Koszyk 0
Opis:
Martin Bormann - generał SS, szef kancelarii NSDAP, osobisty sekretarz Rudolfa Hessa, szara eminencja Hitlera. Heinrich "Gestapo" Muller - szef gestapo bezpośrednio odpowiedzialny za popełnione przez tę organizację zbrodnie, jeden z inicjatorów prowokacji gliwickiej, uczestnik konferencji w Wannsee. Domniemana śmierć lub zniknięcie - pozornie bez śladu - tych dwóch zbrodniarzy to jedna z największych tajemnic schyłku III Rzeszy. Wielu milczy w tej sprawie, kilka państw ma coś do ukrycia ... liczne fakty nie ujrzały światła dziennego. Pierre de Villemarest stawia jednoznaczną tezę - ani Bormann, ani Muller nie zginęli w 1945 roku. Gdzie się zatem ukrywali? Czy to możliwe, że chronił ich Stalin? Czy to on jest odpowiedzialny za ich nieobecność na ławie oskarżonych? Nietykalni to dzieło życia autora. Na podstawie odtajnionych dokumentów CIA i rozmów z największymi graczami sceny politycznej Villemarest kreśli niezwykłe wątki "życia po życiu" nazistowskich zbrodniarzy. Zaskakująca historia zarówno dla wyznawców teorii spiskowych, jak i zwolenników racjonalnej analizy twardych dowodów. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Pierre de Villemarest
  • 2012
  • 0
  • 352
  • 245
  • 170
  • 9788324592098
  • 9788324592098
  • ZANQK

Recenzje czytelników

Interesująca książka

Ocena:
Autor:
Data:
Z wielkiej ciekawości zakupiłem tą pozycję i nie zawiodłem się.Treść jest wręcz rewelacyjna i zaskakująca.Warto aby przeczytał ją każdy kto interesuje się II wojną światową.Chyba jedyna jak do tej pory pozycja z tego tematu.
Czy ta recenzja była przydatna?

Fakty, mity, gestapo

Ocena:
Autor:
Data:
Bormann - wszechwładny szef kancelarii NSDAP oraz ambitny Müller - Gruppenführera SS to jedne z najmniej poznanych postaci okresu II Wojny Światowej - i jak się okazuje z książki - również okresu Zimnej Wojny. Pierre de Villemaresta, który działał w ruchu oporu, a także po zakończeniu II wojny światowej był agentem w Europie Środkowo-Wschodniej poczynił spory postęp w demaskowaniu powiązań między II Rzeszą a Związkiem Radzieckim sięgających już wczesnych lat 30-tych XX wieku ... Z ustaleń powołanego przez autora Centrum wynika, że obaj zbrodniarze przeżyli zakończenie wojny, a nawet kontynuowali swoją pracę tym razem w konkurencyjnym aparacie sowieckim.

Pierre de Villemarest oddaje w ręce czytelnika ponad 340 stron, na których punktuje wszystkie wykryte przez niego dowody na temat ukrywanych losów obu szpiegów. Wielokrotnie przytacza zeznania naocznych świadków, odtajnione dokumenty aliantów, a także osobiste listy bliskich. Wiele z wątków jego prywatnego śledztwa zostaje potwierdzonych w kolejnych rozdziałach, przez co uwiarygodnia zeznania konkretnych świadków lud dodatkowo podpiera mocne dowody. Poza autentycznymi dokumentami, autor w dużej mierze opiera się na domysłach i teoriach. Zatem nie można jednoznacznie przyjąć, że historie opisane przez autora faktycznie miały miejsce, czy znajdują się raczej w sferze wielu podobnych bajek na temat cudów III Rzeszy.

Do wątków, które zgadzają się z aktualnym stanem wiedzy historycznej należą m.in. okres, w którym Hitler zdobywa władzę i na jego tle ukazuje kariery jakie budowali Borman i Müller. Oczywiście autor wybiega daleko poza granice Wielkich Niemiec i ukazuje kwitnącą tajną przyjaźń między III Rzeszą a ZSRR. Związkowi z resztą poświęca sporo miejsca - m.in. wpływ jaki mieli pośrednio obaj zbrodniarze na działania Stalina. To Heydrich za namową Müllera sfabrykował plik dokumentów, na bazie którego Stalin mógł podjąć decyzję o czystce w szeregach Czerwonej Armii. Ukazuje również wpływ tych ludzi na ustalenie "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", eliminację "Czerwonej Orkiestry" lub czystki w Wehrmachcie. W końcu, jak obaj przeszli pod skrzydła wrogiego systemu - wprost na usługi Stalina. W sferze domysłów pozostaje wiedza i wpływy jakie posiadali Bormann i Müller, a które sprawiły, że Stali postanowił chronić ich przed Trybunałem i zapewnić spokojną starość.

"Bormann i Gestapo Müller na usługach Stalina" to godna polecenia propozycja dla lubiących kryminały i thrillery szpiegowskie. Do rewelacji Villemaresta należy podejść z rezerwą. Plusem publikacji jest umiejętność wyciągania wniosków oraz tworzenie hipotez podpartych wieloma dowodami oraz kopiami autentycznych dokumentów. Minusem jest jednam możliwość podważenia wiarygodności tychże dowodów.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena