Koszyk 0
Opis:
Pierwsza publikowana w Polsce biografia Witalija i Władimira Kliczków. Pochodzący z Ukrainy bracia, będący w centrum zainteresowania całego świata, stanowią swego rodzaju fenomen zarówno w sporcie, jak i w życiu społecznym. Nieczęsto profesjonalny bokser ma jednocześnie atrybuty intelektualne i charyzmę, pozwalające na aktywne zaangażowanie w życie publiczne i polityczne na najwyższym szczeblu. Duża część książki – jak i życia bohaterów – jest poświęcona boksowi ... w którym obaj odnieśli olbrzymie sukcesy. Godne uwagi są także rozdziały poświęcone ich działalności społeczno-politycznej. Ma to wyjątkowe znaczenie właśnie teraz, gdy Witalij Kliczko zaznacza wyraźnie swoją obecność na mapie dramatycznych wydarzeń na Ukrainie. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Feeria
 • miękka
Mniej Więcej
 • Leo G. Linder
 • 2014
 • 1
 • 272
 • 235
 • 165
 • 978-83-7229-372-5
 • 9788372293725
 • ZBFRK
 • niego

Recenzje czytelników

Biografia za życia

Ocena:
Autor:
Data:
Okładka przykuła mój wzrok twarzy Witalija Kliczki. Surowe spojrzenie, które wyraża gotowość do walki. Z drugiej strony w oczach jawi się spokój i opanowanie, co z pewnością jest niezbędne na ringu.
Książka dostarczyła mi wielu informacji o dwóch braciach, o których tak naprawdę niewiele wiedziałem. Nie interesuję się boksem, nie śledzę walk, czy wyników. Postacie Kliczków zaczęły mi się jawić bardziej wyraziście jakiś czas temu, w czasie zamieszek na Majdanie ... Potem przypadkowo przeczytałem kilka artykułów w sieci na temat ich życia, a kiedy pojawiła się możliwość przeczytania książki, sięgnąłem po nią z ciekawością.
Dziwnie się biografię żyjących ludzi z kraju, w którym właśnie wybuchła wojna domowa. Nie sposób nie czytać przez pryzmat tragedii, jaka dotknęła to państwo. To jakby człowiek czytał historię życia, która zostaje urwana w jakimś momencie. A to zostawia niedosyt. Ale nie ulega wątpliwości, że biografia braci Kliczków wiele wyjaśnia na temat ich życia. Nie miałem pojęcia, iż ich życie nie było usłane różami. Tak naprawdę do wszystkiego doszli dzięki ciężkiej pracy i determinacji w działaniu. Autor opisuje ich rodziców, surowe wychowanie, karierę wojskową ojca, porównuje braci. Czy życie w cieniu brata ma szanse na prawidłowe relacje i zdrową rywalizację? Jak dzieciństwo wpływa na dorosłość Kliczków? Leo Linder nie ukrywa faktów, które być może nie powinny ujrzeć pewnie nie powinny ujrzeć światłą dziennego. Linder odpowiada na kontrowersyjne pytania dotyczące życia osobistego braci, jak i karier sportowych. Wszystko podane w sposób ogólny, bez większych ekscytacji, ale warte przeczytania. W książce znajdziemy również czarnobiałe fotografie. Dla mnie lektura okazała się być ciekawa, ale jak wspominałem, nie jestem znawcą i kibicem sportowców. Z książki można wysunąć wiele wniosków, co pomaga zrozumieć zachowanie braci. Na końcu autor umieścił przedruki trzech wywiadów. Pierwszy to wywiad z Witalijem, kolejny to rozmowa z jego bratem Władimirem, a ostatni z Berndem Bonte, który pełni funkcję menadżera sportowców.
Z lektury wyniosłem wiadomości, o których jako ignorant nie miałem pojęcia. Lekturę czyta się szybko i przyjemnie. Tak jak wspominałem na początku czuję niedosyt, pamiętając, że to nie jest zamknięta historia. Nie mam pojęcia, czy pozycja jest autoryzowaną biografią. Autor publikacji sięgnął do mniej lub bardziej znanych chwil bohaterów, tworząc z opowieści misterną historię napisaną przez życie. Doskonała pozycja dla fanów sportowców, oraz fanów biografii. Ja czekam na autobiografie braci. Ciekawią mnie ich różne spojrzenia na życie, na siebie wzajemnie, na swoje kariery. To, co ich różni może być interesujące dla potencjalnych odbiorców.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Temat tabu czyli Ukraina.

Ocena:
Autor:
Data:
Otwieram przeglądarkę. Wpisuję hasło: bracia Kliczko. Pojawia się tysiące stron, setki zdjęć. Prócz ujęć z ringu, praktycznie na każdej fotografii, bracia są razem. Szukam dalej. Z czasem zaczyna pojawiać się coraz więcej zdjęć z wieców politycznych na Ukrainie. W końcu partia "Udar" to obecnie trzecia co do wielkości siła polityczna w tym kraju. Wszystko wydaje się być na swoim miejscu. Udało im się. Odnieśli sukces. Wielokrotnie byli mistrzami świata ... Teraz działają na rzecz swojego narodu, pokazując że prócz sił fizycznej cechuje ich jeszcze większa wytrzymałość i konsekwencja w dążeniu do celu. Jak im się to udało? Jak doszli do takiej perfekcji, że dzisiaj Witalij Kliczko na 47 walk poniósł 2 porażki, a jego młodszy brat Władimir na 65, tylko 3? To właśnie na te pytania odpowiedź znajdziecie w książce "Bracia Kliczko", o której postaram się Wam opowiedzieć więcej.

Kiedy patrzę na okładkę, widzę twarz która trochę mnie przeraża. Jest to Witalij, starszy z braci Kliczko który przyszedł na świat w 1971 roku. Witalij patrzy z okładki na czytelnika wzrokiem zaciekłym. Dla mnie jest to spojrzenie wprost z ringu. Odwracam książkę, a z tyłu - gdzieś w dal, rozmarzonym wzrokiem patrzy Władimir - pięć lat młodszy od swojego brata. Mimo tego, że wszędzie występują razem i wydają się być nierozłączni, zdają się także być różni jak ogień i woda.

"Witalijowi Kliczce nieustannie zarzucano - bądź też, odnosząc się do niego po prostu stwierdzano - że boksuje jak wściekły kowboj podczas bijatyki w salonie na Dzikim Zachodzie: wali mocno, aż wszyscy legną na podłodze lub uciekną za bar. Jego styl walki jest nieoszlifowany, nieokrzesany i sztywny. (...) Witalij wydaje się być niemal drobny. Od samego początku sprawia wrażenie skoncentrowanego, jakby był pogrążony w myślach, przez cały czas walczy w pewnym sensie wyniośle, uosabia siłę spokoju i niemalże zwierzęce opanowanie."

Taki właśnie obraz Braci pokazuje nam autor Leo G. Linder. Szczerze powiedziawszy, nigdy wcześniej nie słyszałam o tym autorze. Leo G. Linder to niemiecki pisarz, reżyser i producent. Autor licznych książek teologicznych, historycznych, biografii i wielu innych. W książce wydanej przez wydawnictwo Feeria stwarza nam fantastyczne portrety osób, które odgrywały i cały czas odgrywają bardzo ważną rolę w historii Ukrainy. W 28 krótkich rozdziałach, opowiada nam historię braci Kliczko, nie tylko od momentu urodzenia, ale zważając na ich korzenie i odwołując się do życia ich przodków.

Jeśli mam być szczera, powiem że nie przepadam za biografiami. O wiele łatwiej jest mi ocenić książkę, niż cudze życie, a biografia jest właśnie zapisem cudzego życia. Jednak doceniam autora za jego łatwy i przystępny język, który połączył z dokładnością tworząc bardzo ciekawą opowieść. Po pierwsze książkę polecam wszystkim fanom boksu. Uważam, że jest to wspaniały powrót do wielu kluczowych wydarzeń w historii tego sportu. Jest to powrót do sportowców, trenerów i walk, które do dzisiaj wspomina się z wielkimi emocjami. Książkę polecam także wszystkim zainteresowanym losami Ukrainy. Jest to niezwykle aktualna lektura, która uzmysławia nam tą trudną rzeczywistość i to co dzieje się obok nas.

"Na Ukrainie przestała istnieć klasa średnia. Przepaść dzieląca bogatych od biednych staje się z każdym dniem coraz większa. Czyż to nie paradoks, że Ukraina jest jedynym na świecie krajem, w którym podczas światowego kryzysu finansowego i gospodarczego w latach 2008-2010 podwoiła się liczba miliarderów? Proszę spojrzeć na parking przez naszym parlamentem."

Książka odpowiada nam na podstawowe pytania, jak to się stało, że bracia Kliczko są dzisiaj symbolem światowego boksu. Dlaczego zaangażowali się w politykę i co dalej? Choć nie jest to autoryzowana biografia, a same wywiady z bohaterami są przedrukowane z innej książki, to "Bracia Kliczko" pokazuje nam w pewnym sensie, że tak naprawdę jesteśmy ignorantami. Kliczko = Boks. Nie do końca. Te postacie są wielowymiarowe i ze względu na to, że pełnią takie ważne funkcje w życiu Ukrainy, są idealnym materiałem, by napisać o nich książkę.

"Obraz dwóch zaskakujących postaci współczesnego świata, które przełamują niejeden mit i tabu"

Zdecydowanie tak. Z tych powodów warto sięgnąć po tą książkę. Jeśli znajdziecie ją w bibliotece lub na półce w księgarni, przypomnijcie sobie o tej recenzji. :)

www.NiebieskaObwoluta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena