Koszyk 0
Opis:
Zachwycające, namiętne, niebezpieczne. Kobiety sukcesu, władczynie trendsetterki. Ich życiorysy zapewniłyby dostatnie życie hollywoodzkim scenarzystom. Oto boskie Włoszki, które świat pokochał. I znienawidził.  Carla Bruni żyje jak księżniczka z francusko-włoskiej bajki. Prasa z zapartym tchem czyha na jej potknięcia. Luisa Casati jest drugą po Matce Boskiej najczęściej portretowaną ... kobietą w historii. Sonia Gandhi, córka murarza, porzuca wszystko dla miłości. Nie spodziewa się, że ta decyzja postawi ją na czele największej partii na świecie. Katarzyna Medycejska zmusza kobiety do noszenia gorsetów. Nawet nocą. 33 centymetry to wymagany przez królową obwód talii. Jadwiga Toeplitz-Mrozowska w podkieleckiej wsi marzy o sławie. Dzięki uporowi trafia na salony elity finansowej i intelektualnej Królestwa Włoch. Maciej A. Brzozowski, autor bestsellerowej książki Włosi. Życie to teatr, znawca i miłośnik Półwyspu Apenińskiego, tym razem przyjrzał się niezwykłym kobietom i zabiera nas w podróż do ich świata. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Andrzej Brzozowski
 • 2016
 • 1
 • 336
 • 210
 • 135
 • *, 97883240-4155-8
 • 9788324041558
 • ZDBTR

Recenzje czytelników

Włoszki, które mnie uwiodły

Ocena:
Autor:
Data:
Maciej A. Brzozowski jest specjalistą w swojej dziedzinie. Italianista, tłumacz (m.in. Andrei Camillerego), popularyzator wiedzy o Włoszech, autor książki „Włosi. Życie to teatr”. Sięgając po „Boskie. Włoszki, które uwiodły świat” mamy więc pewność, że to książka nie tylko pasjonata, ale i fachowca.

Brzozowski przedstawia portrety 10 fascynujących Włoszek. W pierwszej części, „Kobiety i władza”, koncentruje się na tych związanych z polityką ... Matylda z Canossy uczestniczyła w strategicznych rozmowach między papiestwem a cesarstwem, Olimpia Maidalchini miała w Rzymie wyższą pozycję od samego papieża, a Sonia Gandhi czuje się bardziej hinduską niż Włoszką i jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Indiach. W drugiej części, „Życie to gra”, autor kreśli charakterystyki kobiet związanych ze sztuką, nawet, jeśli to tylko sztuka życia. Są wśród nich: Luisa Casati, jedna z najczęściej portretowanych kobiet świata, która swoje ciało traktowała jak dzieło sztuki; Edda Ciano, córka Mussoliniego czy Carla Bruni, modelka, piosenkarka i była pierwsza dama Francji. Co ciekawe, Brzozowski opisuje też „Włoszki z importu”, kobiety, które zrobiły na Półwyspie Apenińskim furorę, choć pochodziły ze Szwecji (Krystyna Wazówna) i Polski (Jadwiga Toeplitz-Mrozowska).

Właśnie ta różnorodność jest największym atutem „Boskich”. Autor przybliża nam kobiety pochodzące z różnych regionów Włoch, znane i nieznane, bogate i biedne, żyjące w średniowieczu, renesansie i współcześnie. Mnogość źródeł, z których korzystał Brzozowski, zasługuje na docenienie. Są to biografie, kroniki, prasa, a nawet osobiste zapiski bohaterek; książki w języku polskim, angielskim, włoskim i francuskim. Do „Boskich” przyciąga już sama okładka, na której znajduje się, obok włoskiej flagi, zmysłowa aktorka Virna Lisi. Ikonografia w ogóle jest mocną stroną książki: znajdziemy tu wiele zdjęć, portretów czy obrazów, są one jednak dobrze wyważone, nie dominują nad tekstem. Co szczególnie mi się spodobało, to fakt, że autor stara się „odczarować” zły wizerunek niektórych bohaterek, np. Katarzyny Medycejskiej. Brzozowski nie ocenia swoich bohaterek, ale widać, że darzy je sympatią.

Książka ma jednak kilka minusów. Rozumiem skrótowość charakterystyk, ale niektóre rozdziały aż proszą się o rozwinięcie, pozostawiają ważne pytania bez odpowiedzi – np. dlaczego Krystyna została świętą, czym tak się zasłużyła, że pochowano ją w Bazylice św. Piotra? Czasami język nie jest dostosowany do opisywanego tematu. Używanie określeń „look”, „trendsetterka” czy „party planner” w odniesieniu do kobiet renesansu razi. Zdarzają się też błędy („toskańskie Gubbio” – Gubbio leży w Umbrii) i uproszczenia („mizoginiczne średniowiecze”).

Te drobne niedociągnięcia nie wpływają jednak na całą ocenę „Boskich”. Książka zmienia stereotypowe postrzeganie Włoszek, jest napisana ze swadą, czyta się ją z przyjemnością,. A komu mało – autor już zapowiedział kolejną pozycję, tym razem poświęconą włoskim mężczyznom.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Boskie. Włoszki, które uwiodły świat

Ocena:
Data:
Sonia Gandhi, Matylda z Canossy, Olimpia Maidalchini, Katarzyna Medycejska, Luisa Casati, Edda Ciano, Carla Bruni, Virginia Oldoini, Krystyna Wazówna i w końcu Jadwiga Toeplitz-Mrozowska. Oto wszystkie bohaterki niniejszej książki. Bardzo dobrze znane i te trochę zapomniane. Jednak wszystkie, bez wyjątku, zasługujące na to, by o nich pisać i mówić. I to pisać tak, by zaciekawić Czytelnika, co autorowi się udało. Narracja jest prowadzona bardzo płynnie, a tekst wzbogacają zdjęcia ... Autor odkrywa przed Czytelnikiem najważniejsze momenty w życiu bohaterek, wskazuje jak dużą rolę odegrały w czasach, w których żyły i opowiada o nowych szlakach, które wytoczyły poszczególne kobiety. Te związane z polityką, władzą, światem mody i teatru. Te, które szokowały i elektryzowały współczesnych, jak i te wielbione przez tłumy.
http://zatracona-w-ksiazkach.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena