich. Dziewczyna, pełna planów, zgadza się i wówczas okazuje się, że jemu zależało tylko na znalezieniu kogoś na swoje miejsce. Weronika jest rozżalona i wcale nie chce jechać na warsztaty, jednak ojciec osobiście odstawia ją na autobus.
Początkowo zupełnie jej się nie podoba, czuje, że nie pasuje do nowych kolegów, a pani Salomea ją drażni. Z czasem jednak zaczyna doceniać nauki tej niezwykłej kobiety, a aktorstwo staje się jej formą na przetrwanie.Poznaje tam chłopaka i początkowa niechęć zamienia się w uczucie.
Weronika wraca z warsztatów odmieniona, zmienia się jej podejście do kolegów i do rodziców, a nawet do psa.

Ewa Nowak pisze świetne powieści dla młodzieży, niby zwyczajne, ale zawsze zawierające przekaz. Tutaj pokazuje młodzieży jak pracować nad sobą, jak radzić sobie w życiu. Uzmysławia nam jak życie przypomina teatr i jak bardzo nasza inwencja i podejście do tematu może je zmienić. Pokazuje nam trudną sztukę poznawania ludzi, a nie oceniania ich na pierwszy rzut oka. Poznaj wnętrze człowieka, a nie jego wygląd. Czasem niepozorne osoby okazują się niezwykle wartościowymi ludźmi.
"Bransoletka" to mądra książka, niosąca refleksje nie tylko młodym ludziom, ale także ich rodzicom. Jak postępujesz z własnym dzieckiem? Czy masz dla niego czas? Czy słuchasz, co mówi? Te i wiele innych pytań nasunęło mi się podczas lektury tej powieści.
Polecam tę książkę rodzicom, by lepiej zrozumieli swoje dzieci i ich problemy, a dzieciakom, aby nauczyły się radzić sobie z życiem.

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/08/bransoletka-ewa-nowak.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam nie tylko dla nastolatków.

Ocena:
Autor:
Data:
Nastolatką przestałam być dawno temu. Tak dawno, że aż strach liczyć, ile to lat minęło. Rzadko też sięgam po literaturę przeznaczoną dla młodzieży. Na Bransoletkę (która ma być prezentem dla mojej nastoletniej chrześnicy) jednak się skusiłam. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, iż wiedziałam, że Ewa Nowak ma doskonałe pióro, a swoich bohaterów i ich problemu poruszane w książkach, traktuje poważnie, serio, bez często spotykanego zadęcia na zasadzie - a co ty tam wiesz w tym wieku ...
I nie zawiodłam się. Po raz kolejny autorka udowodniła, że ma bystre oko, zręczne pióro i serce wrażliwe na problemy innych.
Pisarka ukazuje świat przez pryzmat problemów i radości (tych ostatnich, jak to w wieku nastu lat, jest zdecydowanie mniej) 15-letniej Weroniki, która zdawałoby się ma wszystko- dom, kochającą rodzinę, w szkole też w sumie ok, ale świat, jaki widzi dziewczyna wokół siebie jest do niczego, rodzice zachowują się jak kosmici, przynudzają, a przyjaciółki szybko okazują się zwykłymi plotkarami. Znamy to z autopsji sprzed kilku - kilkunastu lat? Oj znamy, znamy:).
Jak poradzi sobie z tym wszystkim Weronika? O tym przekonacie się w trakcie lektury.
Niezależnie od tego ile macie lat, po Bransoletkę warto sięgnąć. Z jednej strony przypomnicie sobie swój okres dorastania, a z drugiej strony inaczej spojrzycie, czy na swoje nastoletnie dzieci, czy też rodzeństwo, lub przyjaciół. Ewa Nowak doskonale wczuła się w psychikę Weroniki, spojrzała na świat jej oczyma i przedstawiła nam niezbyt kolorowy (ale jakże prawdziwy) obraz. Poruszyła przy tym wiele ponadczasowych i sprawiających ból każdemu nastolatkowi problemów, jak np. problemy w szkole, pierwsze miłości, brak akceptacji w środowisku.
Zachęcam do lektury książki. Godziny spędzone z bohaterami Bransoletki, to mądrze i sympatycznie spędzony czas.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena